1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  17.09.2006
  Yaş
  36
  Mesajlar
  529
  Tecrübe Puanı
  25

  Standart İlahi ve şeytani sevgi....!!!!

  Şeytan, sadece kötülüğü değil, sevgiyi de kullanarak insanları doğru yoldan çıkarır.Hatta sevgiyle yoldan çıkardığı insanlar,kötülük ve vesveseyle yoldan çıkardığı insanlardan çok daha fazladır. İlk bakışta ismi bile güzel olan sevgi neden kötü olsun diye bir soru akla gelebilir.Fakat insanların çoğu hem dünya hayatlarında, hem ahiret hayatlarında yanlış kimseleri ve yanlış şeyleri sevmekten kaybetmiştir.Bunun sayısız örneği vardır.Bunun nedeni sevginin herkes tarafından güzel ve hoş bir duygu olarak tanımlanmasıdır.Bu yüzden sevginin beraberinde taşıdığı tehlikenin bir çok insan farkında değildir.Peygamber Efendimiz (S.A.V) "Kimi seviyorsan onunla berabersin" demiştir.İnsan kimi seviyorsa onunla arasında bir bağ oluşur.
  İman sahibi bir kişi, bütün kalbiyle sevmesi, yakınlaşması, bağlanması gereken varlığın Allah olduğunu bilir. Kendisine iman ettiği ve itaat ettiği takdirde, onu hem dünyada, hem de ahirette çok büyük ve sonsuz bir nimetle, kendinden bir sevgi ve hoşnutlukla müjdelemektedir. Bütün bunları da yalnızca kendisinden bir rahmet ve lütuf olarak karşılıksız bir şekilde vermektedir. O halde gerçek anlamda, herkesten çok sevilmeye, bağlanmaya layık olan yalnızca Allah'tır. Nitekim Allah, müminleri "Yalnızca Rabbine rağbet et." (İnşirah Suresi, 8) ayetiyle uyarmaktadır.
  Allah'ı seven bir insan Allah'ın mümin kullarına karşı şefkat hisseder. Bu da, Allah'ın bu insanlar üzerindeki tecellilerine duyulan gerçek sevgiyi oluşturur. Bütün bunlardan dolayı, sevgi ancak Allah'ın zatına duyulur. O'nun tecellilerine karşı duyulan sevgi ancak Allah kalpten ve hatırdan çıkarılmadan, O'nun adına beslenebilir. İnsanın bir kimseyi veya bir eşyayı Allah'tan bağımsız bir varlık olarak görüp de, onu, Allah'ı sever gibi sevmesi, şirk koştuğunun en belirgin alametlerinden birisidir.Dolayısıyla şirk koşmanın temelinde yanlış ve haksız bir sevgi vardır.
  Sevgi konusunda, Rabbimiz bizleri birçok ayet-i kerime ile uyarmaktadır. Mesela Tevbe suresinin 24. ayetinde "De ki: "Eğer babalarınız, çocuklarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, aşiretiniz, kazandığınız mallar, az kâr getireceğinden korktuğunuz ticaret ve hoşunuza giden evler, sizlere Allah'tan, O'nun Resulünden ve O'nun yolunda mücadele etmekten daha sevimli ise, artık Allah'ın emri gelinceye kadar bekleyin. Allah, fasıklar topluluğunu hidayete erdirmez." buyurulmaktadır. Dikkat edilirse uyarıldığımız konu tamamen sevgiyle ilgilidir. Rahmani ölçüye göre sevgi sıralaması Allah, O'nun Resulü ve O'nun yolundaki müminler olmalıdır.
  Eşlerimizi,çocuklarımızı ,evlerimizi ve mallarımızı sevebiliriz ancak bunlara karşı duyduğumuz sevgi, Allah'a, Resulüne ve O'nun yolunda yaşamaya karşı duyduğumuz sevginin önüne geçtiği zaman, Rabbimizin azap ve musibet emrini beklememiz gerekir.Çünkü haddi aşan böylesi sevgilerin karşılığı ilahi nefret ve azapttır.


 

Benzer Konular

 1. İlahi kasetleri, satış rekorları kırdı
  By CybeR MediA in forum İSLAMÎYET (GENEL)
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 25.11.2009, 21:39
 2. 5 sevgi dili
  By TiTaNiCk in forum KİŞİSEL GELİŞİM
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.03.2009, 21:30
 3. güzel sözler
  By HaNıM aGa in forum ESKİ SEVGİLİYE MESAJLAR
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 22.01.2009, 11:55
 4. >>YAŞAMINIZI SEVGİ İLE DOLDURUN<<
  By gecemavisi in forum DERİN DUYGULAR
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.03.2007, 22:58
 5. 1000'den Fazla Güzel Söz
  By RoHaN in forum DERİN DUYGULAR
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 20.11.2005, 22:52

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •