1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Şahin Özbilici Array
  Üyelik tarihi
  25.12.2010
  Yer
  Siirt-(Veleye)
  Mesajlar
  814
  Tecrübe Puanı
  27

  Standart Matematik Dersine Nasıl Çalışmalıyım?

  Matematiğe Başlamak
  Matematik dersine çalışmaya başlamak için, temel konuları seçebilirsiniz.Temel aritmetik bilgileri matematiksel işlem yeteneğinin özünü oluşturur.Dört işlem, doğal sayılar, tamsayılar ve rasyonel sayılarla işlemler ve bunların özelliklerini, bir cebirsel ifadenin çözülüşünü bilmeden, matematiğin diğer konularını anlamakta zorlanırsınız.


  Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?
  1) Temel aritmetik ve cebir bilgilerinden eksiğiniz olduğunu düşünüyorsanız, çalışmaya doğal sayılar, tamsayılar, rasyonel sayılar ve cebirsel ifadelerle işlemlerin, ne şekilde yapıldığını öğrenerek başlayabilirsiniz.

  2) Doğal sayılardaki işlem özelliklerini öğrenin (Dört işlem, işlem önceliği, değişme birleşme vs özellikleri)
  Tam sayıların işlem özellikleri oldukça önemlidir.Tamsayılarda dört işlem 6.sınıftan itibaren öğrencilerin zorlandığı konular arsındadır.Tamsayılarda toplama, çıkarma, çarpma, bölme işlemlerinin nasıl yapıldığına ilişkin kuralları iyice öğrenin Çünkü ilerleyen aşamalarda yapacağınız tam sayılarla işlemler daha sonra göreceğiniz konularla (rasyonel sayılar, üslü sayılar vs konular) yapacağınız işlemlerle yakından ilgilidir
  Rasyonel sayılarda dört işlem ve sıralama gibi başlıklardaki bilgilerinizi geliştirin veya pekiştirin Bilgilerinizi test edin eksiklerinizi giderin.

  3) Cebirsel bir ifadeyi nasıl düzenleyeceğinizi, bilinmeyenin nasıl bulunacağına ilişkin işlem basamaklarını iyice kavrayın Cebirsel ifadeler, problemleri çözerken çokca başvurduğumuz bir konudur.
  Bu eksiklikler önemlidir ve temeldir. Bunlar öğrenilmeden daha karmaşık matematik konularını kavramakta zorlanırsınız.Temel aritmetik bilgisi eksik olan bir öğrenci, karmaşık bir konuyu anlamak için harcayacağı çaba ve zamanı, tam sayı yada rasyonel sayı işlemlerinin kurallarını hatırlamak için harcayacak ve konuyu yeterince kavrayamayacaktır.

  4) Temel aritmetik ve cebir bilgilerinizdeki eksikleri tamamladıktan sonra, yeni konulara yoğunlaşabilirsiniz. Konuları kitaptan çalışıyorsanız, matematik kitabını bir roman gibi okumayın.Yavaş ve dikkatli bir şekilde tanım ve kuralları inceleyin ve anlamaya çalışın.Önemli gördüğünüz yerlerin altını çizin.Önemli formülleri kutu içine alın.Konunun bitiminde, çözümlü soruları çözümüne bakmadan kendininiz çözün ve çözümünüzü kitaptakiyle karşılaştırın.Çözemediğiniz soru ve alıştırmaları kesinlikle es geçmeyin.Onları işaretleyip öğretmeninize sorun.

  5) Bir yöntem olarak, çalıştığınız konunun kural ve formüllerini küçük kartlara yazarak yanınızda taşıyabilir, zaman zaman bakabilirsiniz Hatta arkadaşlarınızla kartları kullanarak kendinize bir oyun bile geliştirebilirsiniz
  Bir konuyu iyice kavramadan diğer konuya geçmemeye çalışın.
  Bol bol soru çözün çözemedikleriniz için yardım almayı deneyin.

  6) Soruyu çözmeye başlamadan önce, soruyu çözemeyeceğinize değil çözebileceğinize odaklanın.
  “Einstein: çözmem için bir soru verilse, çözümü içinde 5dk verilse ben 4dk mı soruyu anlamaya, 1 dk mı çözmeye harcarım demiş”
  Soruyu çözmeye başlamadan önce onu anlamalısınız bunun için size neler verilmiş sizden neler isteniyor onu anlayın sonra uygun strateji ile soruyu çözmeye başlayın.
  Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız genede çözüme dair bir şeyler yazmaya çalışın.Bu size, çözüme götürecek bir yol bulmanızı sağlayabilir.
  Ben bu işi başaramam, matematikten anlamıyorum gibi iç konuşmalardan kendinizi kurtarın.Çalışmaya başlayın.

  7) Son olarak sınava girmeden önce ders notlarınızı inceleyin. Öğretmeninizin üzerinde durduğu noktaları gözden geçirin. Sınıfta çözdüğünüz ve kitapta verilmiş olan soruları tekrar çözün Size anlatılmayan hiç bir şey sınavda karşınıza çıkmayacaktır.
  Başarılı olabileceğinize inanın, kendinize güvenin...
  Şahin ÖZBİLİCİ
  SİİRT ÜNİVERSİTESİ
  İlköğretim Matematik Öğretmenliği
  Konu The Godfather tarafından (28.08.2011 Saat 04:54 ) değiştirilmiştir.


 

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •