1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Forum Demirbaşı Array
  Üyelik tarihi
  18.06.2007
  Yer
  Anasının Dizinin Dibinden :=)
  Yaş
  35
  Mesajlar
  10.932
  Tecrübe Puanı
  233

  Arrow Mustafa Kemal Atatürk ve Hukuk

  Mustafa Kemal ATATÜRK ve HUKUK
  Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlı İmparatorluğu'nun başarılı ve itibarlı bir paşası iken, laik, demokratik bir hukuk devletine dayalı Cumhuriyet idaresi kurmak için yola çıkmış bir asker,devlet adamı ve hukuk bilginidir.

  Birinci Dünya Savaşından yenik çıkan Osmanlı İmparatorluğu'nun yerine Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuştur.Büyük bir deha ve büyük bir bilgin olan Atatürk yarattığı doktrin ile ülkesini padişahlık düzeninden kurtarmakla kalmamış, Cezayir, Hindistan, Fas, Libya, Rusya, Küba gibi ülke aydınlarına da kaynaklık etmiştir.
  Atatürk kurduğu Cumhuriyet'in bir hukuk devleti olması için çabalamıştır.Laik bir devlet yaratmak için çabalamıştır. Ülkemizin yeni kanunlarını kaleme almış, hukukçularla tartışmış kimi zaman onlara yön ve yol göstermiştir.Medeni Kanun, kadınların seçme ve seçilme hakkını düzenleyen yasalar, öğrenim yasaları, kılık kıyafet yasaları, din sömürüsünü yasaklayan yasalar onun zamanında çıkmış yasalardır.
  Bağımsızlık savaşı verirken bir yandan da siyasal,kültürel bağımsızlık için yeni yasaları hazırlamıştır. Türkiye'yi din devleti olmaktan çıkaran yasalar yanı sıra, toplum içinde eşitsizlik yaratan paşa, şeyh, hoca, şıhlık ve tarikat gibi mevki ve unvanları kaldıran yasaları da hazırlamış ve Meclisten yasa olarak çıkmasını sağlamıştır.Devletin laikleşmesi,Anayasa'nın laikleşmesini sağlayan satır satır ,harf harf mücadelesini veren Atatürk'dür. Atatürk kurulmakta olan Türk Dünyasında Arap egemenliğinin uzantısı olan hafta tatili,takvim yılı ve yazı dilinde de değişiklikler yaparak Latin Medeniyetinin esaslarını hazırlattığı yasalarla hayata geçirmiştir.

  Dil,Tarih,İktisat,Hukuk Kurultaylarına kaynaklık,öncülük ve başkanlık da yapan M. Kemal Atatürk modern Türkiye için tüm benliğiyle savaşmıştır.
  Dünya'da hiçbir dahi onun gibisini yapamamıştır.Savaşlar kazanmış, Mareşal olmuştur.Bir kültürü reddedip yeni bir kültür yaratırken Baş Öğretmen olmuştur. "Yurtta Sulh Cihanda Sulh" lafıyla diplomasinin hiç konuşulmayan hatta akıl edilmeyen sözlerini Uygarlık Tarihine yazarak en büyük "Devlet Adamı" olmuştur.
  Büyük Atatürk, daima halkının arasında, Kurtuluş Savaşı'nı kazandığı dostlarıyla , her yaştan öğrencileriyle, bilim adamlarıyla birlikte yaşamıştır. Halkının tüm yakarışlarına , insanların sevgi selinden oluşan desteğine rağmen arkasında milyonlarca sevenini bırakarak 10.Kasım.l938 tarihinde hayata veda etmiştir.
  Mustafa Kemal Atatürk ülkesini seven insanların kalbinde hala yaşamaktadır.
  Modern Türkiye'deki çağdaş hayatın ve onun yasalarının yaratıcısı,uygulayıcısı olan Atatürk yarattığı bilgi düzeyi ile Türkiye'deki demokratik,laik,sosyal hukuk devleti kriterlerinin kollayıcısı ve teminatı olmaya devam etmektedir.
  Namuslu bir hukuk bilgini ve en zor davaların inatçı ve başarılı Avukatı Mustafa Kemal Atatürk'ü daima sevgi ve saygıyla anmaktayız.

  Takdir Ediliyorsanız Değil, Taklit Ediliyorsanız Başarmışsınız Demektir.
  Hayat öyle oyunlar oynuyor ki, nereye tutunsam düşüyorum.
  Tam da palyaçonun dediği gibi: "ağlayamadığımdan gülüyorum."
  Paul Auster


 

Benzer Konular

 1. Mustafa Kemal Atatürk
  By HaNıM aGa in forum ATATÜRK RESİMLERİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10.07.2009, 17:28
 2. Mustafa Kemal ATATÜRK
  By DeRBeDeR in forum ATATÜRK RESİMLERİ
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 29.03.2009, 04:14
 3. ßüyük Önder Mustafa KemaL ATATÜRK
  By DeRBeDeR in forum ATATÜRK RESİMLERİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.11.2008, 00:02
 4. Fenerbahçe İle İlgili Birçok Bilgi Burada
  By NyHaT in forum FENERBAHÇE
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.10.2008, 21:44
 5. Mustafa Kemal Atatürk -Ailesi-
  By HaNıM aGa in forum ATATÜRK RESİMLERİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19.10.2007, 00:17

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •