1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  15.09.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  34
  Mesajlar
  17.668
  Tecrübe Puanı
  374

  Standart Siirt Üniversitesi 2010-2011 Akademik Yılı

  REKTÖR PROF. DR. RECEP ZİYADANOĞULLARI’NIN
  SİİRT ÜNİVERSİTESİ 2010-2011 AKADEMİK YILI
  AÇILIŞ KONUŞMASI


  Sayın Valim, Siirt Üniversitesi'nin değerli mensupları, Sevgili öğrencilerimiz, Basınımızın güzide mensupları ve çok kıymetli misafirler,

  Siirt Üniversitesi'nin 2010–2011 akademik yılının açılış törenine hoş geldiniz.

  Bizlere onur verdiniz. Bu mutlu günümüzü bizlerle paylaştığınız için öncelikle hepinize teşekkür ediyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

  2007 yılında 1 Fakülte, 1 Yüksekokul ve 1 Meslek Yüksekokulu ile öğrenime başlayan Siirt Üniversitesi bugün; Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi ve Mühendislik-Mimarlık Fakültesi olmak üzere üç Fakülte; Fen Bilimleri ve Sosyal bilimler Enstitüsü olmak üzere iki enstitü, bir Sağlık Yüksekokulu ve ayrıca Siirt Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Kurtalan Meslek Yüksekokulu ve Eruh Meslek Yüksekokulu olmak üzere dört Meslek Yüksekokulu ile bir Araştırma ve Uygulama Merkezi ile yeni bir öğretim yılına başlamaktadır.

  Her yıl artan Üniversitemizin öğrenci sayısı ile birlikte akademik ve idari kadro sayısı da paralel olarak hızla artmakta ve güçlenmektedir. 1 profesör, 3 yardımcı doçent olmak üzere toplam 39 öğretim elemanı ile yola koyulduğumuz 2007 yılından bugüne bu sayı 6 Profesör, 2 Doçent, 25 yardımcı doçent, 43 Öğretim Görevlisi, 13 Okutman, 43 Araştırma Görevlisi ve 1 uzman olmak üzere toplam 133 öğretim elemanı ve 126 idari personele ulaştı. Yeni kadro ilanları ile bu sayı hızla artmaya devam etmektedir.

  Öğrenci sayımızla ilgili önemli bir hususa huzurlarınızda önemle değinmek istiyorum. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezince hazırlanan ve 2010-2011 Öğretim yılında Üniversitelerin belirlediği öğrenci kontenjanı ile o Üniversiteleri tercih edip yerleşen öğrenci sayılarının verileri esas alındığında, Üniversitemiz 95 Devlet Üniversitesi arasında en çok tercih edilen 32. Üniversite olmuştur. Yani belirlenen öğrenci kontenjanı sayısı ve bunun tercih edilme oranı göz önüne alındığında, Üniversitemiz sadece yeni kurulan Üniversiteleri değil, kendisinden yıllarca önce kurulan ve Ülkemizde köklü sayılan onlarca Üniversiteyi geride bırakarak 32. sıradaki yerini almıştır. Bugün bunun onurunu, coşkusunu ve mutluluğunu taşımaktayız. Elbette ki bu sonucun elde edilmesinde, öğretim elemanı kadromuzun kalitesi, planlı olarak açılan bölüm ve programlardaki tam isabetlilik ve son olarak özenle göstermiş olduğumuz ilgi ve çabalarımızın büyük katkısı var.

  Şunun da farkındayız ki, Üniversitelerin gelişmesi sadece öğrenci ve öğretim elemanı sayısının artırılması ile de sınırlı değildir. Bilimsel yayınlar ve fiziki koşulların da buna paralel olarak geliştirilmesi gerekir. Üniversitemiz bilimsel yayınlar bakımından da çok önemli bir yere sahip olduğunu her fırsatta belirttik. Ayrıca fiziki koşulların geliştirilmesi de tüm hızıyla devam etmektedir. Kısacası her geçen gün gelişen ve ilerleyen Siirt Üniversitesini bizler çok daha önemli yerlere taşıyacağız. Hedeflerimize adım adım ve büyük bir kararlılıkla ilerlemekteyiz.

  Değerli misafirler, bir Üniversitenin kuruluş aşaması son derece zor, yorucu ve engellidir.

  Bu anlamda geçen zaman içerisinde yaptığımız çalışmaların bir kısmını sizlerle maddeler halinde paylaşmak istiyorum.

  1 Bilindiği üzere göreve yeni başladığım dönemde Siirt Üniversitesinin Rektörlük binası dahi bulunmamaktaydı. Aynı zamanda yeni kurulacak olan Fen-Edebiyat Fakültesi ve Mühendislik Mimarlık Fakültelerinin de hizmet binası yoktu. Bu nedenle işe fiziki koşulları iyileştirmekle başladık. Milli Eğitim Bakanlığından Üniversitemize devredilmesi sağlanan eski Ticaret Meslek Lisesi onarılıp gördüğünüz gibi modern görünüme kavuşturuldu, burada Rektörlük ve buna bağlı idari birimlerin yanı sıra Fen-Edebiyat ve Mühendislik- Mimarlık Fakülteleri öğretim yapmaktadır.

  2 Uzun yıllardan beridir kullanılmakta olan Eğitim Fakültesi ve Meslek Yüksekokulu hizmet binaları bakım ve onarımdan geçirildi. Mevcut olanlara yeni oda ve derslikler eklendi, bina daha ferah ve geniş ortamlarda öğrenim yapılabilecek modern bir hale getirildi.

  3 Üniversitemizde ”BAKIR” ve ‘BOR’ araştırma laboratuarları başta olmak üzere iki adet araştırma laboratuarı açılmıştır. Yeni açılacak olan öğrenci ve araştırma laboratuarları da planlama aşamasındadır. Ayrıca Meslek Yüksekokuluna ait öğrenci atölyelerinin ihalesi yapılmış ve çok kısa sürede tamamlanıp hizmete sokulacaktır.

  4 Sizlerin de girişte fark ettiğiniz gibi Üniversitemizin ana giriş kısmı daha modern bir hale getirilmesi için çalışmalar başlamış ve burası da en kısa süre içerisinde Üniversitemize ve ilimize yakışır bir görünüme kavuşturulacaktır.

  5 Ağaçlandırma çalışmaları kapsamında Merkez ve Yeni Kampus alanımıza Orman Genel Müdürlüğü ve İl Çevre ve Orman Müdürlüğünden 7500 fidan alınarak dikilmiştir. Bunların 2500’ü fıstık ağacıdır. İnşaatlar başlamadan ağaçlandırılan tek üniversite yerleşkesi olan Siirt Üniversitesinin yeni kampus alanı daha da yeşillendirilmeye çalışılmaktadır.

  6 Yeni Kampus alanında 20.000m²’lik alana kurulan Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’nin kaba inşaatı tamamlanmak üzere olup 2011 yılı içerisinde teslimi öngörülmektedir.

  7 2009-2010 eğitim-öğretim yılında açılan Eruh Meslek Yüksekokulunda kız ve erkek öğrencilerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla öğrenci yurtları açılmıştır. Ayrıca bu yıl Kurtalan Meslek Yüksekokulu öğrenci yurdu da faaliyete girmiştir. Yüksekokullarımıza çok yakın olan bu yurtlarımızın her türlü ihtiyaçları Üniversitemiz tarafından karşılanmaktadır. Buraları tercih edecek öğrencilerimize büyük kolaylıklar ve önemli imkanlar sağlanarak bu Yüksekokullarımıza olan talep ve ilgi artırılmaktadır.

  8 Başta Öğretim elemanlarımız olmak üzere personellerimizin barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, Merkezi yerleşkemizde 36 dairelik lojman binası tamamlanmış olup hizmete girmiştir.

  9 Ayrıca yine bu lojman binamızda 12 dairelik dayalı döşeli halde bir misafirhanemiz faaliyete geçmiş olup, il dışından Üniversitemize gelecek olan öğretim elemanlarının barınma ihtiyaçları bu sayede büyük ölçüde karşılanacaktır.

  10 Kampusumuzun alt yapı, çevre duvarları, kapalı spor salonu ihaleleri yapılmış ve sosyal tesisin ihalesi de yapılma aşamasına getirilmiştir.

  Saygıdeğer Misafirler;

  Ülkemizde yeni üniversitelerin kurulması sürecinde, sürekli artan ve üniversite eğitimi almak isteyen genç nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak, bunun yanında yeni kurulan üniversitelerin kuruldukları şehirlerin gelişimine yapacakları katkılar da göz önünde bulundurulmuştur. Bizler de dört duvar arasında bilimsel çalışmalar yapmayacağız. Çünkü bizler, üretilen bilimsel çalışmaların kapalı kapılar ardında kalmasını değil, paylaşılmasını ve bu sayede paylaşıldıkça büyümesini; bilimsel çalışmalardaki hedefin de, onu yalnızca üretmek değil, toplumda güçlü köprüler kurarak bölgesel ve ulusal kalkınmaya katkıda bulunmasını sağlamak olduğuna inanmaktayız. Bu nedenle yapacağımız her akademik faaliyette, ilimizin de menfaatlerini ve faydalarını mutlaka göz önünde bulunduracağız. Bu anlamda Siirt Üniversitesinin, Siirt ilinin sosyal, ekonomik ve kültürel gelişimine yapacağı katkı her geçen yıl daha da fark edilecektir. Ancak kuruluş aşamasının çok daha hızlı ve erken tamamlanabilmesi için ilimizin değerli işadamlarının, sivil toplum örgütlerinin ve basın mensuplarımızın bu konuya katkı sunması gerektiğini her fırsatta belirttik. Bunu burada tekrar belirtmekte yarar görüyorum. Şunu çok iyi görmemiz lazım, üniversiteler kuruldukları şehirlerde şehrin sosyo-ekonomik hayatına önemli tesirler yapmakta, şehrin ticari hayatına canlılık kazandırmakta ve şehirleşme sürecini hızlandırmaktadır. Bu sebeple ülkemizde bu pastadan pay almak isteyen şehirler, kendi şehirlerinde bir üniversite kurulması ile yetinmemekte ikinci, hatta üçüncü üniversite talebi ile bu pastadan alacakları payı arttırmaya çalışmaktadırlar. Oysa ilimizin gözbebeği olan Siirt Üniversitesi bu manada hak ettiği öneme ve değere henüz kavuşamamıştır. Ancak yine de elimizdeki mevcut şartlar ile ilerlemeler hızla sürdürülmektedir.

  Değerli konuklar, şehirler Üniversitelerine sahip çıkarlarsa üniversiteler muhakkak daha hızlı gelişir. Üniversite projesinin başarıya ulaşmasında Rektörlerin idealist olmaları ne kadar önemliyse, bölge halkı, sivil kuruluşlar, iş adamları ve yerel yönetimlerin bu konuya sahip çıkması da o derece büyük önem arz etmektedir.
  Bugün dört bin beş yüz civarında öğrencisi olan üniversitemizin ilimize yaptığı kültürel ve ekonomik katma değer inkâr edilemeyecek kadar büyük boyuttadır. Hiç şüpheniz olmasın ki devletimiz, Siirt Üniversitesini bütün birimleri ile elbetteki tamamlayacaktır. Ama bu bizim ve Siirt halkının arzu ettiği hızda olmayabilir. Bu nedenle Devletten, hükümetten bir şeyler beklerken buradaki sivil toplum örgütleri, iş adamları ve basın mensuplarının da sorumluluk hissedip bu konuya destek vermesi gerektiği düşüncesindeyiz. Üniversitemizin fiziki anlamda geride kalmaması için zaman kaybedilmeden ilimizin dinamikleri, daha duyarlı bir yaklaşım sergilemelidirler.

  Çok değerli konuklar;
  Üniversiteler, bir ülkenin sanayisinde, kültüründe, siyasal ve sosyal yaşamında lokomotif görevi yapmaktadırlar. Ülkenin ihtiyacı olan insan gücünü yetiştirmek en önemli görevleri arasındadır. Bir yerde geri kalmışlık ve cehalet varsa orada bilimsellik yok demektir. Bu anlamda üniversiteler üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmelidirler. Ülkelerin sanayisine, ekonomisine, savunma ve sağlık sektörlerine en büyük katkı üniversitelerden gelmektedir. Her alanda yeni bilgilere ulaşmak, yeni buluşlar gerçekleştirmek ve bunları insanlığın hizmetine sunmak bilim insanlarının görevidir. Bu amaçla üniversite olarak büyük bir gayret ve çaba içerisindeyiz. Bölgemizin ve ilimizin sorunlarını iyi biliyoruz. Bu sorunların çözümüne katkı sunabilecek her türlü çalışmayı zaman geçirmeden yapacağız. Zaten kurduğumuz bölümlerin bir kısmı direkt olarak ilimizde istihdamı artırmaya, ilimizin problemlerini çözmeye yönelik bölümlerdir.

  Örneğin, Üniversitemiz bünyesinde kurulan Fen Bilimleri Enstitüsünde Lisans Üstü öğrenciler yetiştirilip, ilimizin yer altı ve yer üstü kaynakları incelenecektir. Madenlerimizin çeşitliğinden daha verimli işletilmesine ve diğer sanayi kolları ile ilişkilendirilmesine kadar geniş ve kapsamlı araştırmalar yaptırılarak ülke kalkınmasına katkı sağlanacak; üniversite sanayi işbirliği artırılarak ilimizdeki işsizliğe çözüm üretilecektir.

  Ve yine üniversitemiz bünyesinde kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsünde yetiştirilecek öğrencilerimiz aracılığı ile sosyolojik ve kültürel çalışmalar yapılacak, yürütülecek olan sosyal sorumluluk projeleri ile toplumsal barışa önemli ölçüde katkı sağlanacaktır.

  Kısacası başta kendim olmak üzere Üniversitemizin halktan kopmama, şehirle güçlü bağlar kurma noktasında ciddi hassasiyetleri var. Üniversiteleri kendi başlarına bir ada olmak yerine, o bölgenin halkı, sivil toplumu ve yerel yönetimleri ile bütünleşmesini hedefliyorum. Günümüzde çok görülen hayattan, halktan ve sanayiden kopuk üniversite modelinin Doğu ve Güneydoğu’ya katkı yapmasının imkânsız olduğu noktasında görüşlerimi her fırsatta beyan ettim.

  Saygıdeğer misafirler,

  Üniversite-şehir bütünleşmesi konusunda da bir şeyler daha söylemek istiyorum. Siirt Üniversitesi Rektörü olarak bu üniversiteyi tercih etmemin nedenlerinin başında kimyacı olmam ve ilin yapısının da buna uygun olması geliyordu. Kimya alanında çok önemli araştırmalara katkı sundum, benzer çalışmaları zengin maden yataklarına sahip Siirt’te de sürdürmeyi planlıyorum. Bu sebeple kimya alanındaki akademisyen sayısını özel olarak artırdım. Bu konuda çok ciddi hedeflerimiz ve projelerimiz var. Marka üniversite olma anlayışını mevcut şartlara göre yorumladık. “Her alanda yükselmek isterseniz, yarı yolda kalırsınız” gerçeği ile kimya alanında mesafe almak ve öne çıkmayı hedefledik. Bu anlamda altyapımızı büyük ölçüde tamamladık. Siirt Üniversitesi özellikle kimya araştırmalarında bir marka hâline gelecektir. Böylece Siirt ilinin kalkınmasına ve gelişmesine maksimum düzeyde katkı sağlanacaktır. Ayrıca Üniversitemizin diğer alanlarını da hızla geliştirmeye elbette ki gayret ediyoruz. Örneğin Üniversitemiz, 1. Ulusal El Sanatları Sempozyumuna 7-9 Ekim 2010 tarihlerinde büyük bir gururla ev sahipliği yaptı. Ulusal sempozyum ve kongrelerin, meslektaşların kendi aralarında yaptıkları tartışmalar ve bilgi aktarımının sağlanmasının yanında, çevreyi tanıma açısından da çok yararlı olduğuna inanmaktayız. Bu önemli organizasyona, çeşitli Üniversitelerden alanlarında uzman onlarca değerli bilim insanı katıldı. Böylece El sanatlarının önemli bir değer olduğu ve yaygın olarak kullanıldığı ilimizde, ilk kez bir El Sanatları sempozyumu düzenlenmiş oldu. Yapıldığı şehirlere sanat, turizm, kültür ve imaj açısından önemli katkıları olan bu tür büyük organizasyonların, Siirt ilimizde de yapılmış olması şehrimiz ve bölgemiz için önemli bir fırsat olarak değerlendirilmektedir. Sempozyunumuzun düzenlenmesinde ve başarılı bir şekilde sonuçlanmasında emeği geçen başta düzenleme kurulu başkanı Prof.Dr.Yahşi YAZICIOĞLU olmak üzere düzenleme ve bilimsel danışma kurullarında görev alan öğretim elemanlarımıza, Panel ve Konferanslarda sunumlar yapan tüm eğitimcilerimize, ve bu bilimsel etkinliğimize sponsor olan değerli iş adamlarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

  Sevgili Öğretim Elemanı arkadaşlarım;
  Sizlerle çıktığımız bu yorucu ve zahmetli yolda başarıya ulaşacağımıza inanıyorum. Hepiniz seçilmiş ve alanında başarılı eğitimcilersiniz. Eğitimin en önemli cevheri sizlersiniz. Görevinizi yaparken objektif, realist ve yenilikçi olmanızı istiyorum. Araştırmacı ve uygulayıcı öğretim metotlarını kullanmanızı öneriyorum. Çünkü Siirt Üniversitesi yenilikçi, araştırmacı, bilimsel ve çağdaş değerler üzerine kurulmuştur. Sizlere bu doğrultuda her türlü desteği vereceğimizi bilmenizi isterim.

  Sevgili Öğrenciler;
  Sizler de yeni bir eğitim-öğretim yılına daha başlamış bulunuyorsunuz. Bundan aylar önce yapmış olduğumuz mezuniyet töreni programında Üniversitemizden mezun olup aramızdan ayrılan öğrencilerimizin hüznünü hep beraber yaşadık, oysa bugün yeni öğrencilerimizi aramızda görmenin sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu vesile ile aramıza yeni katılmış olan arkadaşlarımıza üniversitemize hoş geldiniz diyor, Siirt Üniversitesini tercih ettiğiniz için de tümünüze ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

  Değerli gençler,

  Siirt Üniversitesi olarak Misyonumuz;

  Evrensel boyutta bilgi ve teknoloji üreten araştırmacı, katılımcı ve çağdaş bir öğretim kültürü ile mesleki açıdan yetkin, toplumsal değerlere, Atatürk İlke ve İnkılâplarına bağlı insanlar yetiştirmektir.

  Vizyonumuz ise;
  İlimiz ve bölgemiz başta olmak üzere ülkemizin sorunlarını çözmeye yönelik çalışmalar yapan, üniversite sanayi işbirliğini sağlamada öncülük eden, evrensel değerlere saygılı, takım çalışmasını teşvik eden, toplam kalite yönetimi ilkelerini benimsemiş, Türkiye ve dünyada sürekli gelişen ve geliştiren bir ilim yuvası olmaktır.

  Bilimin aydınlattığı parlak bir geleceğe heyecanla ve gururla yürüdüğümüz için “bilimin ışığında” sloganını seçtik. Sizlerle bu yolda beraber ilerleyecek, bu uğurda beraber çalışacağız. Bu hedeflere sizlerle birlikte yürüyeceğiz.

  Sevgili gençler; kendisine faydası olmayanın hiç kimseye de faydası olamaz. Burada niçin bulunduğunuzu asla unutmayınız. Üniversite kazanmak için uykusuz geçen gecelerinizi ve çabalarınızı hatırlayın, hedeflerinizden asla taviz vermeyin. Buraya kayıt yaptırmakla geleceğinizin yolunu belirlediniz. Ancak, burada alacağınız eğitimle ve göstereceğiniz çaba ile her biriniz kendi alanlarınızda yetişmiş birer bilim insanı olarak ülkemizin kalkınmasında aktif rol alacaksınız. Bütün çalışmalarınızda akılcılığı öne çıkarınız. Ezberci ve taklitçi olmayınız, araştırmacı, uygulayıcı ve üretken olunuz. Unutmayınız ki, Büyük Önder Mustafa KEMAL ATATÜRK bu ülkenin geleceğini sizlere emanet etmiştir. Dünyada başka bir lider yoktur ki gençliğe bu denli önem versin, onlara güvensin ve böyle yüksek bir beklenti içinde olsun.

  Sizleri kendi amaçları doğrultusunda kullanarak aydınlık geleceğinizden mahrum etmek isteyen bir kısım insanlar olacaktır. Onlara karşı uyanık ve dikkatli olun..! Ailelerinizin sizleri okutabilmek için ne büyük fedakârlıklar yaptığını asla unutmayınız. Eğitiminiz süresince Üniversitemiz sizlere her türlü imkânı sunmaya gayret edecektir. Siirt Üniversitesinin en önemli değeri sizlersiniz. Düşüncelerinizi ve önerilerinizi bizlerle paylaşmanız üniversitemizi daha ileriye taşıyacaktır.

  Çok değerli öğrenci velileri;

  Ülkemizin dört bir yanından gelerek Siirt Üniversitesinin Akademik Açılış programını onurlandırdınız. Hepinize çok teşekkür ederim. Onların bu başarısında muhakkak sizlerin çok büyük payı var. Çocuklarınıza olan bu desteğinizin üniversite eğitimi süresince de artarak devam edeceğinden eminim. Siirt Üniversitesi, Siirt Valiliği, Siirt Halkı, Siirt’in tüm kamu kurum ve kuruluşları çocuklarınızın rahatı için bundan önce olduğu gibi bundan sonra da ellerinden geleni yapacaklardır. Ayrıca sevgili öğrencilerimize yaptığım uyarılara sizler de tanık oldunuz. Sizlerden bu konuların takipçisi olmanızı ve üniversitemizle daima iletişim içerisinde olmanızı istiyorum.

  Çok değerli basın mensupları,

  Her zaman olduğu gibi bugün bizleri yine yalnız bırakmadınız. Üniversitemizin tanıtımına yaptığınız katkılardan dolayı sizlere çok teşekkür ederim. Sizlerin de yeni fikir ve önerilerinize her zaman açık olduğumuzu hatırlamanızı istiyorum.

  Sayın Valim, Değerli misafirler; eğitim uzun soluklu bir iştir, çok büyük yatırımlar gerektirir. Meyvelerini hemen toplayamazsınız. Bazen onlarca yıllık sürece yayılır. Siirt Üniversitesi bir örgün eğitim kurumu gibi görülse bile kendi bünyesinde kuracağı araştırma ve geliştirme merkezleri ile yaygın eğitime de katkı sunacaktır. Üniversitemiz bünyesindeki unsurlar ile bunu başarabilecek güçtedir. Üniversitemizin yetkin akademik kadrosu, idari personeli ve çok değerli öğrencileri ile belirlenen hedeflerimize ulaşacağımıza yürekten inanıyorum.

  Üniversitemizin 2010-2011 akademik yılı açılış törenini onurlandıran siz değerli konuklarımıza tekrar şükranlarımı sunuyor, bu yeni öğretim yılında tüm üniversite mensuplarımıza ve sevgili öğrencilerimize başarı dileklerimle birlikte sevgi ve saygılarımı sunuyorum.


 

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •