1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Forum Demirbaşı Array
  Üyelik tarihi
  18.06.2007
  Yer
  Anasının Dizinin Dibinden :=)
  Yaş
  35
  Mesajlar
  10.932
  Tecrübe Puanı
  233

  Arrow Corel Draw - Sigara Yapımı


  Öncelikle backgroundâ��umuzu siyaha çeviriyoruzu. Bunun için â��Tollsâ�� mönüsünden â��Optionsâ�� (Ctrl+J) seçeneğini tıklıyoruz ve yukarıda resimde görülen işlemi yapıyoruz. Böylelikle çalışma sayfamızın artalanı siyah renge dönüşecektir.

  Daha sonra 8,5×0,6 cm lik bir dikdörtgen oluşturuyoruz. bu diktörgenimizin çizgilerini beyaza çeviriyoruz.Aynı dikdörtgeni kopyalayıp ikinci dikdörgenimizin ölçüsünü 8.15 cm yapıyoruz.
  8,5 dikdörgenimizi alıp â��Left Rectangle Corner Roundnessâ�� bölümünden diktörgenimizin köşelerini 100 derece yumuşaltıyoruzâ�¦


  Bu işlemden sonra çalışmamızın sağ tarafına zoom yaparak yumuşalmış olduğumuz diktörgeni â��Arrange+Convert to curvesâ�� (Ctrl+Q) ile vektörel hale getiriyoruz. Daha sonra üst taraflarda bulunan iki noktayı birden seçip 8,15 cm lik diktörgenimizin kesişme noktalarına kadar çekiyoruz. Ve orta kısımda bulunan noktayı siliyoruz. ve aynı işlemi sol taraftada yapıyoruz. daha sonra kılavuz olarak kullandığımız 8,15 cm lik dikdörtgeni sol taraf sabit kalacak çekilde 2,5 cmâ��ye küçültüyoruz.

  Şimdi sigaramızın filitre kısmını oluşturalım. Bunun için kılavuz olarak kullandığımız 8.15 cmlik dikdörthenimizi sol tarafı sabit kalacak şekilde yani sağ taraftan sol tarafa doğru 2,5 cmâ��e düşürüyoruz. (Resimde görüldüğü gibi Transformation mönüsünde kırmızı daire ile belirtilmiş çentiği işaretleyerek küçültme işlemini yapıyoruz, böylelikle dikdörtgenimiz sol tarafa doğru küçülecektir.

  Daha sonra köşelerini yumuşaltığımız diktörtgeni seçip ctrl+c ve ctrl+v ile kopyalıyoruz. ve kopyaladığımız diktörgenin sağ tarafında bulunan noktaları tutarak 2,5 cm e düşürdüğümüz diktörgenin sağ kesişme noktalarına kadar çekiyoruz.

  Sıra geldi filtremizin akasında bulunan beyaz alanı yapmaya. Bunu yapmak için filtre dikdörtgenimizi (yukarıda küçülttüğümüz dikdörtgeni) kopyalıyoruz ve aynı yere yapıştırıyoruz. Yukarıda yapmış olduğumuz işlemdeki gibi sağ tarafta bulunan noktaları kılavuz olarak kullandığımız diktörgenin kesişme çizgisine kadar çekiyoruz.

  Kılavuz olarak kullandığımız dikdörtgeni siliyoruz. Buraya kadar yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde yukarıda renklendirmiş olduğum görüntüyü elde etmiş olmalıyız. Şimdi sıra geldi sigaramıza desen çalışması yapmaya.
  Filtre kısmını â��Object Propertiesâ�� (ALT+Enter) kısmından â��Texture Fillâ�� bölümüne girip â��Advancedâ��i tıklayarak resimde görülen değerleri giriyor ve okeyliyoruz.

  Filtre kısmında texture işlemini tamamladıktan sonra filtre üzerine yukarıdaki resimde görüldüğü gibi â��Freehand Toolâ�� yardımı ile lekeler çiziyoruz. ve çizdiğimiz lekeleri â��Arrange+Groupâ�� yaparak koyu sarı rengimizi veriyoruz.

  şimdi filtremizin üzerine üç adet beyaz şerit yapalım bunun için filtremizi bir başka alana kopyalıyoruz. Transformation mönümüze girip â��Posionâ�� değerlerinde H: değerini -0,06 cm olarak belirtiyoruz ve â��Apply To Duplicateâ�� yardımı ile kopyalıyoruz. Daha sonra altta kalan filrenin rengini beyaz yapıyoruz ve iki filtreyi birden seçip â��Arrange+Shapping+Simplifyâ�� yardımı ile deyim yerindeyse altta kalanın canını çıkartıyoruz. (Bu işlemi yalnızca beyaz olan kısmı almak için uyguluyoruz)

  Sonra üstteki filtreyi silip beyaz kalan parçayı yukarıdaki resimdeki gibi üç adet kopyalarak yerleştiriyoruz

  Filitrede olan işlerimiz bitti şimdi geldi sigaramızın filtresizde olsa en işe yarar olan kısmını yapmaya.. . Bunun için bu kısmı seçip â��Object Propertiesâ�� (ALT+Enter) kısmından â��Texture Fillâ�� bölümüne girip â��Advancedâ��i tıklayarak resimde görülen değerleri giriyor ve okeyliyoruz.

  Bu işlemide yaptıktan sonra sıra geldi sigaramızın üzerine ince beyaz şeritler atmaya. Bunun için filtre kısmında yapmış olduğumuz şeritlerden bir tanesini yukarıdaki animasyondaki gibi kopyalıyoruz ve sağ tarafında bulunan noktalarını sol tarafa doğru çektirerek 3/1 oranında inceltiyoruz. Daha sonra â��Transformationâ�� mönümüzden â��Posionâ�� kısmına girip h: değerini 0,1 cm olarak ayarlayıp â��Apply To Duplicateâ�� yardımı ile sigaramızın sonuna kadar kopyalıyoruz. ve tüm bu ince şeritleri seçip â��Arrange+Groupâ�� yapıp bir grup içine alıyoruz.

  Daha sonra sigaramızın üzerine markasını varsa eğer logosunu ekliyoruz. Buraya kadar yapmış olduğumuz işlemleri sırası ile doğru olarak anlatabilmiş ve yapabildiyseniz elde edilmesi gereken görüntü yukarıdaki gibi olmalıdır. Sonra tüm çalışmayı seçip â��Arrange-Groupâ�� yapıyoruz

  Takdir Ediliyorsanız Değil, Taklit Ediliyorsanız Başarmışsınız Demektir.
  Hayat öyle oyunlar oynuyor ki, nereye tutunsam düşüyorum.
  Tam da palyaçonun dediği gibi: "ağlayamadığımdan gülüyorum."
  Paul Auster


 

Benzer Konular

 1. 33 soruda dumansız hayat
  By KURBAN in forum HABER BÜLTENİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17.07.2009, 22:09
 2. Corel Draw Nedir - ne değildir?
  By RoHaN in forum CorelDRAW EĞİTİMİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 23.03.2008, 00:49
 3. sigara kullanıyor musunuz!!!
  By DeRBeDeR in forum SAĞLIK OCAĞI
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 24.10.2007, 23:41
 4. sigara nin zararlari ve yararlari
  By CybeR MediA in forum SAĞLIK OCAĞI
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 19.08.2007, 21:51
 5. 7 GÜNDE SİGARAYI BIRAKMA PROGRAMI
  By ToMi in forum SAĞLIK OCAĞI
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 28.02.2007, 13:27

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •