1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  15.09.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  36
  Mesajlar
  17.668
  Tecrübe Puanı
  375

  Standart Tillo'daki Tarihi Konak Yıkılmadan


  Yazan: Şakir ÖZMAZI


  TİLLO’DAKİ TARİHİ KONAK YIKILMADAN
  SİİRT'İN YÜKSEK RUHLAR VE AYDINLAR YURDU: TİLLO

  İsmail Fakirullah Hazretlerinin dergâhında yetişen büyük mutasavvıf İbrahim Hakkı Hazretlerinin gök kubbenin altında tefekkür âleminde:

  “Ey dide nedir uyku gel uyan gecelerde
  Kevkeblerin et seyrini seyran gecelerde”

  Dediği ve bir türlü doyamadığı âlemin seyrine çağırdığı Tillo...

  Akşamları serin esen rüzgâr beden ile ruhu dinlendiren havasına maneviyatın deruni boyutu eklenince varın siz düşünün huzurlu mekânı. İşte, bu şirin ilçede geçmişin zarif edası ve vazgeçilmez özenini taşıyan eski evlerden bir ev var ki yıkılmaya yüz tutmuş ve eski ihtişamlı günlerine kavuşacağı günü beklemekte.

  1914–1918 tarihleri arasında Siirt’ten Meclise Milletvekili olarak seçilen Sultan Memduh Hazretlerinin torunlarından Şeyh Nasreddin Efendi’ye ait tarihi konağın her geçen gün yok olduğunu görmekteyiz.

  Evliyalar diyarı şirin ilçeye gelen her ziyaretçinin büyük ilgisini çeken; önünde hatıra fotoğrafları çektirilen, birçok kitap ve dergiye kapak konusu olan ve Siirt Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl düzenlenen "İbrahim Hakkı Hz. ve Siirt Uleması Sempozyumu"nda sunulan tebliğlerin yer aldığı paha biçilmez eserin kapak resmi olarak yer almış. Bu tarihi konağın böyle kendi kaderine bırakılması halinde bir iki yıla kalmaz yıkılacağı acı bir gerçek olarak karşımızda duruyor.  KAPISININ TAŞ İŞÇİLİĞİ İLE ÜNLÜ TARİHİ KONAK YIKILMA TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA


  Bu tür değerli eserleri günümüze aktarabilmiş az sayıdaki evlerin birçoğunun yerinde yeller esse de, “Beyaz Bir Geline” benzetilen kentimizin şirin ilçesi Tillo’da zamana meydan okurcasına varlığını sürdüren, Anadolu Mimari dokusunu taşıyan tarihi konak ve işlemeli gizemli kapısı ayakta tutmak için ne kadar gayret göstermeliyiz/ gösterebiliriz? Bilmem ama bu soruya cevap arıyoruz.

  Tillo’da yüksek bir sırtta, Sultan Memduh Hazretlerinin türbe hizasında bulunan tarihi konağın yok olmaması için nasıl önlem alınır bilmem ama göz göre göre yıkılmasına üzülmemek elde değil. Gerçi yıkıldıktan sonra belki pişmanlık duyulacak fakat o zaman da iş işten geçmiş olacak.  KİM BİLİR KİMLER AÇTI GİRDİ, KİMLER ÇIKTI BU KONAK KAPISINDAN?


  Kapı ve etrafındaki taş işlemeler estetik açıdan özellikle konağın en etkileyici unsurları oldukları gibi, onların ardında yaşayan insanların kimliklerini, yaşam biçimlerini, gizemlerini yansıtmış. Hem de yıllarca.

  Yapının görkemini tamamlayan, kapıya monte edilen ve demir ustalarının hünerli ellerinde şekil bulan yılanbaşlı kapı tokmağı, tarihi evin adeta en vazgeçilmez aksesuarlarından birini teşkil etmekte. Kapı tokmağı, ev sahibinin varlık durumu hakkında da ipuçları veriyor.

  Örneğin, yılanbaşı figürü özellikle güç ve kudreti temsil ediyor. Yılan figürlü kapı tokmağı yapıyı her türlü kötülükten koruyan bir muhafız olarak veya şeytanın o eve giremeyeceğine dair halk inanışı olarak karşımıza çıkıyor.

  Tarihi konağın Mısraheyn (çift kanatlı) ahşap kapısının yılan motifli tokmağı, kim bilir kaç defa tıklamış? Edep ile girip manevi atmosferde uhrevi ahengi hisseden misafirlerin sayısı kaç acaba? Sultan Memduh Hazretlerinin 47.000 beyitlik divanı, tarihi konakta kim bilir kaç defa okunmuştur vecd ile. Kim bilir zikir sesleri nasıl da yankılanmıştır duvarlarında, işlemeli kubbesinde? Ciltler dolusu kütüphaneden ve söz meclislerinden kim bilir kaç kişi istifade etmiştir?

  Uzun bir süredir bakımsızlık nedeniyle harabeye dönmeye aday konağın tarihî dokusunu bozmadan, asli özelliğine uygun kurtarıcı elin uzanmasını bekliyor ve yetkilileri göreve davet ediyoruz.

  Mücadele Gazetesi sahibi Cumhur ağabeyinin haklı feryadını yineliyor, destekliyor ve tarihî konağın, restore edilip turizme kazandırılacağı günü merakla bekliyoruz efendim.

  Saygılarımla…

  sakir.56@hotmail.com


 

Benzer Konular

 1. Tanınmayan bir yer.. (ARDAHAN) Tanımak isteyen yumulsun :)
  By SeRCii in forum TÜRKİYEM CANIM MEMLEKETİM
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 06.06.2009, 00:22
 2. galatasarayımızın futbol takımı
  By TiTaNiCk in forum GALATASARAY
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16.02.2009, 21:23
 3. Siirt Tarihi Araştırılıyor
  By DeRBeDeR in forum SİİRT'TEN HABERLER
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 28.04.2008, 21:25
 4. GALATASARAY S.K
  By crazy_ette in forum GALATASARAY
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 14.04.2008, 22:26
 5. Bizans İmparatorluğu « Medeniyetler Tarihi
  By jojo in forum TARİHİMİZİ BİLELİM
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 27.07.2007, 01:38

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •