5 sonuçtan 1 ile 5 arası
 1. #1
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  15.09.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  33
  Mesajlar
  17.700
  Tecrübe Puanı
  373

  Standart şeyh muhammed el hazin

  Önceleri Merkeze bağlı bir köy konumundayken ilçe olması üzerine Aydınlar’a (Tillo) bağlanan Fersaf köyünde Miladi 1231 yılında dünyaya teşrif etti. Asıl adı ŞEYH MUHAMMED EL FERSAFİ olup, “HAZİN” lâkabıdır. Bu lâkabın kendisine bizatihi HAZRET-İ MUHAMMED (O’na, al ve ashabına salat ve selâm olsun) verdiği söylenir. Bir istihrak halinde söylediği skendisine ait salavat_ı şerifesini söylerken “KUL YE HEZİN, KUL!” hitabına mahzar olduğu söylenir.

  Hicri 1258 yıllarında, Moğolların Bağdad’ı işgâl etmeleri üzerine cetlerinin Anadolu’ya göç ettikleri ve Fersaf köyüne yerleşerek halkı irşada başladıkları belirtilir. Şerif olduğu (Hazret-i Hasan’ın soyundan) belirtilir. Babasıa Şeyh Musa Efendidir. İlk tahsilini Siirt’te Hamid Ağa medresesinde yapmıştır. Siirt’teki Hocası Molla Halil (Molla Halil el Siirdi-Molla Halil el meşhur) El Ömeri’dir.

  Daha sonra Mardin’e giden ve 2 yıl süreyle Kasımpaşa medresesinde ilim tahsil eden Şeyh Muhammed el Fersafi el Hazin Irak’a da giderek Şeyh Muhammed El Behdini, Şeyh Haydar el Sohrani ve Şeyh Abbas el Bağdadi’den tasavvuf dersleri almıştır.

  Hocası Şeyh Taha tarfından Halepçe’de bulunan Şeyh Osman et Tavilani’ye gönderilen ve yanında sülük yapan Şeyh El Hazin bilahare Fersafa dönmüş irşada başlamıştır.

  Hepsi de evliya mertebesine ulaşmış Şeyh Fahreddin, Şeyh Muhyiddin, Şeyh Abdullah, Şeyh Şerafeddin, Şeyh Alaaddin, Şeyh Zeynelabidin adlı çocukları olmuş, bunlar da ilim ve irşat ehli olarak hizmet vermişlerdir.

  Bunlardan Şeyh Şerafeddin İstiklâl savaşları sırasında 300 kişilik bir milis kuvveti oluşturarak savaşlara katılmış, Fahri Yüzbaşı olarak taltif edilmiştir.

  Hicri 1309 yılında vefat eden ve Fersaf’ta defnedilen Şeyh Muhammed El Hazin’in Türbesine Götürülen Akıl Hastalarının Özellikle İyileştiklerine İnanılmaktadır. Türbede bulunan bir zincire bağlanan ve geceleyen hastaların ertesi gün iyileşmiş olarak evlerine döndükleri rivayet edilir. Tabii, bütün bunların HAZRET-İ ALLAH’IN İRADESİYLE OLDUĞUNU ASLA UNUTMAMAK LÂZIMDIR.

  “Gayetül Hayrat” adında manzum bir eseri bulunan Şeyh el Hazin’in, Siirt ve yöresindeki camilerde namazdan sonra okunan “ALLAHUMME SALLİ ADDAMASAKİLİNUCUMİ BİDDEVEMİ” ile başlayan salavat-i şerifeleri vardır.
  Allah’ın rahmeti O’nun ve çocuklarının üzerine olsun.

 2. #2
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  29.03.2007
  Yaş
  35
  Mesajlar
  144
  Tecrübe Puanı
  14

  Standart
 3. #3
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  15.09.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  33
  Mesajlar
  17.700
  Tecrübe Puanı
  373

  Standart

  Sunduğun fotoğraflarla konuya renk kattığın için çok teşekkür ederim gecemavisi..
  Paylaşımlarının daim olması dileğiyle.

 4. #4
  Muhammed KURT

  SİTE KURUCUSU
  Array
  Üyelik tarihi
  31.07.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  38
  Mesajlar
  13.518
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart

  Siirt ve etrafı inanılmaz bir Turizm Cenneti ama ne yazık ki kıymetini bilmiyoruz.

  Gelin Siirt'e Rehber olun projesi kapsamında 30 kişilik çalışma ekibi Siirt'in 3 dilde tanıtma ve rehber olma konusunda eğitim alacağız.

  Sitemizden Ben, Derbeder, Edebali, Metin21 ve Wolfknwn bu projede görev alanlar arasındayız.

  8 ay sürecek kurstan sonra ilimize gelen turistlere Siirt'i gezdirip onların dilinden anlatıp ilimize daha fazla turist kazandıracağız ve tanıtmadığımız/tanıtamadığımız mekanları da bu vesileyle gün yüzüne çıkaracağız.

  İlimiz için hayırlı olsun. Projede emeği geçen sitemiz üyelerinden BBTurkay hocamıza ayrıca teşekkür ediyoruz.

 5. #5
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  29.03.2007
  Yaş
  35
  Mesajlar
  144
  Tecrübe Puanı
  14

  Standart

  gerçekten güzel bir proje ve en en azından bununla beraber bir çok sorun umarım çözülecek fotoğraflarını sunduğumuz yer şeyh-muhammed el hazin türbesi gerçekten çok büyük zatlardan biridir ve türbesi her ne kadar ziyeret edilmek istensede gerekse yol gerekse türbe etrafı ve gerekse orada suyun olmayışı sıkıntılara neden olmakta bu gibi sıkıntıları gerekse internet gerekse gezete aracılığıyla çözüme kavuşturulmalı çünkü oraya yardım gidiyor yardım kutusu var bunlarla yapılabilir tilloya giden yolun güzel oluşu suyun olması burasının ordan farkı ne ? bunların çöözüme kavuşturulmasını umuyoruz


 

Benzer Konular

 1. Şeyh Muhammed Kazım'ın oğlu Sami Aydın anlattı
  By RoHaN in forum SİİRTLİ ÜNLÜLER
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 08.12.2011, 21:20
 2. Muhammed aleyhisselâmın fazîletleri
  By RoSe.YaRD. in forum İSLAMÎYET (GENEL)
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 25.01.2009, 10:17
 3. SİİRT YÖRESİNDE YATIRLAR ETRAFINDA ŞEKİLLENMİŞ HALK İNANÇLARI
  By deepinmind in forum SİİRT - GENEL BÖLÜM
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 27.11.2007, 09:22
 4. Şeyh Muhammed Kazım
  By RoHaN in forum SİİRT - GENEL BÖLÜM
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 18.10.2007, 08:05
 5. Şeyh Muhammed El Hazin Hz. :
  By Kral_Diol in forum İSLAMİ BİLGİLER
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 26.02.2007, 23:25

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •