4 sonuçtan 1 ile 4 arası
 1. #1

  SİTE KURUCUSU
  Array
  Üyelik tarihi
  31.07.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  40
  Mesajlar
  13.496
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart SİFSAD, Bu Kez Turizm Gezisi Düzenledi

  Bu Pazar günü ben ve 15 arkadaşım Siirt'in tarihi ve turistik mekanlarını gezdik. Başur'da başlayıp Kurtalan ve Eruh'ta devam eden etkinliğimiz Billoris yakınlarındaki Türbehöyük'te sona erdi.

  Haber ve Fotoğraflar şöyle:

  Siirt'in tarihi ve turistik alanlarını gezen doğaseveler, Siirt'e hiç bir zaman bu gözle bakmamışlardı

  Siirt'in en yeni derneklerinden olan Siirt Fotoğraf ve Sanat Derneği, 2nci etkinliğini gerçekleştirdi.

  HABERİN VİDEO LİNKİ: >>> http://video.yahoo.com/watch/7655352/20340536

  Geçtiğimiz haftalarda 14 km.lik Bağgöze Doğa Yürüyüşü düzenleyen dernek, bu kez Arkeolog Mucir Özçelik gözeteminde, Siirt’teki kaleleri ve höyükleri gezdi. Akıncılar Köyü, Başur Höyük Tepe, Kayalısu Köyü, Çattepe Höyük (Kurtalan Limanı), Demirkaya Köyü (Hadid) ve Türbehöyük’te incelemelerde bulunuldu.

  Sabah'ın erken saatinden yola koyulan doğaseverler ilk olarak Başur Piknik alanında sabah kahvaltısı yaptılar. Ardından Akıncılar Köyünde bulunan Kaleyi gezdiler ve burada kalenin tarihi hakkında Arkeolog Mucir Özçelik’ ten bilgi aldılar. Akıncılar Köyünden sonra Başur Çayı kıyısında kazı çalışmaları devam eden Başur Höyük’te incelemelerde bulunan dernek üyeleri burada tarihi adeta yaşayarak dinlediler ve fotoğraf çektiler.

  Kurtalan'a geçen doğaseverler Kayalısu Köyü'nde şelalenin soğuk suyunda serinlediler ve köylülerin ikram ettiği soğuk yayık ayranları içtiler.

  Öğle vakti Demirkaya Köyü’nde yemek yedikten sonra Türbe Höyük Gezildi. Yıllardır Siirt’teki arkeolojiyi araştıran ve bilimsel olarak inceleyen Arkeolog Mucir Özçelik gezi sırasında yaptığı rehberlik ile adeta tarihi tekrardan gezi üyelerine yaşattı.

  Arkeolog Mucir Özçelik ile yaptığımız röportaj da, sırası ile gezilen tarihi mekânlarının tarihsel bilgisi hakkında şu bilgilere ulaştık: "İlk gezdiğimiz Akıncılar köyündeki yerleşim alanı Ortaçağ dönemine ait ufak bir krallık merkezi, yerleşim alanı yüksek bir alanda kurulmuş bu merkezin etrafı kalın bir surla çevrilmiştir sur’un belirli noktalarında gözetleme kulelerini görmek mümkün ayrıca kentin güneybatı kısmına kralın sarayı olduğunu düşündüğümüz kaleyi de görmek mümkün.

  İkinci noktamız olan Başur Höyük ilk defa R.Braidwood ve Halet Çambel tarafından 1963 yılında gerçekleştirilen Siirt ili yüzey araştırmasında tespit edilmiş ve S 64/4 olarak adlandırılmıştır 1. Yüzey araştırmasında toplanan buluntular daha sonra P.Benedict tarafından yayınlamıştır 2. Bu nedenle bölgede çalışan arkeologlar tarafından bilinmektedir. Başur Höyük jeopolitik konumu açısından kuzeyinde bulunan Bitlis Vadisi nedeniyle doğudan gelen, güneye ve güneybatıya ulaşan doğal yollar üzerindedir. Ayrıca Toros Dağlarının kuzeyindeki konumu nedeniyle kültürel olarak daha çok Doğu Anadolu kültürlerinin etkisi altında olması söz konusudur. 2007 yılında kazı çalışmasına başlanan höyüğün üst seviyelerinden elde edilen bulgular M.Ö. 7. binyıldan itibaren günümüze kadar iskan edildiğini göstermektedir. 2007 yılı kazı çalışmalarında ortaya çıkartılan höyük üzerindeki Ortaçağ yapıları M.S. 12.-13. yüzyıla tarihlenmektedir. Höyüğün kuzey yamacında yaptığımız çalışmalarda ise Geç Uruk M.Ö. 3100-2900 (Cemdet Nasr) Dönemine tarihlenen buluntulara ulaşıldı. Bu dönem buluntuları arkeolojik veri olarak ilk kez Güneydoğu Toros Dağlarının kuzeyinde ele geçmektedir. Siirt-Başur Höyük yerleşim alanı hakkında daha detaylı bilgiler önümüzdeki yıllarda alınacaktır.

  Üçüncü olarak gezdiğimiz sit alanı olan Çattepe Höyük Botan çayı ile Dicle nehrinin birleştiği noktada bulunuyor. Kurtalan ilçesi’ne bağlı Çattepe köyü yakınında, Dicle’ye kavuşur. botan vadisi’nin bittiği, nehrin dicle ile birleştiği alanda bulunan Çattepe höyük bu jeopolitik konumu nedeniyle Botan Vadisinde bulunan önemli arkeolojik yerlerden biridir. Höyükten ele geçen buluntular bu stratejik yerleşimin prehistorik dönemlerden itibaren günümüze kadar iskân edildiğini göstermektedir. Ayrıca höyük üzerinde geç Roma-erken Bizans dönemine tarihlenen yüksekliği yer yer 9-10 metre arasında korunmuş ve bir kaç farklı yapım evresi geçirmiş olan sur yapıları bulunmaktadır. Kuzey köşelerinde birer büyük kule bulunan yerleşimin kuzeyinde bir hendekle ayrılmış bir dış yerleşim vardır. Çattepe’nin ortaçağ Arap yazılı belgelerindeki adı Tell-Fâfân’dır. Botan ve Dicle’nin birleştiği noktada bulunması nedeniyle özellikle 10. yüzyıl boyunca el-Cezîre’nin en önemli limanlarından biri haline gelmiştir. Çünkü Dicle burada en büyük kollarından Botan nehri ile birleşmekte ve dolayısıyla su debisini iki katına çıkararak nehir taşımacılığı için oldukça uygun bir zemin oluşturmaktadır. Yapılan kazı çalışmalarında Çattepe’de bir liman yapısı açığa çıkartılmıştır. Bu yapı Dicle üzerinde bulunan ilk liman yapısı olup Anadolu’daki diğer nehirlerde de örneklerinin olabileceğini akla getirmektedir. Yerleşimin Dicle tarafında ortaya çıkartılan liman yapısı, höyüğün güneybatı yamacına inşa edilmiştir. 12. ve 13. yüzyıl kayıtlarında Tell-Fâfân adının hiç geçmemesi bu tarihlerden itibaren yerleşim yeri ve limanın önemini tamamen yitirdiğini göstermektedir. Ancak Botan ve yan kolları üzerinde kurulan köprüler ve hanlar bölgenin Selçuklu Hükümdarları için taşıdığı önemi vurgulamaktadır."

  Siirt Fotoğraf ve Sanat Derneği, önümüzdeki haftalarda Pervari ilçesi, Paris Köyü, Handervis, Rasılhacar ve Kuşdalı köylerine gezi düzenleyeceği öğrenildi. Gezilere katılmak isteyenler için www.SiirtFoto.com sitesi üzerinden iletişime geçebilir veya siirtfoto@hotmail.com adresinden de mail ile ulaşabilirler.

  Haber Kaynağı: SİİRT56

  Fotoğraflar: Kadir ŞEKER - Muhammed KURT - Fatma DÜNDAR - İbrahim DİNLER

  Haberin Linki: SİFSAD, Bu Kez Turizm Gezisi Düzenledi | Turizm ve Tanıtım | Siirt 56, Siirt, Siirt Haber, Siirt Haber Sitesi, Siirt İlçeleri, Kurtalan, Baykan, Eruh, Tillo, aydınlar, Şirvan, Pervari Haberleri,SİİRT

 2. #2
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  15.09.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  35
  Mesajlar
  17.668
  Tecrübe Puanı
  374

  Standart

  Haftanın 5-6 günü çalışıpta pazar günü erken saatlerinde kalkan oldu mu hiç?
  İşte bunlar doğasever vatandaşlar... Başlarına Güneşin sıcaklığı vurmasına rağmen Saatlerce yürüyüş yapan bu gençler kendi illeri olmak üzere ilçe ve köylerde doğa yürüyüşleri düzenleyip bol bol Fotoğraf çekiyorlar...
  Ne için! Memleket sevdalıları oldukları için Yaşadıkları bu toprakların kötü lanse edilmemesi için gidip gördüler gezdiler... Doğa cenneti... Evet Siirt bir doğa cenneti...
  İş yoğunlu münasebetiyle bu seferki etkinliğe katılamamamın üzüntüsünü yaşıyorum.
  Fotoğraflara bakarken bile apayrı bir duygu...
  Katılım sağlayan bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum.

  Bu arada Berkay Hocam Bir sonraki doğa yürüyüşünün Şawuran (Kuşdalı) köyünde yapılmasını istedi.

 3. #3
  V-I-P Array
  Üyelik tarihi
  07.02.2008
  Mesajlar
  2.116
  Tecrübe Puanı
  55

  Standart

  çok güzel bir yürüyüş olmuş yine,herkesin emeğine sağlık,devamını ilgiyle takip ediyorum...

  HAYATTA İKİ ŞEYE İNANIRIM... BİR AYNADA GÖRDÜĞÜME BİR DE YUKARI BAKIPTA GÖREMEDİĞİME...

 4. #4
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  25.06.2007
  Yaş
  31
  Mesajlar
  839
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart

  Gerçekten güzel bir etkinlik olmuş fotoğrafların seyrinden file anlaşılıyor başarılar diliyorum bu tür güzelliklerin devamı dileğiyle...


 

Benzer Konular

 1. Güçbirliği Dersim'de moral etkinliği düzenledi
  By CiMCiMe in forum HABER BÜLTENİ
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02.04.2009, 21:03
 2. Pervarililer filistin için kermes düzenledi
  By RoHaN in forum SİİRT'TEN HABERLER
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 24.01.2009, 14:46
 3. Siirt'te Turizm
  By RoHaN in forum SİİRT - GENEL BÖLÜM
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 30.06.2008, 15:17

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •