1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  15.09.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  35
  Mesajlar
  17.668
  Tecrübe Puanı
  374

  Standart Tillo'daki Yeşil Şifalı Su Kuyusunun Hadisesi

  KUYU HADİSESİ  İsmail Fakirullah ile ilgili meşhur bir kuyu hadisesi vardır. 48 yaşlarındayken, taziye için bir komşusunun evine giden Fakirullah, dönüştü evinin avlusundaki bir susuz kuyuya düşer. Kuyu olayı, hazret-i Fakirullah’ın yaşamında bir dönüm noktasıdır. Çünkü velâyet mertebesine ulaşması ve kutbul aktab olması bu kuyuda gerçekleşmiştir.

  Kendi ifadesiyle; Hızır'ı, İlyas'ı, Şeyh Abdulkadir-i Geylani’yi, Şeyh Hamza el Kebir'i, Şeyh Mücahid’i, Şeyh Musa'yı, Muhammed-ur Radi'yi, Şeyh Hasan'ı, Veysel Karani hazretlerini, Hasan el Hutvi'yi, Neccar oğlu Neccar'ı, Halid bin Velid'i ve daha nice Allah dostlarını bu kuyuda kendisini kutbul aktab oluşunu kutlayıp ziyaret etmişlerdir. Ruhaniyetleri düştüğü kuyuda ona tecelli etti.

  Fakirullah’ın namaza gelmeyişi üzerine kendisini aramaya başlayan cami cemaati, düştüğü kuyunun yanından geçerlerken, bir takım seslerin geldiğini duymaları üzerine, kuyuya bir adam sarkıtarak cezbe halindeki Şeyhi çıkarmışlar.

  Kuyu olayından sonra, 8 yıl boyunca uzlete çekilen ve istiğrak halinde bulunan Fakirullah, 9’ncu yılda düştüğü istiğrak halinden ayılarak yeniden irşat görevine başlamıştır. Fakirullah hazretlerinin “Üveysi” tarikatına mensup olduğu, ancak, öğrencilerini “Kadiri” tarikatına yönlendirdiği belirtilir.

  Hicri 1147 Miladi 1737 yılında 80 yaşlarında iken vefat eden hazret-i Fakirullah, vefatından önce Çocuklarından Şeyh Abdulkadir-i Sani’yi yerine post nişin tayin etmiştir. Türbesi Tillo'da olup, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Yüce Allah’ın rahmeti üzerine olsun.


 

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •