1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  23.08.2005
  Yer
  istanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  792
  Tecrübe Puanı
  31

  Standart Direct Access Nedir?

  Direct Access; Server 2008 R2 ve Windows 7 işletim sistemleri ile kullanılabilen bir uzak erişim metodudur. Günümüz VPN teknolojisine benzeyen ancak geliştirilmiş, güvenliği arttırılmış ve kullanımı kolaylaştırılmış bir bağlantı teknolojisidir.

  Direct Access’in kullanımı ile VPN bağlantılarda yaşadığımız bazı sorunların artık aşılmış olduğunu görüyoruz. Direct Access’in sunduğu yenilikleri kısaca özetlememiz gerekirse;

  1.IPv6 tabanlı bir iletişim gerçekleşir.

  2.SSL kullanımı zorunludur.

  3.Ipsec ile güvenlik arttırılmıştır.

  4.Intranet ve Internet bağlantıları birbirinden ayrılmıştır.

  5.Intranet içerisinde hedef Server’a ulaşana kadar devam eden güvenli bağlantı (SSL) ile şirket içinde dahi iletişim güvenliği devam etmektedir.

  6.Internet bağlantısının aktif olduğu her yerde ve bağlantı sağlandığı sürece Intranet kaynaklara erişim sorunsuz vardır, Direct Access bağlantısının başlaması VPN’de olduğu gibi bir çevirmeli bağlantının başlatılması yada herhangi özel bir uygulam çalıştırma ihtiyacı ortadan kalkmıştır.

  7.Direct Access bağlantı sağlandığı anda kullanıcının merkez kaynaklara ulaşımı başladığı gibi merkezden (örneğin IT Departmanı) kullanıcıya ulaşım da hemen başlar.Bu sebeple Client’in yönetimi ve izlenmesi sorunsuzca sağlanır.

  Direct Access teknolojisinden faydalanabilmek için öncelikle bazı ön koşulları yerine getirmemiz gerekiyor:

  1.Direct Access Server’ımızın Server 2008 R2 olması ve bağlantı kuracak kullanıcılarımızın Windows 7 Enterprise yada Ultimate kullanması gerekir.

  2.Ipv6 alt yapısına sahip olunması yada 6to4 tunel oluşturulması gerekir.  VPN bağlantısının yerini alacak olan Direct Access ile daha güvenli ve daha kolay yönetilebilir uzak erişim sağlanmaktadır. Kurulum ve yönetimi hakkında yazacağım diğer makalelerde Direct Access hizmetini kullanmaya başlamak için yapılması gereken işlemleri açıklamaları olarak bulabilir ve makaleler tamamlandıktan sonra yayınlanacak olan kurulum ve uygulama videoları ile olası hatalarınızı tespit edip düzeltmiş olabilirsiniz.


 

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •