1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  15.09.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  35
  Mesajlar
  17.668
  Tecrübe Puanı
  375

  Standart Fotoğraf Çekilirken Uzaklara Bakmak

  Yazan: Yavuz ARITÜRK


  Fotoğraf çekilirken uzaklara, çok uzaklara bakmak duyarlı yazar ve şairlerimizin başlattığı bir akımdır. Yıllar önce ilkin kitap kapaklarının arkasında yer alan biyografilerde rastladık bu tür fotoğraflara.  Bu tür fotoğraflarda yazar ya da şair vizöre değil de uzaklarda bir yere bakarak sanki "şu an zihnimden bir dize, ya da belki bir imge geçiyor" mesajı vermektedir. Bu akım daha sonra iyice yerleşmiş ve sadece kitap kapaklarında değil gazete, dergilere poz verme esnasında da uygulanmaya başlanmıştır. Yıllar geçtikçe sadece edebiyatçılar değil; tüm sanatçılar fotoğraf çekilirken uzaklara bakma ihtiyacı hisseder hale gelmiştir.

  Çünkü o bakışta bir mesaj gizlidir ve sanatçının amacı basit bir kağıda basılmış fotoğrafıyla da olsa mesajını vermektir.

  Siirt'in genç ve yetenekli fotoğraf sanatçısı sevgili Mehmet Yücel Durak'ın çektiği bu fotoğrafı gördüğümde aklıma geldi bunlar. Ama dedim, ne oldu da bu çocuk koca koca sanatçılar gibi mesaj verecek olgunluğa geldi?

  Evet olgunluk. Ve mesaj…

  Bu bakışlardaki mesajı anlamak için, ne Merih Akoğul'dan ders almaya gerek var, ne de Ahmet Karcılıların açık uçlu metinler ile okuyucunun görmediğini anlatan “Fotoğraf Hikâyeleri’ni” okumaya.

  Her şey o kadar açık ki…

  Bu fotoğraf bambaşka dünyalara açılan bir penceredir. Bazen "gerçeğin, sadece gerçeğin bakışlarla söylendiği" bir dünyadır. Bazen de "zamanın derinliklerindeki dünya." Ama bir dünyadır hep. Çünkü dünya hayattır. Hayat beyazda, siyahta, güneşte, ayda…

  İçimizde, ta içimizde bir yerlerdedir. Baktıkça yaşanır, durdukça anlaşılır olandır hayat. O yüzden bu fotoğrafa bakıp bakıp üzerine günlerce konuşmak gerekir.

  Neden mi?

  Çünkü sinir sistemi faaliyeti engellenemez! Elde değil. Böyle bakışları gördüğünüzde ya konuşacaksınız, ya yazacaksınız. Üçüncü seçenek sadece gözlerinizi yummaktır.

  Gözünü yummayanlar, yani fotoğraf sanatçıları için zor olan, o dünyayı çekmek veya o dünyanın içinde olmak arasında seçim yapmaktır…

  Karşınızda duran fotoğrafın size sunduğu dünyadır çünkü uzaklara bakan bir çift gözden çok daha ötesini gösterir aslında fotoğraflar. İnsanların kareden kareye değişen; gözlerindeki anlamların size sundukları; keşfedilmeyi bekleyen dünyalardır.

  Mesele ise o dünyaya dokunabilmektir. Uzaklara dalışın ardındaki acıyı, beklentileri; solgun bir yüzün içindeki gizli umudu anlayabilmektir. Aslında görüntü ve anlam arasındaki tüm bu farklar fotoğrafın dünyasını; düşünüldüğü boyuttan farklı bir yere taşır. Bakmakla anlaşılmayacak, görmelere saklanacak bu dünya; hayatın sırrı değildir elbette ama herkes tarafından görülemez.

  Görenler ise, kalbine dokunmuştur fotoğrafın. Ölüme kadar izi kalacaktır.
  Son olarak…

  Bir zamanlar Ara Güler için üretilmiş bir aforizma vardı. Şöyleydi:

  Fotoğrafın içindeki dünya=Ara Güler
  Ara Gülerin içindeki dünya=Fotoğraf

  Şimdi bunu sevgili Mehmet Yücel Durak'a uyarlayacağım. Eminim bu aforizmayı üretenler de, üstat Ara Gülerde memnun olacak.  Fotoğrafın içindeki dünya=Mehmet Yücel Durak

  Mehmet Yücel Durak'ın içindeki dünya=Fotoğraf

  Teşekkürler Mehmet Yücel Durak.


  Yazan: Yavuz ARITRÜK - Siirt Gündemi


  Siirt Gündemi | Siirt'in Gür Sesi » M. YÜCEL DURAK


 

Benzer Konular

 1. iyi fotoğraf çekmenin püf noktaları
  By DeRBeDeR in forum SB FOTOĞRAFÇILIK EĞİTİMİ
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 29.10.2009, 21:54
 2. Profesyonel Fotoğraf Çekme Teknikleri ve Kısa Notlar
  By nesta_34 in forum SB FOTOĞRAFÇILIK EĞİTİMİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19.05.2009, 10:15
 3. Fotoğraf Çekmenin Püf NoktaLarı
  By DeRBeDeR in forum SB FOTOĞRAFÇILIK EĞİTİMİ
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 03.11.2008, 17:17
 4. fotoğraf çekilirken yapılan muhabbetler
  By DeRBeDeR in forum GEYİK - GIR GIR - ŞAMATA
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 15.02.2008, 21:18
 5. Herkes İçin Dijital Albüm
  By RoHaN in forum SB FOTOĞRAFÇILIK EĞİTİMİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.01.2008, 23:09

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •