1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1

  SİTE KURUCUSU
  Array
  Üyelik tarihi
  31.07.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  41
  Mesajlar
  13.495
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Corel Draw Nedir - ne değildir?

  Corel Draw etkileyici ve güçlü araçlarıyla masaüstü yayıncılık alanında çalışan Macintosh kullanıcılarının yeni gözdesi olmaya aday.

  Gelişen basın yayım teknolojileriyle birlikte grafik programları da gelişiyor. Bazıları rekabet gereği sürüm numaralarını hızlı bir biçimde arttırıyorlar. Bu gelişimler sırasında basamaklar hızlı çıkılırken yenilenme, gelişim aynı hızda olmuyor.

  Türkiye'de masaüstü yayıncılık söktörünün Mac ayağında FreeHand çok yaygın, neredeyse tamamen hakim diyebiliriz. FreeHand'i piyasanın hakimi durumuna getiren özellikler nedir, diye düşündüğümüzde pratik kullanımı ve hızlı iş üretimi sayabiliriz. Geçmişin sorunlu, problemli yazılımları zamanı iyi değerlendirerek bugün çok güçlü bir şekilde meydan okuyorlar. Corel Draw 11 de gelişen özellikleriyle eskisinden çok daha güçlü. Yurt dışıyla çalışmalar yürüten arkadaşların da bildiği gibi, Avrupa ve Amerika'da Adobe Illustrator önemli bir kullanıcı kitlesine sahip, Adobe'nin gücüyle kalitesi, gücü düşmeden devam ediyor. Corel Draw da son sürümüyle bu kervena katıldı. Yılların FreeHand kullanıcısı olarak şunu net bir şekilde söyleyebilirim: Corel Draw alışkanlıklarımızı değiştirecek kadar iddialı geliyor. Yeni sürümün özelliklerini inceledikçe FreeHand programına nazaran çok daha ciddi ve ileri farklılıklar görüyoruz. Yer yer FreeHand programının pratik kullanımı bir kaç noktadaki özelliği öne çıksa da genel değerlendirmede Corel Graphics Suite 11 daha güçlü. Özellikle gölgeleme, 3D, lens özellikleri, saydamlık hayretler içinde bırakıyor. Photoshop *.PSD uzantılı ve layer'lı dökümanları başarıyla içine alarak saydam özelliğini korumasının yanında layer'ları ungroup yaparak birbirinden ayırabiliyoruz. Photoshop dökümanlarının PSD uzantılı ve layer'lı olmasına rağmen degrade biçiminde lens, saydamlık uygulayabiliyor.

  Corner Radius

  Toolbox araçlarından resimde gördüğünüz Rectange aracını seçin, Rectange aracını seçer seçmez Property bar üzerinde panelin değişeceğini göreceksiniz. Property bar üzerinde resimde gördüğünüz bölümlere gireceğiniz farklı "Corner Radius" değerleri çizimimizin köşelerine birbiriden bağımsız köşeler için kullanabilirsiniz. Corel ayrıca çizimin kenarlarına Pick Tool aracıyla çift tıkladığınızda nesnenin çevresinde, nesnenin açısını, büyüklüğünü değiştirmek için özel araçlar ortaya çıkarıyor. Bu araçları kullanarak çok daha hızlı ve pratik değişiklikler yapabilirsiniz. Yeni bir çizim oluştururken klavyeden Ctrl tuşuna basarak oluşturmanız durumunda çiziminiz kare biçiminde olacaktır. Alt tuşuyla çizim merkezini belirleyebilirsiniz.

  Shape Tool

  Düğüm noktaları sayesinde objelerinizin, metinlerinizin üzerinde müdahale ederek biçimini değiştirebilirsiniz.

  Knife Tool

  Bu aracı kullanırken herhangi bir düğüm noktasına ihtiyacınız yok. Kesme işlemini yapacağınız noktanın üzerine geldiğinizde Knife aracı dik bir konuma gelecektir. Daha sonra istediğiniz biçimde kesme işlemini yapabilirsiniz. Son noktaya gelindiğinde fareyi bırakın ve seçim aracını alarak kestiğiniz parçayı tutun ve çekin.

  Eraser Tool

  Eraser aracını seçtiğinizde Property Bar üzerinde Eraser aracına ait iki değişik özellik çıkar. Yapacağınız ilk ayar silginin kalınlığı ile ilgili, diğeride silginizin yuvarlak kare olarak seçmenizi sağlar. Örnek resimde silgimiz ile ilgili yaptığımız basit bir çalışma var.

  Smudge Brush

  Corel'in tasarımcılara çalışmalarında yeni ilhamlar veren araçlarından bir tanesi. Photoshop'un Brush özelliklerinde "Fade" özelliğinin Corel'deki vektörel yansıması denilebilir. Smudge aracını seçtikten sonra değişen Property Bar üzerinde örnek resimdeki seçeneklere değerler girin. Bir Rectangular dikdörtgen nesne oluşturun ve istediğiniz biçimde renklendirin. Smudge ile içeriden dışarıya, dışarıdan içeriye müdahale ederek farklı etkilerde bulunabilirsiniz.

  Roughen Brush

  Oluşturduğumuz çizimlerimizin etrafında girintili çıkıntılı tırtıklar oluşturmak için kullanabileceğimiz özel ayarlarla farklı görünümler oluşturabileceğimiz bir araç. Örnek resmimizde aracın kullanımı ile ilgili Property Bar üzerinde değerleri gösteriyor.

  Free Transform

  Toolbox'tan aracı tıklar tıklamaz Property Bar üzerinde değişen bölüm içinde Free Transform ile nesnenin (Rotate) açısını, (Reflection) yansımasını, (Scale) büyüklüğünü, (Skew) bir düzlem üzerinde eğimini düzenleyebilirsiniz. Property Bar üzerinde nümerik değerlerle özel kontroller bulunuyor.

  Pasta Dilimi

  Pasta Dilimi gibi dilimlenmiş elips çizmek Corel'in pratik araçlarından bir tanesi. Property Bar üzerinden Pie aracını seçin. 1 nolu bölüme dilimin başlangıç açısını, 2. bölüme bitiş açısını yazıp gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. Oluşturduğunuz elipsi çizimlerin üst merkez noktasından tutarak fare ile sağa ya da sola çekmeniz durumda özel pasta dilimleri oluşturabilirsiniz. Örnek resimde gördüğünüz biçimde nesneler yaratabilirsiniz.

  Grapher Paper

  Corel'de hazır tablolar oluşturmak ve üzerinde çalışmak da oldukça kolay. Toolbox'tan Object Flyout penceresinde yer alan Graph Paper Tool'u seçin. Property Bar üzerinde tablonun sütun ve satır sayısını belirtin. Rakamsal değerleri girdikten sonra farenizi çalışma alanına tıklayın parmağınızı bırakmadan sağa ya da sola doğru çekerek çiziminizi tamamlayın. Oluşturduğunuz tabloya Ungroup komutunu uygulayarak birbirinden bağımsız duruma getirip, üzerinde serbestçe çalışabilirsiniz.

  Clip Art

  Yoğun iş ortamlarında gerekli olacak bazı nesneler ve özel çizimler için yardımcı Clip Art kütüphanelerinden yararlanabiliriz. Corel bu konuda pratik bir çözüm getirerek sık kullanılan bazı şekilleri Corel Draw bünyesine almış ve özel bir kütüphane oluşturmuş. Araçlardan herhangi bir tanesini seçin ve Property Bar üzerinde değişen bölümdeki hazır seçeneklerden bir tanesini seçerek denemeler yapın.

  Artistic Media Tool

  Toolbox’tan Artistic Media Tool'u seçin. Aracı seçtikten sonra Property Bar üzerinden Spray ikonuna tıklayın. Çalışma alanında istediğiniz biçimde serbest tıklamalarla özel desenler oluşturabilirsiniz. Her aracın seçiminde değişen özel dolgu seçenekleriyle çalışmalarınızı daha etkili bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Aynı zamanda bu özel kütüphanelere istediğiniz çizimleri yükleyebilmeniz de mümkün. Önümüzdeki sayılarda Corel'in burada tanıttığımız araçlarınının kullanım tekniklerine daha geniş yer vereceğiz.

  Interactive

  Corel'in etkileyici diğer araç grubu da Interactive. Bu bölümde neler yapılmaz ki. Blend, köntür, distort, extrude (3D), gölge ve lensler... Bu bölümdeki araçların kullanımının pratikliği ve kazandırdığı kolaylık, çalışmalarınıza önemli bir hız getirecektir.

  Tüm Corel araçlarında çalışırken opsiyonel değişen Property Bar üzerinde araçların kullanımlarını zenginleştiren, hazır girilmiş Present seçeneklerine mutlaka bakın.

  Blend

  Blend özelliğini FreeHand programından tanıyan arkadaşlar için durum burada biraz farklı. FreeHand programında Blend uygulanacak iki nesneyi seçip Blend komutu veriyorduk. Burada Blend aracını seçerek iki nesneden birinin üzerine tıklayıp, parmağımızı kaldırmadan ikinci nesnenin üzerine fareyi sürükleyip örnek çalışmada olduğu gibi bırakıyoruz. Uygulanan Blend üzerine Present seçeneklerinden farklı değerlerde hazır Blend çeşitlerini kullanabilirsiniz. Bununla birlikte Property Bar üzerinde Blend geçişlerinin rakamsal değerlerini girebilirsiniz. Corel, Blend konusunda bu kolaylığının yanında güzel bir özellik daha sunuyor: Toolbox'tan Blend aracını alıp Blend uygulanmış nesnenin üzerine bir kere tıkladıktan sonra örnek resimdeki kırmızı daire içine alınmış ikon görünür. Fareyle bu ikona tıklayarak Blend uygulanmış iki nesne arasında sürükleyerek geçişleri denetleyebilirsiniz. Corel Blend&'in diğer farklı yönü, Blend uygulanan düzlemi ayrı bir yerde oluşturulmuş Path çiziminin doğrultusunda yeniden biçimlendirebilirsiniz. Yine Toolbox'tan Blend aracını alarak, Blend uygulanmış nesnenin üzerine "Ctrl" tuşuyla tıklayın, açılan menüden New Path'i seçin ve ayrı bir yerde hazır olarak bekleyen Path'in üzerine tıklayın. Sonucu örnek resimde görüyorsunuz. Dilerseniz Blend durumunda iken Path üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz.

  Degrade

  Degrade, bir dolgu türü. Corel'in zengin bir kütüphanesi ve dolgulama araçları var. Dolgulama türlerinden bu sayıda Degrade'yi inceleyeceğiz. Corel araçlarından bir tanesini alarak bir nesne oluşturun. Dolgu sitili olarak Degrade vermek için Window/ Palettes seçeneklerinden Properties seçeneğini seçin. Açılan pencereden örnek resimde de seçili olan Fountain Fill'i (soldan ikinci) seçin ve sağ alt köşedeki Edit butonuna basın.

  Fountain Fill'in Edit penceresine kısaca bakacak olursak; Type bölümünde Degrede biçimini belirliyorsunuz. Center Offset bölümünde degredenin geçişleriyle ilgili sayısal değerler girerek farklı bir kontrole sahip oluyorsunuz. Options bölümünde çok renkli degredelerin geçişlerinin kontrollerini yapabilirsiniz. Sağ üst pencerede degrade stilinin ön izlemesini görüyorsunuz. Bu pencereye fareyle tıklayıp yönünü değiştirebilirsiniz. Ortada Color Blend bölümünde degrade içindeki renk sayılarını belirliyorsunuz. Sağda da degrade için renkleri seçebilirsiniz. Present bölümünde hazır oluşturulmuş degradeler var. Özellikle çizimin silindir, daire olmasına göre özel biçimlendirilmiş stilleri kullanarak kolayca, etkileyici sonuçlara ulaşabilirsiniz.
  "BİZİM YANIMIZA GELEN HİÇ KİMSE GELDİĞİ GİBİ AYRILMAMIŞTIR"
  Şeyh Muhammed Kazım KS


 

Benzer Konular

 1. Corel Draw Import ve Export Nedir ?
  By HaNıM aGa in forum CorelDRAW EĞİTİMİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.07.2009, 12:23
 2. A'dan Z'ye Dinimizdeki Terimler
  By by_ex in forum İSLAMİ BİLGİLER
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 29.03.2009, 14:08
 3. Dini Terimler ve Cevapları
  By CefA_CasH in forum İSLAMİ SORULAR VE CEVAPLAR
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 05.01.2008, 21:47
 4. Corel Draw nedir?
  By HaYaT in forum CorelDRAW EĞİTİMİ
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 26.12.2007, 21:29
 5. Corel Draw Import ve Export Nedir ?
  By HaYaT in forum CorelDRAW EĞİTİMİ
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 26.12.2007, 21:26

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •