3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Stres

 1. #1
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  16.09.2005
  Yaş
  33
  Mesajlar
  288
  Tecrübe Puanı
  21

  Standart Stres

  Stres; gündelik yaşamda karşılaşılan olaylar sonucu hissedilen sıkıntı ya da zorlanma durumudur.


  Çok eskiden beri fizik biliminde; maddenin kendi üzerine uygulanan güce gösterdiği tepki anlamında kullanılan STRES terimi; son 20 yılda tıp, fizyoloji, sosyoloji, psikoloji, psikiyatri alanlarında ve gündelik yaşamda herkesin kullandığı popüler kavramlarından biri haline gelmiş, kitle iletişim araçlarında sıklıkla yer verilen medyatik bir sözcük olmuştur.

  Stresin zihinsel ve fiziksel kaynaklarımızı tüketen olumsuz bir yanı olduğu gibi, organizmada fiziksel ve ruhsal değişmelere, olgunlaşmaya ve gelişmeye yol açan olumlu yönleri de vardır.

  Gerçek yaşamda sorun çözme ya da stresli olaylarla başa çıkabilme psikolojik sağlık ve uyumla ilişkilidir. Çevre ile etkileşimlerimiz sırasında engelleyen, sinirlendiren, tedirgin eden olaylar bizi zorlamaktadır. Bunlar boşanma, bir yakınının kaybı ya da ayrılık, ölümcül hastalık, hayat pahalılığı, trafik, gürültü, okul başarısızlığı, sınav kaygısı, savaş, ırza tecavüz ya da doğal afetler gibi olumsuz etmenler olabileceği gibi; evlenme, terfi, kariyer değişikliği gibi olumlu yaşam olaylarını da kapsayan çok geniş bir yelpaze içinde değerlendirilebilir. Genelde herkes için travmatik sayılabilecek bir olayın ardından tepkilerin yavaşlaması, dış dünyaya ilginin azalması belirgindir.

  Örneğin; 17 Ağustos 1999 depreminin ardından hem depremi yaşayanlarda hem de depremi televizyon aracılığı ile izleyenlerde yoğun bir stres ve buna bağlı sorunlar ortaya çıkmıştır.

  Kişinin kendisiyle ilgili çarpık algılamaları varsa, kendini değersiz algılar ve mutsuz olur. Bu mutsuzluk iş, sosyal ve aile yaşantısındaki işlevlerinin bozulmasına yol açar. Hoş olmayan yaşam olayları sonrası kendini mutsuz, kaygılı ve endişeli hisseden ve bu nedenle işlevsel kaybı olan kişilere bunlarla baş etme becerileri kazandırılmalıdır. Ayrıca duygusal tepkileri, düşüncelerini denetleyebilme becerisi, sorun çözme teknikleri, anlık doyumları erteleyebilme ve içsel olayları düzenleme konusunda eğitim verilebilir. Hastaların kaygı düzeylerini azaltmak, varsa depresif belirtilerini gidermek için ilaç tedavisi de uygulanabilir.
  Bu yöntemler ve tedaviler, ancak kişinin ayrıntılı bir değerlendirmesi yapılıp, sorun tanımlandıktan sonra konunun uzmanı olan psikiyatristler tarafından uygulanabilir.

  STRESLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI
  Stres kişinin gündelik yaşantısını engelleyecek düzeye ulaşmışsa azaltılması gerekir. Bunun için denenebilecek yöntemler:

  Spor,
  Masaj,
  Olumlu düşünme,
  Meditasyon, yoga,
  Zamanı iyi kullanma,
  Gevşeme (relaksasyon),
  Beslenmenin düzenlenmesi,
  İletişim becerilerinin etkin kullanımı...

 2. #2
  V-I-P Array
  Üyelik tarihi
  30.08.2005
  Mesajlar
  200
  Tecrübe Puanı
  20

  Standart

  Tesekkür ederim,sagolasin

 3. #3
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  18.09.2005
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1.166
  Tecrübe Puanı
  39

  Standart

  bilginiz için tşk


 

Benzer Konular

 1. Stres Yönetimi ve Stres Kaynakları
  By TiTaNiCk in forum KİŞİSEL GELİŞİM
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.05.2009, 00:03
 2. Dinsizliğin İnsan Üzerindeki Tahribatları
  By kaan ansay in forum İSLAMÎYET (GENEL)
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.04.2009, 08:11
 3. STRES TESTİ
  By HaNDSoMe in forum GEYİK - GIR GIR - ŞAMATA
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 12.05.2007, 20:11
 4. Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 25.04.2007, 16:33
 5. İşyerinde dedikodu strese yol açıyor
  By RomantikSerseri in forum SAĞLIK OCAĞI
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 03.02.2007, 23:31

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •