1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Forum Demirbaşı Array
  Üyelik tarihi
  18.06.2007
  Yer
  Anasının Dizinin Dibinden :=)
  Yaş
  32
  Mesajlar
  10.944
  Tecrübe Puanı
  230

  Arrow Osmanlı Devletin de Sosyal Kurumlar

  Osmanlı Devletin de Sosyal Kurumlar


  Osmanlı İmparatorluğunda sosyal kurumlar herkesin faydalanması için yapılan imaret darüşşifa,kervansaray,kütüphane vb.dir. Çeşme, sebil, köprü gibi yapılar da sosyal hizmetlerden sayılır.Sosyal kurumlar hayrat olarak yaptırılırdı ve vakıf gelirleriyle yaşatılırdı.Büyük camiler çevrelerindeki mektep,medrese,imaret, darüşşifa ve dükkanlarla (vakfa gelir sağlardı) bir külliye meydana getiren sosyal hizmetler merkezleri mahiyetindeydi.
  İmaretler: Yoksul halka ve medrese öğrencilerine yemek pişirilen yerlerdi. İlk Osmanlı medresesini kuran Orhan Gazi medresenin yanına imaret de yaptırmıştır.İmaretlerin değirmenleri ve fodla (ekmek) pişirilen fırınları vardı.İmaret binalarının yemek yenen odaları erzak ambarları,ocaklar,aşçılarla görevlilerin oturma ve yatma odaları bulunurdu.İmaretlerde fodla çorba,pilav,aşure bazen de zırbaç adı verilen tatlı çıkarılırdı.Genelde perşembe günleri zerde ve etli pilav verilirdi.İmaretler 6 Nisan 1911 de kapatıldı.Yoksullara Hilal-ı Ahmer (Kızılay) tarafından yemek verilmeye başlandı.


  Darüşşifalar:
  Hastaların iyileştirildiği sağlık kurumlarıdır.Aynı zamanda Tıp eğitimi de verilirdi. Bu kurumlarda bulaşıcı hastalığı olanlar akıl hastası olanlar ve kadınların ayrı odaları vardı. İlk darüşşifa Bayezıd I. zamanında Bursa'da yaptırıldı.

  Tabhaneler:
  Yoksulların barınması için meydane getirilmiş hayır kurumlarıydı.Hastanelerden çıkan kimseler nekahat devrelerini burada geçirebilirdi.Taşradan şehirlere gelenler bir iş buluncaya kadar tabhanelerde kalırlardı.İstanbul'da ilk tabhane Fatih imaretinin arkasına yapıldı.İstanbul'da hemen hemen 20 tane tabhane vardı.Her büyük caminin yanında bir tane tabhane bulunurdu;burada kalanlara imaretlerden yiyecek çıkardı.

  Kalenderhane:
  Şehre gelen yabancıların,gezginlerin ücretsiz olarak kaldıkları tekkelerdi;burada kalanlara ücretsiz yemek de verilirdi.

  Kervansaraylar: Uzun yollar üzerindeki durak yerlerinde ve şehir ve kasabalarda bulunan yolculara faydalı olması için kurulmuş yapılardır.Yolcular hangi din veya mezhepten olursa olsun hanlarda ve bunların büyükleri olan kervansaraylarda 3 gün ücretsiz kalabilirlerdi. Kervansaraylar genellikle büyük bir avlu ve avluyu çevreleyen iki katlı bir binadan oluşurdu.Yola açılan büyük bir kapısı ve kapıların iki yanında nalbantlar ve araba tamircileri bulunurdu. Yolcuların binek hayvanları ve yükleri için ahırlar ve büyük ambarları vardı.Odalarda soğuk mevsimlerde ocak yakılırdı.Büyük kervansaraylarda mescit de bulunurdu.Kervansaraylarda çok sıkı güvenlik önlemleri vardı.Geceleyin davul çalınarak kapılar kapanırdı ve sabaha kadar açılmazdı kimsenin de dışarıya çıkmasına izin verilmezdi.Sabahleyin de yine davulla kapılar açılır ve yolcuların yüklerinin ve eşyalarının tam olup olmadığı sorulurdu.Tehlikeli bölgelerdeki kervansarayların güvenliğinin sağlanması için derbentçi adlı örgüt kurulmuştu.şehirde konaklamak için değil de ticaret amacıyla kurulmuş hanlar da vardı.Bunların gelirleri vakıflara giderdi.

  Takdir Ediliyorsanız Değil, Taklit Ediliyorsanız Başarmışsınız Demektir.
  Hayat öyle oyunlar oynuyor ki, nereye tutunsam düşüyorum.
  Tam da palyaçonun dediği gibi: "ağlayamadığımdan gülüyorum."
  Paul Auster


 

Benzer Konular

 1. Lİse 2 Tarih Soruları...
  By NyHaT in forum DÖNEM ÖDEVLERİ - DOSYA TEZ'LER
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13.12.2008, 14:04
 2. Lise 2 tüm tarih notları
  By LmbLue in forum DÖNEM ÖDEVLERİ - DOSYA TEZ'LER
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02.12.2008, 09:21
 3. I. DÜNYA SAVAŞI'NDA OSMANLI DEVLETİ
  By HaYaT in forum TARİHİMİZİ BİLELİM
  Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 05.08.2008, 23:04
 4. I. Dünya Savaşı
  By HaYaT in forum TARİHİMİZİ BİLELİM
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 11.01.2008, 17:54
 5. SOSYAL BİLİMLER LİSESİ hakkında bilgi
  By RoHaN in forum EĞİTİM HABER
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.08.2006, 17:39

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •