1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  PRENSES Array
  Üyelik tarihi
  27.11.2008
  Mesajlar
  2.468
  Tecrübe Puanı
  66

  Standart 1940 yılı sonrası gelişen Türk şiiri

  1940 yılı sonrası gelişen Türk şiiri

  1-Birinci yeniciler (Garipçiler):Orhan veli kanık ve arkadaşlarının (Melih Cevdet Anday, Oktay Rıfat ) ortak şiir kitaplarının (1941) adı;bu şairlerin temsilci olduğu yenilikçi şiir hareketi. Orhan veli, garip kitabına yazdığı önsözde garipçilerin şiirinin bazı özelliklerini ve ilkelerini açıkladı. Buna göre şiirde geleneksel vezin, kafiye bağları bir yana bırakılıyordu. (<serbest nazım> Hayal, duyarlık şairanelik, tek tek mısraların güzelliğine dayanan şiir anlayışına, benzetme, istiare gibi edebiyat sanatlarına artık eskisi gibi yer verilmiyordu. Müzik hikaye resim gibi öteki güzel sanat dallarından yaralanma yolundan uzaklaşılıyordu. Bunlara karşılık şiir doğal anlatıma, konuşma diline, günlük yaşama, küçük alelade insanların serüvenine, sokağa yöneliyordu. İşlediği önemli temalardan biri, yaşama sevinciydi. Çocuksu söylenişlere, bilinçaltından yansımalarla besleniyordu. Garipçiler geleneksel şiirin tabularını yıkarken okuru şaşırtacak ürünler verdiler: Hiçbir şeyden çekmedi dünyada / nasırdan çektiği kadar, birde rakı şişesinde balık olsam (Orhan veli kanık). Bu şiir türlü yönleriyle çağdaş fransız şairlerinden, gerçeküstücülük akımından, bilinçaltı yansımalarından,uzak doğu edebiyatından beslendi. Toplumsal sorunları ele alış bakımından çağdaşı 1940 kuşağından ayrılemm garip hareketi, kısa sürede geniş yankılar uyandırdı; gelenekçi çevrelerin alaycı tepkileriyle karşılandı Nurullah ataç, Sabahattin eyüboğlu gibi eleştirmenler tarafından savunuldu. Ancak topluluğun temsilcilerinin zaman içinde kendi katı ilkelerinden yavaş yavaş uzaklaştıkları gözlendi. Orhan veli destan gibi (1946), Oktay Rıfat aşağı yukarı (1952), Melih Cevdet telgrafhane(1952) yapıtlarıyla daha farklı şiir anlayışlarını yansıtmaya koydular.


  2-Hisarcılar: Hisarcılar garip akımına karşı çıkan bir grup şair şiirlerini çınaraltı dergisinde yayımladılar.

  Daha sonra 1950 yılında çıkmaya başlayan hisardergisi etrafında toplanan grupta şu isimler bulunmaktadırehmet çınarlı, İlhan geçer, Munis Faik Ozansoy, Mustafa Necati karaer, Gültekin Samanoğlu, Nüzvet Ermen, Feyzi Halıcı, Yavuz Bülent Bakier, Çoşkun Ertapınar, İbrahim Minnetoğlu, İsmail Geçeksöz, Ayla Oral, Bahattin Karakoç vb.Bütün sanatçıların ortak görüşlerini şöyle sıralayabiliriz: sanatçı bağımsız olmalıdır, ulusal olmayan bir sanatın sınırları aşağı düşünülmez. Sanatçının dili yaşayan dildir. Her alanda batı taklitçiliğine karşı çıkılmalı, gelenekler tümüyle reddedilmeli, sanat siyasetin aleti olamalı, dildeki kargaşa giderilmelidir.daha sonra bu grup hisar dergisiyle varlığını sürdürmüşler. Hisar dergisi Ocak 1957 tarihli 75. sayısından sonra yayına ara verdi. Ocak 1964te yeniden çıkarıldı. Aralık 1980de, 277. sayısından sonra kapatıldı.

  3-Maviciler:Atilla İlhan, Orhan duru, Ferid Edgü nün Mavi dergisi çevresinde toplanmasıyla oluşmuştur.bu sanatçılar, garip akımına ve Orhan veliye karşı çıkmış, şairane bir sanat anlayışının temsilcisi olmuşlar.
  Daha sonra mavi dergisi özdemir nutkunun yönetimine geçti ve Atilla ilhanın savunduğu toplumsal geçekçiliğin (sosyal realizm) sözcüsü durumuna geçmiştir..dergi nisan 1956'da çıkan 36. sayıdan sonra (son mavi) kapatıldı.


 

Benzer Konular

 1. isminizin anlamini ögrenmek istermisiniz
  By neset in forum TATLI SOHBET ODASI
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 11.03.2011, 14:13
 2. TC vatandaşlık kanunu onaylandı
  By HaYaT in forum HUKUK BÜROSU
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14.06.2009, 14:22
 3. Türk Adının Anlamı
  By by_ex in forum TARİHİMİZİ BİLELİM
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18.01.2009, 16:06
 4. GeneL O)LARAK) TARİH
  By NyHaT in forum DÖNEM ÖDEVLERİ - DOSYA TEZ'LER
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16.12.2008, 16:47
 5. Unutulmayanlar
  By candy5 in forum GALATASARAY
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 28.03.2007, 19:52

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •