1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Forum Demirbaşı Array
  Üyelik tarihi
  18.06.2007
  Yer
  Anasının Dizinin Dibinden :=)
  Yaş
  35
  Mesajlar
  10.932
  Tecrübe Puanı
  233

  Standart Evlenince kızlık soyadını kullanmak istiyorum diyenler

  Evlenince kızlık soyadını kullanmak istiyorum diyenler

  Yıllarca kullandığı, iş ve sosyal hayatında bu şekilde tanındığı soyadından, evlendiği için vazgeçmek her kadın için düşündürücü olmuştur. İsim bilinirliğini ve aynı zamanda kimliği kaybetmişsiniz duygusu yaratan bu uygulama ile ilgili son gelişmeleri İstanbul Barosu avukatlarından Onur Gündüz’den öğrendik…  Günümüzde evliliklerin daha geç yaşlarda yapılıyor olması ve kadınların iş hayatında aktif rol alması, onları evlendikten sonra kızlık soyadı yerine eşlerinin soyadını kullanmaya mecbur bırakan yasanın daha da tartışılır olmasına neden oluyor.

  Yeni Türk Medeni Kanunu’nun 187. maddesi, evli kadına eşinin soyadının önünde, kızlık soyadını da kullanma hakkı sağladı. Ancak aynı kanun kadının kızlık soyadını tek başına kullanabilmesine imkan tanımadı.

  Günümüzde sadece kızlık soyadını kullanmak isteyen pek çok kadın tarafından kadın erkek eşitliği, iş ve sosyal hayatın gerekleri açısından insan haklarına aykırı bulunan bu durum için açılan davalar bizim sistemimizde aldığı red kararlarından sonra, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınmaya başlandı.

  Mahkeme tek başına kızlık soyadı kullanımı istemini haklı gördü. Ayrıca son olarak, aynı konu Anayasa Mahkemesi’ne de intikal etti. Konu halen Anayasa Mahkemesi’nde görüşülmeye devam ediliyor. Şayet Anayasa Mahkemesi Türk Medeni Kanunu’nun ilgili 187. maddesini anayasaya aykırı bulursa, ilgili maddenin iptali gündeme gelecek.

  Henüz yenilik doğurabilecek herhangi bir Yargıtay kararı olmamakla birlikte son dönemde kadının, kızlık soyadının tek başına kullanabileceğine ilişkin yeni bir mahkeme kararı çıktı. Soyadı kullanımına ilişkin kanun hükmü, anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesi’nde halen görüşülüyor.

  Soyadının kişiye sıkı sıkıya bağlı, vazgeçilmez ve devredilmez bir hak olduğunun en yakın zamanda kanun koyucular tarafından da fark edileceğini umuyoruz.

  Takdir Ediliyorsanız Değil, Taklit Ediliyorsanız Başarmışsınız Demektir.
  Hayat öyle oyunlar oynuyor ki, nereye tutunsam düşüyorum.
  Tam da palyaçonun dediği gibi: "ağlayamadığımdan gülüyorum."
  Paul Auster


 

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •