2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  D.BAKIR TEMSİLCİSİ Array
  Üyelik tarihi
  11.08.2008
  Yer
  BeNDe BiLMiYoRuM..
  Mesajlar
  4.031
  Tecrübe Puanı
  94

  Standart Beyin Göçü Tersine Döndü  Beyin göçü tersine döndü 112 akademisyen Türkiye yolunda


  Araştırma ve geliştirme çalışmaları için yurtdışına çıkan bilim adamları son yıllarda bu göçünü tersine çevirdi. Avrupa Birliği'nin bilimsel çalışmalar için sunduğu fonlar sayesinde 112 akademisyen, Türkiye'ye dönüş başvurusu yaptı.  28 araştırmacı yurtiçinde göreve başladı. Türkiye, yurtdışına kaptırdığı genç beyinleri, tersine göçle ülkeye kazandırma yarışında, İsrail, İngiltere, İspanya ve Yunanistan'dan sonra 5. sıraya yerleşti.

  TÜBİTAK 7. Çerçeve Programı (ÇP) Ulusal Koordinatörü Hüseyin Güler, beyin göçünün önlenmesi için 'Araştırmacıların Dolaşımı-Kişiyi Destekleme Özel Programı'nın geliştirildiğini açıkladı. Program Avrupa'nın Ar-Ge insan kaynağının geliştirilerek araştırmacılar için cazip hale getirilmesini amaçlıyor. Teknolojik olarak gelişmiş ABD, Kanada, Japonya gibi ülkelerde çalışan AB üyesi ülke vatandaşı bilim adamlarının ülkelerine geri dönüşü hedefleniyor. Bu kapsamda söz konusu ülkelerde belli süre kalan araştırmacılar, 2-4 yıl maddi olarak destekleniyor. Güler, son iki yılda programa yurtdışında görev yapan 112 araştırmacının başvurduğunu belirtirken, bunların 'Türkiye'ye dönmek istiyoruz' mesajı verdiğini ifade ediyor. İki yıl içinde 28 araştırmacının Türkiye'deki çeşitli üniversitelerden ve özel sektördeki kuruluşlardan kabul alarak göreve başladığını kaydediyor. Türkiye'ye dönüş genellikle ABD'den ve genç araştırmacılar arasından oluyor. Son çağrı sonuçlarına göre, ilk defa bir Türk şirketi olan Turkcell bu fondan yararlandı ve 6 araştırmacı burada göreve başladı. Türkiye 7. ÇP programlarının başlamasından bu yana Avrupa Birliği'nde tersine göçü kullanan en iyi beş ülke arasında yer aldı. Listede İsrail, 14 ve 13 araştırmacının döndüğü iki üniversitesi ile dolaşım programından en çok yararlanan ülke oldu. Sabancı ise listeye 7 araştırmacı ile dördüncü sıradan girdi. Bilkent, Yüksek Teknoloji ve Koç da 2'şer araştırmacı ile listenin 25, 26 ve 27. sırasında yer aldı. Bugüne kadar AB fonlarını kullanarak dönenlerin tamamının Türk bilim insanları olduğunu hatırlatan Güler, son çağrı sonuçlarına göre yabancı bir bilim adamının da Bilkent Üniversitesi'ni tercih ettiğini aktardı. Ankara, aa

  TÜBİTAK'ın programı dönüşü kolaylaştırdı

  Beyin göçünün en fazla yaşandığı ülke olarak eleştirilen Türkiye, gidişatı tersine çevirmeye başladı. AB'nin Ar-Ge çalışmalarını teşvik eden fonları genç beyinlerin yurda dönüşünü hızlandırdı. Başvuruda bulunan 112 akademisyenin yanında 28 araştırmacı da yurtiçinde görev aldı.

  kaynak:Zaman

 2. #2
  V-I-P Array
  Üyelik tarihi
  30.12.2008
  Yer
  GELDİN NEREYE GİDİYORSUN :)
  Mesajlar
  1.802
  Tecrübe Puanı
  50

  Standart

  ne olacak bu dunyanın hali nereye kadar bu arastırmalar..
  BENİM KALBİM ISRARLA
  CENNET KUSATMASINDA HALA
  RUHUM BEDENİ TERKE MARUZ
  SEVAP ARTI GÜNAHLARLA
  ÖNCELERİMİ DIŞLAR SONRALARIM AKLIM FİRARDA

  GÜLLER YARE SEVGİ KANITI BENİM ELİMDE PAPATYA


 

Benzer Konular

 1. Beyin dalgalarıyla çalışan tekerlekli sandalye
  By nesta_34 in forum BİLİŞİM HABER DÜNYASI
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30.06.2009, 21:50
 2. Ruh ile beyin arasında nasıl bir ilgi vardır?
  By HaYaT in forum İSLAMİ SORULAR VE CEVAPLAR
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 04.06.2007, 02:02
 3. Beyin yaşınızı öğrenin
  By RoHaN in forum SAĞLIK OCAĞI
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 25.02.2007, 17:27

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •