5 sonuçtan 1 ile 5 arası
 1. #1
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  15.09.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  34
  Mesajlar
  17.668
  Tecrübe Puanı
  374

  Standart "Ulusal El Sanatları Sempozyumu" Bugün Başlıyor

  SİİRT ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN ORGANİZE EDİLEN
  “ULUSAL EL SANATLARI SEMPOZYUMU” BUGÜN BAŞLIYOR


  Siirt Valiliği, Siirt Üniversitesi ve Siirt Ticaret ve Sanayi Odası’nın işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan Ulusal El Sanatları Sempozyumu bugün başlıyor.

  Siirt Üniversitesi tarafından, Siirt’te 07- 09 Ekim 2010 tarihleri arasında Siirt Valiliği ve Siirt Ticaret ve Sanayi Odası’nın katkılarıyla Ulusal El Sanatları Sempozyumu start alıyor. Çeşitli üniversitelerden birçok akademisyenin katılacağı sempozyumun programı belli oldu.

  Kültürünün önemli belgeleri niteliğini taşıyan el sanatlarının ülkemizin değerli bilim adamları tarafından çeşitli yönleri ile tartışılması, yapılan çalışmaların genç kuşaklara yansıtılması amacıyla düzenlenen Ulusal El Sanatları Sempozyumuna yurt içinden değerli bilim adamları katılacak.

  Sempozyumda, değerli bildiriler sunacak olan katılımcıların Türk El sanatlarını derinliğine inceleyen araştırmalarını tartışarak kullanıma sunulacak yararlı sonuçlar üreteceği tahmin ediliyor.

  3 gün sürecek sempozyumda; Sözlü bildiriler, poster bildiriler ve el sanatları sergileri faaliyetlerine yer verilecektir.

  Ulusal El Sanatları Sempozyumu’nun Siirt Üniversitesi’nde düzenlenmesinden mutluluk duyduğunu belirten Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Ziyadanoğulları; “2007 yılında kurulmuş olan Siirt Üniversitesi hızlı bir gelişme içerisindedir. Dengeli, hızlı, sürekli gelişmeyi kendisine ilke edinmiş bulunan üniversitemiz bu ilkesini gerçekleştirmek yolunda her geçen gün bir başka etkinliğe imza atmaktadır. Sözü edilen bu ilkenin yansımalarından birisi olarak ulusal el sanatları kongresini üniversitemizde düzenlemekten mutluluk duyuyorum.” dedi.

  Rektör Ziyadanoğulları, ulusal el sanatlarına ilişkin konuların tartışılmasının önemine de dikkat çekerek; “Geleneksel değerler şehri olarak bilinen Siirt ilimizde ulusal el sanatları kongresi çerçevesinde el sanatlarına ilişkin konuların tartışılmasının ayrı bir anlam ve önemi olduğu düşüncesini taşıyorum.” dedi.

 2. #2
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  15.09.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  34
  Mesajlar
  17.668
  Tecrübe Puanı
  374

  Standart

  “ULUSAL EL SANATLARI SEMPOZYUMU” DÜN DE DEVAM ETTİ
  SEMPOZYUM İÇİN ŞEHRİMİZE GELEN BİLİM ADAMLARI BUGÜN
  İLİMİZDEKİ TARİHİ VE TURİSTİK YERLERİ GEZECEKLER

  Siirt Valiliği, Siirt Üniversitesi ve Siirt Ticaret ve Sanayi Odası’nın işbirliğiyle gerçekleştirilen “Ulusal El Sanatları Sempozyumu” dün de devam etti. Dünkü oturumlar 2 ayrı salonda yapıldı. 1 numaralı salonda gerçekleştirilen 2. oturuma Gazi Üniversitesi Meslek Eğitim Fakültesinden Prof. Dr. Halide Sarıoğlu ile Ankara Üniversitesi Ev Ekonomisi Yüksek Okulu öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Feryal Söyllemezoğlu başkanlık ettiler.

  “Türkiye’de Kıl Keçilerinden Elde Edilen Liflerden Kırsal kalkınmada Yararlanma Olanakları” konusunda Prof. Dr. Gürsel Dellal, Doç. Dr. Feryal Söylemezoğu, Prof. Dr. Zeynep Erdoğan ve Erkan Pehlivan bildiri sundular.

  “Tiftik Keçisi Yününün (Kaşmirin) Ürün Olarak Siirt ve Ülke Ekonomisine Katkısı) konulu bildiriyi ise Yrd. Doç. Fatma Ayhan sundu.

  “Gaziantep Yöresi Geleneksel Özel Gün Giyisileri” konulu bildiriyi Yrd. Doç. Dr. Songül Kuru anlattı.

  “Enzimler: Tekstil Endüstrisindeki Yeri ve Önemi” konulu bildiri Yrd. Doç. Dr. A. Gülçin Sağdıçoğlu tarafından sunulurken, “Kolan Dokumanın Giyisi Tasarımında Kullanılması” konusundaki bildiriyi de Yrd. Doç. Dr. Halime Yüceer Aslan sundu.

  2. nolu salonda yapılan 3. oturumun başkanlığını Prof. Dr. Eşref Taş ve Yrd. Doç. Dr. Şerif Demir yaptılar. Bu oturumda “Geleneksel El Sanatlarından Biri Olan Telekari Sanatının Modern Yansımaları” konulu bildiriyi Öğretim Görevlisi Çiğdem Yavlav sunarken, “XIX Yüzyılda Menteşe Sancağında El Sanatları” konulu bildiri ise Öğr. Gör. Arzu Baykara tarafından sunuldu.

  Yine 1. nolu salonda prof. Dr. Tuba Vural ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet şahin’in başkanlıklarında yapılan Paralel Oturumlarda “Osmanlı Dönemi Mezar Taşlarının Tasarım Boyutunda Değerlendirilmesi” konusunu Vildan Çetintaş sunarken, “Göz Boncuğu Üretimi” konusunu Yrd. Doç. Dr. Selahattin Peşken, “bir Grup Çanakkale Seramiği Üzerine” konulu bildiriyi Yrd. Doç. Dr.Ergül Önge ve “Siirt Kültüründe Sanatsal Biçim” konulu bildiriyi de Prof. Dr. Nezihe Şentürk sundu.

  Sempozyuma katılan bilim adamlarının bu günde başta Aydınlar (Tillo) ve Ziyaret (Veyselkarani) olmak üzere İlimizin tarihi ve turistik yerlerini gezecekleri öğrenildi.

  BARO BAŞKANLIĞI SEÇİMİ BUGÜN

  SİİRT Barosu 6. Olağan Genel kurul Toplantısı bu gün yapılacak. Adliye Sarayı Konferans Salonunda düzenlenecek olağan genel kurul toplantısı saat 10:00’da, baroya kayıtlı avukatların katılımlarıyla gerçekleşecek.

  Baro Başkanlığı seçiminin de yapılacağı 6. Genel kurul toplantısının hayırlara vesile olmasını dileriz.

 3. #3
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  15.09.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  34
  Mesajlar
  17.668
  Tecrübe Puanı
  374

  Standart

  SEMPOZYUMA KATILAN AKADEMİSYENLER
  VEYSELKARANİ’Yİ VE TİLLO’YU ZİYARET ETTİLER

  Siirt Üniversitesi, Siirt Valiliği ve Siirt Ticaret ve sanayi Odası tarafından düzenlenen “Ulusal El Sanatları Sempozyumu”na muhtelif üniversitelerden 60 kadar bilim adamı 09 Ekim Cumartesi günü Baykan’ın Ziyaret Beldesindeki Veyselkarani Türbesi ile Aydınlar’daki (Tillo) türbeleri ve özel müze ile diğer tarihi ve turistik yerleri gezdiler,

  Sempozyum için İlimize gelen bilim adamlarının ekseriyetinin, Siirt’e ilk defa geldikleri, İlimizdeki tarihi zenginlikler karşısında duygulandıklarını ifâde ettikleri belirtilmekte.

  07-09 Ekim 2010 tarihleri arasında devam eden “Ulusal El Sanatları Sempozyumu” sona ererken, sempozyumda sunulan bildirilerin kitaplaştırılacakları belirtilmekte.


 4. #4

  SİTE KURUCUSU
  Array
  Üyelik tarihi
  31.07.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  13.496
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart

  Siirt'i çok sevdiklerine eminiz.

  Ulusal bir sempozyuma ev sahiplği yapan Siirt Üniversitesini de tebrik ediyoruz.

 5. #5
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  28.06.2007
  Yaş
  35
  Mesajlar
  377
  Tecrübe Puanı
  20

  Standart

  Doğulu Siirt ve Ulusal El Sanatları Sempozyumu


  Fecri Barlık fecribarlik@gmail.com

  Siirt’te yapılan Ulusal El Sanatları Sempozyumu’nun hemen hemen tüm oturumlarını izleme fırsatı buldum…

  Farklı illerden, farklı üniversitelerden, farklı kültürlerden onlarca akademisyen ve geleceğin akademisyenleri olacak olan yükseklisans öğrencilerinin ortak buluşma noktası oldu Siirt…

  Oldukça yararlı geçen ve birçok yeni fikrin oluşmasına vesile olan ve 1 günü Siirt’in tarihi ve kültürel yerlerinin gezilmesi olmak üzere 3 gün süren sempozyumda çok şey konuşuldu, çok şey öğrenildi...

  Siirt’in tanıtımı ve kalkınması için bu gibi etkinliklerin yapılması şart…

  Neyse…

  Burada sempozyumdan ziyade; sempozyum konuklarından bahsetmek istiyorum...

  O kadar içten ve mükemmel insanlar konuk oldular ki bize, anlatamam! İyi ki de Ulusal El Sanatları Sempozyumu Siirt’te yapıldı ve ben de; pardon biz de, bu mükemmel insanları tanıdık. Bu nedenden dolayı Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Ziyadanoğulları Hocamızın şahsında sempozyuma ev sahipliği yapan Siirt Üniversitesi’ne ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yahşi Yazıcıoğlu Hocamıza sonsuz teşekkür ederim...

  Gelelim konuklarımıza…

  Kim bilir, bazı konuklarımızın da dediği gibi; ne düşüncelerle gelmişlerdi Siirt’e, Güneydoğu’ya. Öğrendiğimiz kadarıyla sempozyum yeri “Siirt; yani Güneydoğu” olduğu için, sempozyuma katılmaktan vazgeçenler bile vardı…

  Neden vazgeçmesinler ki Siirt’e gelmekten!

  Doğu düşmanı, (affınıza sığınırım) bazı satılık ulusal basın organları her gün buralarda sorun çıktığını, yaşanılamaz bir hale geldiğini belirtmiyorlar mı? Bu tür basın kuruluşları, doğuyu bilmeyen ve görmeyen batılı bazı kardeşlerimizin buraya karşı önyargılı davranması için her türlü saldırıyı yapmıyorlar mı?...

  Sempozyum konuklarımızın içerisinde önyargılarına rağmen, ailelerinin ve çevrelerinin uyarılarına rağmen Siirt’e gelenler vardı. Siirt’teki bir olaydan dolayı Siirt’in adını kullanmayan Ahmet Hakan’ın kullandığı deyimle “Bu Şehir”, hiç de yazılıp çizildiği gibi değilmiş. Yani rahat bir şekilde “Siirt” diyebilirsiniz. Konuklarımız bunu gördü. Basın konseyinden “uyarı” alan ve daha sonra da özür dileyen Ahmet Hakan’ın kulakları çınlasın!...

  Hz. Veysel Karani’siyle, Şeyh Osman Türbesi’yle, Evliyalar Diyarı Tillo’suyla, Siirt Fıstığı’yla, Siirt Kavunu’yla, Pervari Balı’ya, Zivzik Narı’yla, Büryan’ıyla, Perde Pilavı’yla, Bıttım Sabunu’yla, Siirt Battaniyesi’yle, Ulu Cami’siyle, Tarihi Cas Evleri’yle ve özellikle de samimiyetlerinden dolayı Siirt insanıyla buralara hayran kalan çok değerli konuklarımıza o kadar alışmıştık ki anlatamam…

  Siirt’e her zaman gelmelerini beklediğimiz bu konuklarımız, Siirt’ten ayrılırken o kadar mükemmel duygular içerisinde ayrıldıklarını ifade ettiler ki, Siirtli olmaktan bir kez daha gurur duydum…

  Sonuç olarak;

  Doğu düşmanlarına inat! Herkesi Siirt'e bekliyoruz; Siirt, korkulacak bir yer değil...

  Sempozyuma katılan konuklarımıza, isimlerini sayamadığım Üniversite hocalarımıza ve personeline; bu sempozyumda katkıda bulunan Siirt Ticaret ve Sanayi Odası’na, Murat Market Sahibi Burak Kayra'ya, Fikret Petrol Sahibi Mehmet Ertekin'e, Keskinler A.Ş. Sahibi Tahir Keskin’e ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler ediyorum…

  Saygılarımla…

  Kalemin İzi
  وَقَالَ الرَّسُولُ يَا رَبِّ اِنَّ قَوْمِى اتَّخَذُوا هٰـذَا الْقُرْاٰنَ مَهْجُورًا


 

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •