6 sonuçtan 1 ile 6 arası
 1. #1
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  15.09.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  35
  Mesajlar
  17.668
  Tecrübe Puanı
  375

  Standart Siirt'e Kar Yağarsa (2012)  KAR MUHABBETİ
  VE ESKİ YILLARIN KAR NOSTALJİSİ!

  Nedense Şehrimize, artık, geçmiş yıllardaki gibi bol ve bereketli karlar düşmüyor. Bu durumu, mevsimlerin değişmesine bağlayanlar, ozon tabakasının delinmesiyle yorumlayanlar var. Bizim çocukluk yıllarımızda, Şehrimizde kış mevsimleri çok çetin geçerdi. Çatılardan aşağı sarkan buzdan hevenkler oluşurdu. Gerçi çocuktuk amma, yağan karların rahatlıkla göbeğimizin hizasını aştığına çok şahit olduk.

  Kar, özellikle çocuklar için bir eğlence vesilesidir. Çocukluk yıllarımızda, kar yağışlarının diz boyunu aştığı zamanlarda, arkadaşlarla birlikte kendimizi karların içine atar, sözde fotoğraflarımızı çekerdik. Kardan adam yapmak, kar topu oynamak, gerçekten keyif vericiydi.

  Bizim mahallede “BARRA BEYBE” adını verdiğimiz bir oyun alanımız vardı. Birkaç uyduruk tahta parçasını çivilerle çakar, kazak niyetine kullanırdık. Hatta daha kaygan olduğu için tenekeden kesilmiş saç levhalar üzerinde kaydığımız olurdu. Tümsekten, aşağıya kayar, kim daha uzağa varacak diye yarışmalar düzenlerdik. Küçük bir kartopunu yuvarlaya, yuvarlaya koca bir kitle haline dönüştürmek, en büyük kar kütlesini kim yapacak diye yarışmalar düzenlemek, karla ilgili oyunlarımız arasındaydı.

  Evlerimiz cas olduğu için, damlardaki karların mutlaka gününde temizlenmeleri gerekirdi. Aksi takdirde, eriyen kar suları, üst kattaki odaların içini doldururdu. Bunun için, her evde mutlak surette, damdaki karları atmak için birkaç kürek bulunurdu. Kükreler, evlerin demirbaşları gibiydi. Damdaki karlar, genelde evlerin avlularına atılırdı. Avlusu olmayan evlerin karları ise sokağa atılır, bu da, sokaklardan gelen geçenler için sorun olurdu. Damlar temizlenirken, küreklerle yoldan geçenlerin başlarına karların atıldığı çok olmuştur. Ancak, kimseler buna gücenmezdi. Böyle durumlar, normal karşılanırdı. Gerçi, damlardaki karları temizleyenler, sık-sık gelen-geçen var mı diye yolu kontrol ederlerdi. Bununla birlikte, yanlışlıklar olduğu ve yoldan geçenlerin başlarına kar atıldığı da çok olurdu. Bu arada, şaka mahiyetinde, yoldan geçenlerin başlarına kar atılırdı. Tabii, bu durum samimi ve dost olanlar arasında gerçekleşirdi.

  Şehrin durumu bilindiği ve herkesin yaşadığı bir ortam olduğu için, yollardan geçenlerin başlarına yanlışlıkla atılan karlar, hoşgörüyle karşılanırdı. Damlardan kar atanların, “sokaklardan geçen var mı” diye sık-sık kontrol etmelerine karşılık, yollardan, sokaklardan geçenler de, damlardan kar atıldığını fark ettiklerinde, kar temizleyicilerini uyarmak amacıyla “BELOK” diye seslenirlerdi. Bu deyim “HABERİNİZ OLSUN, YOLDAN GEÇEN VAR!” anlamında kullanılırdı.

  Hiç unutmam, yine çocukluk yıllarımda bir yıl, Şehrimize kalınlığı rahatlıkla 1 metreyi aşacak kadar kar düşmüştü. Önce, dama çıkarak, damdaki karları yine kendi evimizin avlusuna döktük. Ancak, avluda öylesine kar yığılmıştı ki, bu karlardan kurtulmak için tek çâreyi avludaki karları, evdeki kuyulara doldurmakta bulduk. Evimizde, iki derin kuyu vardı. Avludaki bütün karları kuyulara doldurduk. Kuyular, karla öylesine dolmuşlardı ki, bastıra-bastıra üzerine rahatlıkla çıkıyorduk. Kuyudaki karların erimesi, bir hayli zaman aldı. O kar yağışı için daha sonraki yıllarda mahalli lisanımızla “FELCITLIKBİRE=BÜYÜK KAR YAĞIŞI” diyorduk.

  Şehrimizde, artık geçmiş yılların büyük kar yağışları yaşanmıyor. En fazla 2-3, bilemediniz 5-10 cm. kar yağışı var. Anlayacağınız, özellikle çocuklar için kar yağışlarının eski zevki de kalmadı. Zenginler, karın zevkini Uludağ ve benzeri kayak tesislerinde çıkarıyorlar. Ama inanır mısınız, o tesislerde bile, çocukluk yıllarımızda karlardan duyduğumuz zevkin tadına varılmıyordur, herhalde…

  Ahmet Arıtürk


 2. #2


  Yusuf İLÇİN
  Array
  Üyelik tarihi
  21.01.2008
  Yer
  Bulgaria
  Mesajlar
  10.996
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart

  Zenginler, karın zevkini Uludağ ve benzeri kayak tesislerinde çıkarıyorlar. Ama inanır mısınız, o tesislerde bile, çocukluk yıllarımızda karlardan duyduğumuz zevkin tadına varılmıyordur, herhalde…
  Doğru söze ne denir...!
  Fotoğraflar neden amatörce kalmiş senden daha yaratıcı bişeyler bekliyorum eminimki bunlar yemekten önce alınan aperatifler misali gibi sayıyorum emincim:sen profosyonel birisin. : )

 3. #3
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  15.09.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  35
  Mesajlar
  17.668
  Tecrübe Puanı
  375

  Standart

  Demiştim ama 1 Ocağı beklemen lazım.

 4. #4


  Yusuf İLÇİN
  Array
  Üyelik tarihi
  21.01.2008
  Yer
  Bulgaria
  Mesajlar
  10.996
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart

  Çok uzun bir zaman ama neyse beklediğime değecektir bundan eminim yinede deklanşörüne sağlık ...Eyvallah

 5. #5
  Çavuş Array
  Üyelik tarihi
  24.06.2014
  Mesajlar
  34
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart

  Çok güzel yazmışsınız.

 6. #6
  Onbaşı Array
  Üyelik tarihi
  17.06.2014
  Mesajlar
  20
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart

  resimler gözükmüyor güncelleyin lütfen


 

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •