1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  17.09.2006
  Yaş
  35
  Mesajlar
  529
  Tecrübe Puanı
  24

  Standart Meleklerin Yıkadığı Genç...

  Eshâb-ı kirâmdan Hanzala hazretlerinin henüz yeni evlendiği günün gecesiydi. Sevgili Peygamberimiz eshâbını toplayarak islâma saldırmak ve yok etmek için bütün savaş hazırlıklarını tamamlayan Mekkeli müşriklere karşı harp yapılması kararını vermişlerdi. Harbe katılacak sahâbiler tek tek evinden çağırıldı. Harp haberini duyuran haberci Hanzala nın evine uğradı. Bu karar ve resûlullah Efendimizin emri ona da ulaştı. Emri duyan Hanzala boy abdesti alma fırsatını bulmadan Uhud a gitmek üzere hemen sahâbenin arkasından koşmaya başladı ve eshâbının arasına katıldı.

  Harp sona erince Müslümanlar Medine ye dönmeye başladılar. Harbe iştirak edenlerin yakınları acaba bizden geriye dönen olacak mı heyecanı içerisinde yollara sıralanmışlardı. Bunların arasında henüz bir günlük evli olup gece yarısı sevgili peygamberimizin emrine uyarak harbe giden ve şehitlik şerbeti içen hazreti Hanzala nın dul hanımı da vardı.Herkes büyük bir heyecanla harpten dönenlere yakınlarını soruyor fakat hiç kimse kimseye cevap vermiyordu. Ancak sorulan soruları sevgili peygamberimiz (a.s) cevaplıyordu. En son olarak soru sorma sırası şehit olan Hanzala nın hanımına gelmişti. Resûlullah Efendimize yaklaşarak:

  - Ey! Allah ın Resûlu! Hanzala nerede?

  Sevgili peygamberimiz cevabında:

  - Hanzala şehit oldu buyurdu.

  Bunun üzerine Hanzala nın hanımı:

  - Yâ Resûlullah şu anda söyleceğim bir aile sırrıdır. Sizler de biliyorsunuz ki kocamla daha henüz ilk evlendiğimiz geceydi. Kocam Hanzala sizin mübârek emrinize uyarak boy abdestini alamadan harbe katıldı. Bildiğiniz gibi şehit oldu. Bu sebeple emir veriniz de kocamı bulsunlar ve yıkasınlar dedi.

  Bunun üzerine sevgili peygamberimiz hüzünlü bir şekilde:

  - Sen Hanzala için hiç merak etme! Ben Hanzala yı Allahın rahmet suları ile melekler tarafından yıkanırken gördüm buyurdu.
  Bir avuç toprak için yor kendini...!!!!


 

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •