2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  15.09.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  35
  Mesajlar
  17.668
  Tecrübe Puanı
  375

  Standart Alan Derinliği

  ALAN DERİNLİĞİ

  Diyafram açıklıklarının. objektiften geçerek filme etki eden ışık miktarını ayarlaması yanında, ikinci bir görevi de alan derinliğini belirlemesidir. Aynı derinliği, netliğin ayarlanmış olduğu noktanın önünde ve arkasında uzanan netlik bölgesidir. Yani fotoğrafta ön plandaki en net nokta ile arka plandaki en net nokta arasındaki uzaklıktır.
  Alan derinliği sınırları, yani en öndeki net nokta ile en arkadaki net nokta arasındaki mesafe, istenilen netliğin sınırları, objektif odak uzaklığı, diyafram açıklığı ve konu ile fotoğraf makinesi arasındaki mesafe gibi birtakım etkenlere bağlıdır. Diyafram açıklığı küçüldükçe alan derinliği artar, yakındaki ve uzaktaki cisimlerin görüntüleri daha net olur. Diyafram açıklığı büyüdükçe alan derinliği azalır ve belli bir uzaklıktaki bütün cisimlerin, makina sonsuza ayar edilmedikçe kesin, belirli net bir görüntüsünü elde etmek olanaksızlaşır. Alan derinliğini sınırlamanın fotoğrafta üç boyutluluk duygusunu kazandırma gibi bazı önemli yararları vardır.
  Birçok fotoğraf makinasının objektifleri üzerinde mesafe ayar halkasının hemen yanında alan derinliği cetveli vardır. Bu cetvel üzerinde, bir çizgi, bir ok ya da bir noktanın sağında ve solunda olmak üzere her iki tarafa doğru diyaframın en küçük açıklığından en büyük açıklığına kadar f/stopları gösteren rakamlar sağlanmıştır. Çizgi, ok ya da nokta esasen makinanın metre ayrının yapılmasında kullanılmaktadır. Yani makina kaç metre ayarlanacaksa o mesafeyi ifade eden rakam, çizgi ok ya da noktanın karşısına getirilir. Makine netlik için ayarlandıktan sonra bu işaretin sağında ve solunda fotoğraf çekmek için kullanılan diyafram açıklığı rakamlarının, mesafe cetvelinde karşılarına gelen mesafe rakamları konunun alan derinliği sınırlarıdır. Makinanın her diyafram açıklığı için alan derinliğini gösteren bir cetveli yoksa bu durumda bu amaç için hazırlanmış alan derinliği tablolarına bakmak faydalıdır.
  Alan derinliğinin sınırlarını bulmak için, net olması istenilen en yakın cismin makinaya olana mesafesini 2 ile çarpmak ve elde edilen bu rakam ile mm. cinsinden gösterilen odak uzaklığı mesafesini bölmek gerekir. Örneğin 75mm. odak uzaklığı olan makine ile çekilen fotoğrafta alan derinliği sınırlarının 4 metre ile sonsuz olması istendiği zaman: 4x2=8 ve 75:8= 9,37 bulunur. Bu 4 metre ile sonsuz arasında alan derinliği sınırları olan bir fotoğraf çekilebilmesi için, fotoğraf makinası mesafe ayarının 8 metreye, diyafram açıklığının da f/9'a ayarlanması gerektiğini gösterir. Çok kısa mesafede belirli alan derinliği sınırları için gerekli netlik ayar mesafesi ve diyafram açıklığını bulmak biraz zordur. Bunun için de:


  Netlik Ayar Mesafesi =( 2 x A x B ) / A B
  Diyafram Açıklığı = (Odak uzaklığı x (B-A) ) / (2 x A x B )

  formülleri kullanılır. Formüllerde (A) en yakın net nokta mesafesi ve ( B ) en uzak net nokta mesafesidir. Örneğin, 6x6 lık bir makinayla F 75 mm., 3 metre ile 12 metre arasındaki alan derinliği için:

  Netlik ayar mesafesi = (2 x 3 x 12) / (3+12) = 72/15 = 4,8 metre
  Diyafram Açıklığı = (75 x(12-3) ) / (2 x 12 x 3) = 675/72 = f/9,3

  bu da 3 metre ile 12 metre arasında bir alan derinliği elde edebilmek için makinanın f/9 da 4,8 metreye göre ayar edilmesi gerektiğini göstermektedir.


  -alıntı-

 2. #2
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  15.09.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  35
  Mesajlar
  17.668
  Tecrübe Puanı
  375

  Standart

  Alan derinliği yukarıda da görüldüğü gibi 3 ana etmene bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Diyaframın kısılması alan derinliği mesafesini artırıken, sensöre düşen ışık miktarını azaltacaktır söylediğiniz gibi. Ancak alan derinliği sadece diyaframın kısılmasıyla elde edilmediğinden öncelkle ne kadar bir alan derinliği yaratacağımız konusu öne çıkar. Alan derinliği tablosundan diyafram açıklığı, odak uzaklığı ve konuya olan uzaklık kombinasyonunu iyi tahlil edip ona göre gerekli ayarlar yapılmalı.
  Ancak yinede ışık yetersiz kalacaksa ve enstantane değerini aşağılara çekemiyorsak - diyafram değerini karşılayacak enstantane değeri yetersiz kalacaksa ve titremelerden doğacak netlik kayıplarını engelleme imkanımız yoksa. - yardımcı ışık kaynağ ı(spotlar) kullanmak gerekebilir. Böyle bir imkan da yoksa en son çare olarak Asa (ISO) yükselterek fotoğrafımızın ışık almasını sağlaya biliriz. Tabi bu yükseltme bize gren olarak geri dönecektir.Aklımızın bir köşesinde bu bilgiyide tutmakta fayda var.


 

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •