1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  21.08.2006
  Mesajlar
  320
  Tecrübe Puanı
  21

  İşte EURO 2008 kuralları!

  UEFA, Euro 2008'i izleyecek olan taraftarların uyması gereken bir dizi önlem aldı ve "2008 Avrupa Şampiyonası Stadyum Yönetmeliği" adı altında bunları yürürlüğe koydu.


  Taraftarlarımızın stadyum etrafı ve içerisinde herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için, dikkatle okumaları ve uygulamaları gereken yönetmelik şöyle;

  2008 Avrupa Futbol Sampiyonası Stadyum Yönetmeliği
  Bu stadyum yönetmeliği 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası´nın yapılacağı tüm stadyumlar için geçerli bir dökümandır.

  1) Geçerli Olduğu Yerler
  Bu yönetmelik 2008 Avrupa Şampiyonası süresince UEFA EURO 2008 tarafından kullanılacak stadyumlar ve çevresi için geçerlidir.

  Maç bileti ve akredite kartlarıyla girilebilecek bütün alanları, giriş-çıkışları ve resmi amaçla kullanılacak tüm binaları kapsamaktadır.

  2) Stadyumda Konaklama
  2.1 Stadyumda sadece (yaş sınırı olmaksızın) elinde gecerli bir bileti ve / veya akredite kartı bulunan kişiler bulunabilirler.

  Giriş bileti ve/veya akredite kartlari stadyuma girişlerde kapı güvenlik görevlilerinin ve olisin talebi üzerine gösterilmek zorundadır. Her seyircinin üzerinde istenildiğinde gösterilmek üzere resmi kimlik kartı bulundurması gereklidir.

  2.2 Stadyum alanına giriş ve stadyum çevresinde park yapmak sadece 2008 Avrupa Şampiyonası Organizasyon Komitesi tarafindan verilecek özel izinle mümkündür.

  2.3 Giriş biletinin geçerliligi ve kullanım biçimi UEFA EURO 2008 bilet şartnamesinde belirtilmiştir.

  3) Giriş Kontrolü
  3.1 Her seyirci stadyuma girişte biletini ve/ veya akredite kartını güvenlik personeline ve polise talep edilmeden göstermek, kontrol edilmek üzere talep edildiğin de ise yetkililere vermek zorundadır. Biletini vermek istemeyen kişilerin stadyuma girişleri önlenecektir.

  3.2 Stadyumda görev yapan kontrol ve güvenlik görevlileri teknik aletler yardımıyla seyircilerin üzerini aramaya yetkilidir. Bunun nedeni ise seyircilerin yanlarında alkol, uyuşturucu madde, silah ya da tehlikleli yanıcı madde bulundurarak stadyum da güvenliği tehlikeye sokmalarını önlemek. Gerek kapı görevlileri gerekse güvenlik görevlileri seyircilerin üzerlerindeki elbiseyi ve yanlarında getirdikleri her türlü eşyaları aramaya yetkilidirler.

  3.3 Tehlike teskil eden veya üzerlerini aratmamakta ısrar eden kişilerin stadyuma girişleri engellenecektir. Bu kural aynı zamanda yerel, ulusal ve uluslararası karsılaşmalarda stadyumlara girme yasagı bulunan kisiler içinde geçerlidir. Stada alınmayan bu kişilerin bilet ücretini geri talep etme hakları bulunmamaktadır.

  4) Stadyumda Tutum ve Davranış
  4.1 Stadyuma giren tüm şahıslar başkalarının yaşamını tehlikeye sokmayacak ve onlara zarar vermeyecek - kaçınılmaz hallerde dahi - tutum ve davranış içinde olmalıdırlar.

  4.2 Stadyuma giren tüm şahıslar, kapı görevlilerinin, güvenlik güçlerinin, polisin, itfaiyenin ve stadyumda ananos yapan kişilerin direktiflerine uymak zorundadırlar. Kim kasıtlı olarak bu direktiflere uymazsa , güvenlik güçleri, polis ve kapı görevlileri tarafından stayumdan dışarı çıkarılacaktır.

  4.3 Tüm seyirciler stadyuma girişte biletlerinde belirtilen numaralı yere oturmak zorundadır. Oturma yerlerine giderken bunun için öngörülmüş giriş ve çıkışları kullanmak zorundadırlar.

  Güvenlik açısından ve olası bir tehlikeyi önlemek için seyirciler güvenlik güclerinin direktiflerine uymak zorundadırlar. Güvenlik yetkililerin talebi üzerine seyirciler biletlerinde yazılı olan yer dışında baska bir bloka oturmaları da talep edilebilir.

  4.4 Tüm giriş-çıkış ve imdat kapıları boş bırakılacaktır. Bazi özel hallerde yetkililer tehlikeyi önlemek ve bertaraf etmek için özel tedbirler alabilirler. Güvenlik görevlilerin ve polisin alacağı bu özel tedbirlere seyircilerin uymaları zorunludur.

  4.5 Her türlü çöp ve ve bos kaplar stadyumda bulunan çöp kutularına atılacaktır. Degişik çöp türleri için farklı çöp kutuları bulunmaktadır. Çöpleri atarken doğru ayrımına dikkat edilmelidir.

  5) Her Türlü Ses ve Resim Kayıtı
  5.1 Stadyuma giren her şahıs resminin cekileceğini ve ses kaydının yapılacağını peşinen kabul eder.Yapılan kayıtlar anında veya gecikimeli olarak yayınlanabilir. Seyirciler fotoğraf makinası veya benzeri iletişim araçlarını ücretsiz kullanabilirler.

  5.2 Stadyum da bulunan her seyirci kişisel amaçlarla kullanmak üzere fotoğraf çekebilir, ses kaydı yapabilir, stadyum ve macla ilgili (ayni şekilde maç skoru ve veya maç istatistiği) bilgileri derleyebilir. Ancak bu tür bilgileri, çekilen fotoğrafları, yapılan ses kayıtlarını ve macla ilgili tüm bilgileri internet, radyo, televizyon ve benzeri ileteşim aracları vasıtasıyla yayınlamak veya bu tür aktiviteleri yapan şahısları desteklemek kesinlikle yasaktır.

  6) Yasaklar
  Şayet UEFA/Euro 2008 Organizasyon Komitesi tarafindan izin verilmemişse aşağıdaki aletlerin stadyuma sokulması kesinlikle yasaktır:

  a) Her türlü silah:
  b) Silah olarak kullanılabilecek bıçak, kama, özellikle kalın saplı şemsiye ve kask gibi benzeri aletler;
  c) Şise, kutu, pet şise, her türlü camdan yapıılmış kırılabilecek eşya ve tetra-marka karton içecek kutucukları;.
  d) Havaii fişek, maytap, benzeri yanıcı ve yakıcı maddeler ;
  e) Her türlü alkollü içecek, uyuşturucu ve benzeri maddeler;
  f) Irkçı , yabancı düşmanı, aşırı sağcı, **SANSÜRLÜ-KELİME****SANSÜRLÜ-KELİME****SANSÜRLÜ-KELİME**üel ve politik içerikli propoganda materyali;
  g) Her çesit bayrak, flama çubukları. Sadece sapları plastikten yapılmış uzunlugu 1 metre, kalınlığın da 1 cm olan flamaların stadyuma sokulması serbesttir
  h) 2.0x1,5 metreden daha büyük bayrak ve flamalar. Sapları kolay yanabilen materyalden olmayan ve uluslararası kriterlere uygun kücük bayrak ve flamalar serbesttir. .
  i) Resmi taraftar gruplari bereberlerinde stadyuma getirecekleri yuvarlamak süretiyle açılan flamalar için maçtan bir gün önce Euro 2008 Organizasyon Komitesine baş vurmaları gerekmektedir. Organizasyon Komitesi basvuru üzerine bu tür flamaların stadyuma alınıp-alınmayacağına karar verecek.
  j) Görme özürlü insanlara eşlik eden köpekler, polis köpekleri hariç her türlü ev hayvanı
  k) Her türlü dernek, ticari, politik ve dini amacli pankart, levha, sembol, el ilanı ve berzeri materyal. Promosyon ve ticari amaçlı her cesit materyal
  l) Sprey, yakıcı yanıcıi ve renk veren her türlü kimyasal madde- aynı şekilde sağlığa zarar veren kimyasal maddeler içeren kablar;
  m) Tabure ve merdiven, açılıp kapanabilen sandalye, kutu , büyük canta, sırt çantası, valiz ve 25x25x25 cm büyük ve oturakların altında saklanamayacak olan spor çantası
  n) Büyük miktara da kagıt ve/veya/ kıvrılmış kağıt.
  o) Pille çalışan gürültü çıkaran hoperlör, gazla calişan havalı korna;
  p) Laser ışını saçan kücük el lambası biçimindeki alet;
  q) Fotoğraf makinası ( Kişisel amaçla kullanılan ek pili ve aküsü bulunanlar haric) . Ses ve kayıt yapmaya yarayan video gibi aletler;
  r) Internet ve benzeri iletişim araçları üzerinden ses kaydı, resim ve müsabaka sonuclarini baskalarina duyurmaga yarayan her türlü iletişim aleti;
  s) UEFA EURO 2008 ismine gölge düsürecek ya da güvenliğini zedeleyecek her türlü objeler;

  Yukarda sıralanan alet ve malzemenin stadyuma alınıp-alınmaması konusunda süpheye düşülmesi durumunda karar verme yetkisi güvenlik güçlerinin elindedir.

  6.2 UEFA/Euro 2008 Organizasyon Komitesi tarafindan stadyuma girmesine izin verilenlerin dışındaki kişilerin girmeleri yasaktır.

  a) UEFA/Euro 2008 Organizasyon Komitesi´nden izin almadan her türlü mal ve giriş bileti satmak, basılmış belgeleri dağıtmak, toplantı yapmak, promosyon ve kar amaçlı aktivitelerde bulunmak;
  b) Her türlü malzemeyi fırlatmak ve sıvı içecekleri dökmek, özellikle kişilerin üzerine dökmek veya saha içine firlatmak.
  c) Tribünlerde ateş yakmak, havaii fisek atmak maytap ve benzeri yanıcı maddaleri fırlatmak ve yakmak.
  d) Politik propoganda yapmak, ırkçı, aşırı sağcı parola ve rozetleri dağıtmak bunları çevresine duyurmaya çalısmak;
  e) Yanlış tutum ve davranışı yüzünden baskalarının kişinin bu tavrını kışkırtıcı, tehdit edici ve dışlayıcı bir davranış olarak yorumlamasına olanak saglamak;
  f) Kendi veya baskalarının yaşamını tehlikeye atacak her hangi bir yanlış davranışa neden olmak veya baskalarının yasamını teklikeye sokmak ;
  g) Kişilere veya esyalara zarar vermek.
  h) Herkese açık olmayan binalara, duvarlara, korkuluklara, aydınlatma direklerine, kamera standlarına, ağaçlara, direklere ve çatılara çıkmak ve tırmanmak;
  i) Sahanın içine girmek
  j) Herkese açık olmayan ve özel izinle girilen (Çalışma odaları, VIP- ve Basın Merkezi gibi bölümler) bölümlere girmek;
  k) Trafik alanları, yaya kaldırım ve geçitleri, ziyaretçiler için ayrılan park yerleri, can kurtaran için ayrılan özel alanları işgal etmek.
  l) Bina duvar ve yollara yazı yazmak veya plaket yapıştırmak.
  m) Kücük veya büyük ihtiyaçlar için tuvaletlerin dışında ki başka yerleri kullanmak, her türlü malzeme, çöp ve içecek kutularını yerlere atmak süretiyle stadyumu kirlemek.
  n)Oturakların üzerine çıkarak ayakta dikilmek.
  o) Maçlarda ses ve görüntü kaydı yapmak, maç sonucuyla ilgili bilgileri (Kişisel amaçlı hariç) kaydederek bunları başka medya kuruluşlarına aktarmak veya internet üzerinden yayınlamak veya bu isleri yapan kişileri desteklemek;
  p) Maçta çekilen fotoğrafları kar amaçlı çoğaltıp, satmak.

  6.3 UEA/Euro 2008 Organizasyon Komitesi tarafindan özel izin verilenler hariç, stadyuma sadece giriş biletini UEFA/Euro 2008 Organizasyon Komitesi tasrafindan belirlenen resmi bilet satış bürolarindan alan kişiler alınır.

  6.4 Stadyum ve mesken yönetmeligine karşı gelen kişiler aşağıdaki maddelerde belirtildiği şekilde cezai işlem görürler;

  a) Seyirci stadyumdan dışarı çıkarılır ve polise teslim edilir.
  b ) EUFA/Euro 2008 Organizasyon Komitesi bu seyirciye Avrupa Şampiyonası boyunca , şampiyonanın yapılacağı 8 stadyum için de gecerli olmak üzere "Stadyuma girme yasağı" verir.
  c) Bu kişinin diğer maçlar için aldığı biletlerde elektronik olarak geçersiz kılınacağından, bu biletler de gecerliliklerini kaybedecektir.
  d) Stadyumlara girme yasağı verilen kişi hakkındaki bilgiler, ülke federasyonunun bilgisine sunulacak ve böylece bu kişinin ülkesinde de stadyumlara girme yasağı alması sağlanacaktır;
  e) EUFA/Euro 2008 Organizasyon Komitesi veya baska merciler tarafindan kişi aleyhine "Meskene tecavüz " ve Mala zarar verme" suçlarından dolayı kovuşturma başlatılacaktır.
  e) Stadyuma girme yasağı konulan ve stadyumdan dışarı çıkarılan kişi bu işlemlerin yapılması esnasında olusacak masraflara karşılık olarak UEFA/Euro 2008 Organizasyon Komitesine yuvarlak bir hesap olarak 5.000 Euro para ödemeye mahkum edilir. Oluşabilecek başka zararlar için o kişiden, hak talebinde bulunma hakkı saklı tutulur.
  g) Mesken sahibinin haklari dokunulmazdır.

  7) Sorumluluk

  Stadyuma giren her kişi gerek stadyum ve gerekse çevresinde kendi sorumluluğu altında bulunduğunu kabul eder. UEFA/Euro 2008 Organizasyon Komitesi veya başka merciiler stayum ve çevresinde maç öncesi, maç esnasinada ya da maç sonrası oluşabilecek risk, tehlike veya yaralanma, maddi zarara uğrama ve özel eşyalarının kaybolması durumunda- istisnai haller dışında- sorumluluk kabule etmez.

  7.2 Kaza ve maddi hasarlar derhal yetkililere bildirlimelidir.

  8) Bu Stadyum Yönetmeliği Stadyumun UEFA/Euro 2008 Organizasyon Komitesi tarafında devralındığı gün yürürlüğe girer ve stadyumun sahibine geri devredilmesiyle birlikte yürürlükten kalkar.
  BeN bÖlE ÇaReSİz sEn bAşKa KoLlArDa Ne DiYeYiM sEvDğİm HeRşEy GöNlÜnCe OlSuN
  BY SERSERI GONUL
  SAWURAN ASLANI 2008

  siirtliler-board siirtin en büyük gençlik platformu

  Yanında Benden Yakın BaşKa Biri Olsada Herşeyi İnKaR Etmiş İnandırMış OlsanDa Ve Ona Sevdalanmış DuyguLanmış Olsanda Biliyorum Bu Gece Beni Düşüneceksin ! ...
  http://img407.imageshack.us/my.php?i...2ba4gm7uk7.gif


 

Benzer Konular

 1. türkiye euro 2008 e veda etti
  By mırmiç in forum GENEL SPOR HABERLERİ
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 26.06.2008, 19:48
 2. Euro 2008 Sevgisi Futbolu Gölgede Bırakanlar.
  By EtTe_056 in forum SPOR GEYİĞİ
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 16.06.2008, 19:59

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •