1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  PRENSES Array
  Üyelik tarihi
  27.11.2008
  Yaş
  28
  Mesajlar
  2.468
  Tecrübe Puanı
  65

  Standart Kadınların empatik becerileri niçin gelişmiş?

  İletişimde mimiklere dikkat etmek, bazı canlı türlerinde, özellikle insanlarda ilginç özellikler ortaya çıkarıyor. Örneğin; yapılan araştırmalar genelde kadınlarda empatik becerinin erkeklere oranla daha yüksek olduğunu gösteriyor.
  Kadınların empatik becerilerinin erkeklerin empatik becerisinden daha yüksek olması, “kadın duyarlılığı” kavramıyla açıklanabilir. İyi de kadınlar niçin daha duyarlı? Niçin erkeklere oranla daha iyi empati kurabiliyorlar?
  Kadınların erkeklere oranla daha iyi empati kurmalarının çeşitli nedenleri bulunabilir. Bir görüşe göre bu nedenlerden bir tanesi şu:
  Bazı canlı gruplarında statüsü düşük olanlar saldırganlığa uğramamak için yüksek statülülerin, örneğin; liderin davranışlarını sürekli gözlerler. Benzer şekilde insanlarda da nice toplumda aile ortamlarında erkeğin statüsü kadınınkinden üstün olmuştur. Kadın, erkeğin gözüne bakmak, onun sinirli olup olmadığını anlayıp kendini ona göre ayarlamak zorundadır. Aksi halde sözel ya da fiziksel saldırıya uğrayabilir.
  Erkeğin şu andaki davranışlarına bakıp az sonraki davranışlarını tahmin etmek zorunda olan kadın, giderek onun yüz ifadelerine, vücut diline daha duyarlı olmuştur. Bu durumda kadının empatik becerisinin gelişmesine yol açmıştır.
  Çevremizde vardı, maalesef hâlâ var. Erkek akşam eve geldiğinde karısı kaygılı bir şekilde onun yüzüne bakar. Kocasının sinirli olup olmadığını anlamaya çalışır. Eğer evin beyi sinirliyse hemen çocuklarını uyarır; “babanız sinirli, aman ortalarda dolaşmayın” dermiş.
  Küçük şeylerin toplamı, doğada olsun, toplumda olsun daima büyük yekunlar doğuruyor galiba. Yüzyıllar boyunca on binlerce kadın, gökyüzünde karabulut gözleyen çiftçiler gibi kocalarının yüzünde bir kararma, bir öfke belirtisi gözleye gözleye duyarlı hale gelmiş, empati becerilerini geliştirmiş olabilirler. Erkeklerin büyük çoğunluğunda “ya karım kızarsa” korkusu bulunmadığı için böylesine bir duyarlılık gelişmemiş olabilir.
  Üstün DÖKMEN – Küçük Şeyler
  s. 14-15
  Kamug neŋke örtüg bolur baksa köz / Köŋülke yok örtü munı bilgü öz
  Sever sevmezin öz bileyin tise / Köŋülke baka körgü bilgey basa


 

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •