1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  PRENSES Array
  Üyelik tarihi
  06.02.2007
  Yaş
  37
  Mesajlar
  2.929
  Tecrübe Puanı
  73

  Standart Nesne Dışhatlarının biçimlendirilmesi

  Nesne Dışhatlarının Biçimlendirilmesi Nesneleri çevreleyen çizgilere dışhat denir. CorelDRAW’da dışhatlar düzenlenerek çok güzel görünümlü grafikler elde etme imkanı vardır.

  Dış çizgiyi en basit anlamda biçimlemek için Outline aracı kullanılır.

  Seçili nesneler için dış hat belirlemenin en hızlı yolu Outline Flyout açılır seçim kutusunu kullanmaktır. Burada dış çizgiler için önceden belirlenmiş genişlik değerleri vardır. 2 piksel, 8 piksel, 16 piksel gibi.

  Dışhat özelliklerini değiştirmek için Property çubuğu da kullanılabilir. Property çubuğu ihtiyaç duyulan tüm dışhat özelliklerini sunar.
  Buradaki açılır listeler, ok uçları biçimleri, çizgi stili, çizgi kalınlığı, pozisyon, büyüklük ve boyut ile ilgili seçimler ve ayarlamalar içeriyor. Bu ayarları değiştirmek ve kullanmak çok basittir. Sayfa üzerindeki bir eğri seçildikten sonra, Property çubuğunda yapılan her türlü değişiklik, anında eğriye yansıyacaktır.

  Outline Pen penceresi ile de dışhat özellikleri değiştirilebilir. Özel ayarlamalar için kullanılması gereken yer Outline Pen penceresidir. Outline Tool menüsünün en solunda yer alan Outline Pen Dialog düğmesine basılırsa, bir iletişim penceresi açılır.

  İletişim kutusunun üst yarısı, Property çubuğu üzerinde bulunan ayarların aynısını kapsar.

  Edit Style
  Yeni çizgiler meydana getirmek için Edit Style düğmesine basıldığında açılan kontrol penceresi kullanılır. Pencerenin üstünde bir sürgü vardır. Bu sürgü yardımıyla çizgi aralığı ve çizgiyi oluşturacak noktaların seçimi yapılır. Pencerenin altında oluşan yeni çizgi stilinin, bir öngörünümü görülür. Bu ayarlamalardan sonra Add düğmesine basıldığında yeni oluşan çizgi, Property çubuğundaki Outline Style Selector açılır listesinde, otomatik olarak listelenir ve oradan seçilebilir.

  Outline Pen penceresindeki Corner bölümü üç adet köşe şekli seçme imkanı veririr. Bunlar kare, yuvarlak olabilir.

  Line Caps
  Bu bölüm üç adet çizgi başlık tipi seçme imkanı sağlar. Çizgi baş ayarı, çizgilerin bitiş yerlerinden itibaren daha ne kadar uzatılacaklarını belirler.

  Behind Fill
  Yazı fontlarına dışhat verilmek istendiği zaman, bu onay kutusu işaretlenir. Bu daha iyi bir görünüm sağlar. Çünkü bu onay kutusu işaretlendiğinde önce dışhat çizilir. Bunun üzerine dolgu veya nesneler oturtulur. Bu metot sayesinde, dışhattın dolgu üzerinde kalan yeri, dolgu tarafından kaplanmış olur.

  Scale With Image
  Bu onay kutusu işaretli olduğunda (çoğu durumda işaretli olması tavsiye edilir.) dışhat verilen bir nesne boyutlarında değişiklik yapıldığı anda, değişimle doğru orantılı olarak dışhatlarda büyüyüp küçülür. Aksi takdirde kalın dışhatlı bir nesne küçük bir duruma getirildiğinde, bu küçük nesnenin etrafında kaba bir dışhat olacaktır.

  Calligraphy
  Bu bölüm, çizgilerin dikdörtgen şekillerini ve açılarını değiştiren bir içeriğe sahip. Stretch ve Angle kutucuklarına girilen değerler ile bu ayarlar değiştirilebilir ve sağ taraftaki kutuda öngörünüm belirir.

  Dışhatların Kaldırılması
  Outline Tool açılır menüsünden No Outline düğmesine basılarak, renk paletinden No Fill / No Outline seçeneği seçilerek dışhatlar iptal edilebilir. Ayrıca kapalı olmayan nesnelerdeki dışhatları silmek için Property çubuğundaki Outline Width açılır menüsündeki None seçeneği seçilir.

  Dışhat Çizgilerinin Boyanması
  Nesne seçili iken, renk paleti üzerinde herhangi bir renge sağ tıklanacak olursa, dışhatlar anında seçili renk ile doldurulmuş olur. Diğer bir yöntem de Outline açılır menüsünde Outline Color iletişim kutusunu kullanmaktır.

  Dışhatları Nesne Biçimine Sokmak
  Bir dışhattı nesneye çevirmenin avantajı, o dışhattı istenilen biçimde biçimleme imkanı sağlamasıdır. Arrange > Convert Outline To Object komutu uygulanarak, dışhatlar, nesneye dönüştürülür.
  SesizLigim ÇıgLıgımdı. Hepiniz mi Sagırdınız?


 

Benzer Konular

 1. Corel Draw Nesne Dışhatlarının Biçimlendirilmesi
  By HaNıM aGa in forum CorelDRAW EĞİTİMİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.07.2009, 12:23
 2. corel draw nesne dış hatlarının biçimlendirilmesi
  By HaYaT in forum CorelDRAW EĞİTİMİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.01.2008, 14:34

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •