1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  15.09.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  35
  Mesajlar
  17.668
  Tecrübe Puanı
  375

  Standart Havai fişek fotoğrafı çekmenin yolları

  Gökyüzünü boyayan havai fişeklerin en güzel fotoğraflarını siz çekin…



  Gecenin karanlığını aydınlatan, rengarenk ışıklar saçan havai fişek gösterilerini izlemeyi herkes çok sever. Siz de herkesin sevdiği bu keyifli anları fotoğraflamak istemez miydiniz? Havai fişek gösterilerinin fotoğraflarını çekerken dikkat etmeniz gereken en temel nokta hızlı olmak ve mümkün olduğu kadar fazla fotoğraf çekmek. Fotoğraf Atölyesi eğitmenleri, en güzel havai fişek fotoğrafını yakalamanın ipuçlarını şöyle sıralıyor:

  * Ayarlarınızı yaptıktan sonra fotoğraflarınızı çekmeye başlayın, çektiklerinize daha sonra bakın, çekim sırasında zaman kaybetmeyin.

  * Hafıza kartınızın boş olduğundan ve pilinizin şarjlı olduğundan daima emin olun. Mümkünse yüksek hızlı ve kapasiteli kart kullanın.

  * Fotoğrafları çekeceğiniz iyi bir açı ve bakış noktası bulun ve önceden buraya yerleşin.

  * Mutlaka üçayak (tripod) kullanın. Çünkü pozlama süresi çok uzun olacağından titreşim çok daha fazla hissedilecektir. Fotoğrafta istenilen en önemli özellik netliktir.

  * Sarsıntıyı engellemek maksadıyla uzaktan kumanda ya da zamanlama kullanın.

  * Flaşınızı mutlaka kapalı duruma getirin. Unutmayın yalnızca havai fişeklerin ışığını istiyoruz. Yakınınızda kadraja girebilecek sokak lambası gibi başka ışık kaynaklarının olmamasına da dikkat edin.

  * Normalde gece çekimlerinde yapmayacağınız bir iş yapıp ISO’nuzu makinanızın izin verdiği en düşük değere 100 ya da 200′e getirin.

  * Tam manuel fotoğraf çekiyorsanız diyafram açıklığınızı (apature) f/8 – f/16 gibi bir değere ayarlayın. Makineniz bu ayarları yapmanıza izin vermiyorsa manzara çekim modunu kullanabilirsiniz.
  * Yine tam manuel çekim yapıyorsanız estantane / pozlama süresi için denemeler yapabilirsiniz. Her seferinde farklı görüntüler elde edeceksiniz. Uzun pozlamalarda havai fişek ışıkları çizgi gibi görülürken kısa pozlamalarda yıldız gibi görülecektir.

  * Fotoğraf makinenizde “bulb mode” denilen bir ayar varsa onu kullanmanız faydalı olabilir. Bu modda deklanşöre iki defa basmanız gerekir. Yani pozlama süresine siz karar verirsiniz. İlk bastığınızda pozlama başlar, ikincisinde ise sonlanır.

  * Makinenizin seri çekim modunu kullanın.

  * Havai fişekleri RAW çekmeniz tavsiye edilir. Fakat; makineniz hızlı değilse, seri çekim modunda daha fazla çekim gerçekleştirmek için JPEG formatına geçebilirsiniz.



 

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •