2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1

  SİTE KURUCUSU
  Array
  Üyelik tarihi
  31.07.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  40
  Mesajlar
  13.496
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Şeyh Celaleddin Kardeş Hz.leri Anıldı

  Şeyh Celaleddin Kardeş Hazretleri, dün Akşam Namazından sonra Cerrah Camiinde 3 dilde okunan Mevlid-i Şerif ve ilahilerle anıldı.

  Her yıl olduğu gibi bu yıl da Gazeteci/Yazar Cumhur Kılıççıoğlu'un organizasyonunda Cerrah Camii'nde gerçekleştirilen anma etkinliğiyle anıldı. Kürtçe, Türkçe ve Arapça olmak üzere 3 dilde okunan Mevlid-i Şerif'e 49 kişi eşlik etti.

  Her yıl 15 Haziran'da Cerrah Camii'nde gerçekleşen anma etkinliğine bu yıl, ilimize yeni atanan Siirt Müftüsü Faruk Arvas da eşlik etti. Mevlid-i Şerif ve ilahilerin okunmasının ardından dua için söz alan Arvas, Pervari'de öğrencilik yıllarında Şeyh Celaleddin Hz.lerinin vefat haberini aldıklarında tüm hocalarının kendisine dua ettiğini anımsadığını belirterek, Siirt Müftülüğü kütüphanesinde kendi yazmış olduğu eserlerle birlikte 316 kitabın bulunduğunu ve herkesin bu kitaplardan istifade edebileceğine değindi. Kısaca hayatından bahsedilen Şeyh Celaleddin Kardeş Hazretleri, yakın tarihimizin yetiştirdiği büyük din âlimlerindendir. Mem u Zin'i Arapça'ya tercüme etmiş, ayrıca çok değerli dini incelemeleri bulunmuştur. Türbesi Cerrah Camii avlusunda bulunmaktadır.


  Edilen Duaların ardından cemaat halinde Yatsı Namazı kılındı. Mevlid'te hazır bulunan cemaat, göreve yedi gündür başlamış bulunan yeni Müftümüz Faruk Arvas'la hatıra fotoğrafı çektirdi.

  ŞEYH CELALEDDİN KARDEŞ HAZRETLERİ(1888–1973)  Şeyh Celaleddin Kardeş Hazretleri
  1888 yılında Siirt İli Merkez Dumlupınar Mahallesinde dünyaya teşrif etti. Muhterem babası, dini bilgilerde bir otorite olan Şeyh El Hatip Hazretleridir. İlk tedrisatını babasından alan ŞeyhCelaleddin, Şam Dini Bilimleri Fakültesinde tahsilini tamamlayarak Siirt’e döndü.

  İstiklal Harbinde Kuva-yı Milliye saflarında Moral Hocalığı görevinde bulunan ve cephelerde askerlere va’zu nasihatlerde bulunarak morallerini yüksek tutmalarında etkin bir rol alan Şeyh Celaleddin,yine bu yıllarda Said-i NursiHazretleriyle yakın arkadaşlık kurdu.

  Vaiz ve İmam-Hatip olarak çeşitli görevlerde bulunan Şeyh Celaleddin Hazretleri,bütün vaazlarında Kur'an-ı Kerim’in asra göre yorumunun yapılması taraftarıydı. Kur’an ayetlerinin yorumlarının kıyamete kadar devam edeceğini belirten Şeyh Efendi, Ay'a çıkılmadan yıllar önce, insanların günü geldiğinde Ay'a çıkacaklarını ve fezada fütuhatlarda bulunacaklarını söyleyecek kadar aydın fikirliydi.

  Türkçeyi en iyi bir şekilde kullandığı gibi Osmanlıca, Farsça, Arapça olarak da hutbeler irad eder, hitap ettiği topluluğun dilleriyle kendilerine daha yakın olmanın yolunu seçerdi.

  Fıkıh bilgileri yanında felsefe, mantık, riyaziye, tarih, coğrafya, astronomi gibi ilimleri de iyi derecede bilir, müspet ilimleri öğrenmenin, en az dini bilgileri öğrenmek kadar gerekli olduğunu savunurdu.

  Ömrünün son 40 yılını uzlette geçiren Şeyh Celaleddin Hazretleri,bu uzun süre zarfında hiç çarşıya inmedi. Alışveriş yapmadı.

  İmam-Hatip olduğu ve evinin çok yakınında bulunan Şeyh El-Cerrah Camii ile evi arasında vakit namazlarında mekik dokuyup dururdu.

  Muhipleri, O'nu evinde veya Camiinde ziyaret ederek sohbetlerinden feyizlenir, muhtelif konularda görüş ve düşüncelerini alarak hareketlerini Şeyhlerinin emirleri doğrultusunda tanzim ederlerdi.

  Aynı zamanda şair olan Şeyh Celaleddin Hazretleri,kitaplarının bir kısmı Siirt İl Müftülüğü binasındaki kütüphanede adına açılan bölümde muhafaza edilmektedir.

  Kendi değişiyle"Kitaplarla Dövüşerek"tükettiği ömrü 1973 yılının 15 Haziran Cuma günü sabah namazına davet eden müezzinin sesine kulak vererek ve onunla birlikte Ezan-ı Muhammedi'yi tekrarlarken aziz ruhunu yüce Allah'a teslim etti. Siirt Merkez Cerrah Camiine defnedildi.

  NUR İÇİNDE YATSIN...


  Haber: M.Şakir ÖZMAZI
  Foto: Muhammed KURT - Musa SÜRME
  KAYNAK: Siirt56.com

 2. #2
  V-I-P Array
  Üyelik tarihi
  10.09.2005
  Mesajlar
  3.222
  Tecrübe Puanı
  79

  Standart

  allah mekanını cennet eyLesın
  İkinci EL Övqü TüccarLarı Varsın ßoL ßoL Konu$sun. ßénim Satacak MaLım Yok Ki Öwqüyé İhtiacım OLsun..!


 

Benzer Konular

 1. Zamanın ğavsı hayatı
  By NyHaT in forum DİNİ HİKAYELER
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16.10.2008, 18:53
 2. şeyh celaleddin kardeş
  By DeRBeDeR in forum SİİRTLİ ÜNLÜLER
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 23.09.2008, 02:18
 3. SİİRT YÖRESİNDE YATIRLAR ETRAFINDA ŞEKİLLENMİŞ HALK İNANÇLARI
  By deepinmind in forum SİİRT - GENEL BÖLÜM
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 27.11.2007, 09:22
 4. Şeyh Muhammed Kazım
  By RoHaN in forum SİİRT - GENEL BÖLÜM
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 18.10.2007, 08:05

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •