7 sonuçtan 1 ile 7 arası
 1. #1
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  15.09.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  36
  Mesajlar
  17.668
  Tecrübe Puanı
  375

  Standart Bugün 19 Mayıs Gençlik Bayramı  Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK, gençleri ne kadar önemsediğini, onlara ne kadar güvendiğini BÜYÜK NUTKU’NUN SONUNDAKİ “GENÇLİĞE HİTABESİYLE” açık bir şekilde vurgulamıştır. ATATÜRK, kurduğu Cumhuriyeti siyasilere, bürokratlara, hâkimlere, hekimlere, öğretmenlere, tüccarlara, bankerlere, mucitlere, köylülere, esnaflara hatta ve hatta POLİSLERE, JANDARMAYA, ORDUYA emanet etmek ihtiyacını hissetmemişken, neden, GENÇLERE EMANET ETMEK İHTİYACINI HİSSETMİŞTİR. Bunu iyi düşünmek, iyi irdelemek lâzımdır.

  19 Mayıs’ın, “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanması ilk defa 1937 yılında gerçekleşmiştir. Bunun bir de ilginç bir anısı vardır. Bu anıyı öğrenmek, en azından Bayramı kutlamak kadar önemlidir.

  1936 yılında, 19 Mayıs günü Atatürk Dolmabahçe Sarayında yanında Şükrü Kaya, Ruşen Eşref, Kılıç Ali, Salih Bozok, Mehmet Seydan ve Nuri Conker’den oluşan yakın çevresiyle oturmaktadır. Yanında oturanlara sorar ve:

  -Bugün, günlerden ne?

  Der, önce içinde bulunulan günü (haftanın hangi günü ise) söylerler. Atatürk, soruları sürdürür:

  -Peki, bugün ayın kaçı?

  -19 Mayıs!

  Cevabını alınca, yine sorar:

  -Bugün, ne oldu, söyleyin bakalım?

  Atatürk’ün yanındakilerden her biri bir başka şey söyler. Ama, hiç birinin verdiği cevap, Atatürk’ün beklediği cevap değildir. Bunun üzerine Atatürk, biraz kızar gibi oluyor:

  -Bugün, 1919 yılında, Samsun’a çıktığım gündür. Asıl Bayram yapılması gereken gün de bugündür.

  İçişleri Bakanı Şükrü Kaya, Atatürk’ün bu sözünü bir emir olarak telakki eder ve 1937 yılında, 19 Mayıs günü ilk defa Gençlik ve Spor Bayramı kutlaması gerçekleştirilir.

  Bugünkü yazımızı ATATÜRK'ÜN, TÜRK GENÇLİĞİNE HİTABESİ’Nİ (Orijinal Metin) Meclis’e hitabındaki mukaddimesiyle sunarak noktalayalım:

  “Saygıdeğer Efendiler, sizi günlerce işgal eden uzun ve teferruatlı nutkum, nihayet geçmişe karışmış bir devrin hikâyesidir. Bunda milletim için ve gelecekteki evlâtlarımız için dikkat ve uyanıklık sağlayabilecek bazı noktaları belirtebilmiş isem kendimi bahtiyar sayacağım.
  Efendiler, bu nutkumla, millî varlığı sona ermiş sayılan büyük bir milletin, istiklâlini nasıl kazandığını, ilim ve tekniğin en son esaslarına dayanan millî ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlatmaya çalıştım.
  Bugün ulaştığımız sonuç, asırlardan beri çekilen millî felâketlerin yarattığı uyanıklığın eseri ve bu aziz vatanın
  her köşesini sulayan kanların bedelidir.

  Bu sonucu, 'Türk gençliğine emanet ediyorum.


  Ey Türk gençliği!

  Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.
  Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahilî ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet'i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

  Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!”

 2. #2
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  15.09.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  36
  Mesajlar
  17.668
  Tecrübe Puanı
  375

  Standart

  BUGÜN, 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA VE GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI
  BAYRAMIN 90. YILI GENÇLERİMİZE VE MİLLETİMİZE KUTLU OLSUN…  Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nın 90. yıldönümü. Türkiye genelinde olduğu gibi, Bayram dolayısıyla dün saat 12:00’den itibaren Şehrimizde de bütün resmi kurum ve kuruluşlar ŞANLI BAYRAKLARIMIZLA donatıldı.

  Bayram etkinlikleri bugün Cumhuriyet Meydanındaki ATATÜRK ANITI önünde gerçekleştirilecek çelenk sunma töreniyle start alacak. Saat 09:00’da protokol sırasına göre çelenklerin Anıta sunulmalarından sonra saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklâl Marşı eşliğinde Anıttaki Bayraklar göndere çekilecek. Çelenk sunma töreni sona erecek.

  Bayram etkinlikleri ise Atatürk Stadyumunda gerçekleştirilecek. Stadyumdaki etkinlikler saat 10:00’da start alacak. Saat 10:00’da Vali, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı, öğrencilerin, birliklerin ve halkın bayramını kutlayacaklar. Kutlama komitesinin şeref tribünündeki yerlerini almalarından sonra, okunacak İstiklâl Marşı Eşliğinde alandaki seyyar gönderlere Bayraklar çekilecek.

  Stadyumdaki etkinlikler günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılması ve şiirlerin okunmasıyla devam edecek. Gençlik adına konuşma yapılacak, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi, Gençliğin Ataya cevabı, Türk Ulusu ve Cumhurbaşkanı adına ŞEREF ÇAĞRISINI, TAKASBANK Anadolu Güzel sanatlar Lisesi korosunun 10. Yıl Marşı’nı seslendirmesi izleyecek.

  Günün anlam ve önemini belirten kompozisyon yarışmasında dereceye girenlerle gençlik koşusu ve yüzme yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verilecek.

  Tören geçişinden sonra Taekwondo, Judo, Şeritli Kız Etkinlikleri, Flamalı Erkekler Gösterileri, Step Gösterileri ve Halk Oyunları gibi etkinlikler gerçekleştirilecek. Bayram töreni, FİNAL TABLOSUNUN oluşturulmasıyla sona erecek.

  19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nın 90. yılının büyük milletimize ve gençlerimize kutlu olmasını diliyoruz.


 3. #3
  V-I-P Array
  Üyelik tarihi
  26.11.2005
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1.317
  Tecrübe Puanı
  42

  Standart

  Bayramım Ve Tüm Gençlerin Bayramı Kutlu Olsun...

 4. #4

  SİTE KURUCUSU
  Array
  Üyelik tarihi
  31.07.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  41
  Mesajlar
  13.495
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart

  Bugün 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı.

  Atatürk'ün Samsun'a ilk ayak basışının 90. yıl dönümü.

  Siirt Gençlik ve Bilişim Derneği olarak,

  Atamızın gençliğe armağan ettiği 19 Mayıs gününün Tüm Gençlerimize kutlu olmasını dileriz.

  Geleceğin büyükleri olan biz gençler, 19 Mayıs gününü bizlere bayram eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk önünde saygıyla eğiliriz.
  "BİZİM YANIMIZA GELEN HİÇ KİMSE GELDİĞİ GİBİ AYRILMAMIŞTIR"
  Şeyh Muhammed Kazım KS

 5. #5
  V-I-P Array
  Üyelik tarihi
  30.12.2008
  Yer
  GELDİN NEREYE GİDİYORSUN :)
  Mesajlar
  1.802
  Tecrübe Puanı
  51

  Standart

  tum genc ve kendını genc hissedenlerin bayramını kutluyorum
  BENİM KALBİM ISRARLA
  CENNET KUSATMASINDA HALA
  RUHUM BEDENİ TERKE MARUZ
  SEVAP ARTI GÜNAHLARLA
  ÖNCELERİMİ DIŞLAR SONRALARIM AKLIM FİRARDA

  GÜLLER YARE SEVGİ KANITI BENİM ELİMDE PAPATYA

 6. #6
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  20.03.2009
  Yaş
  34
  Mesajlar
  71
  Tecrübe Puanı
  14

  Standart

  bütün gençlerin bayramı kutlu olsun...

 7. #7
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  15.09.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  36
  Mesajlar
  17.668
  Tecrübe Puanı
  375

  Standart

  Atatürk Büyük Bir Dehaydı...

  Kurtuluş savaşını başlatmak için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan vatan kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk, askeri dehası yanı sıra siyasi alanda da bir dehaydı ve bu dehasını belgeleyen çok şeyler anlatılır. Bugün, ileri görüşlü büyük devlet adamının gençliğe emanet ettiği Gençlik ve Spor Bayramının 90. yıldönümünü ülkemizin her yerinde bir kere daha gururla kutlayacak ve düzenlenecek olan etkinliklerde, bir kere daha izinde olduğumuzu tekrarlayacağız. Atatürk’ün izinde olmak söyleminin hangi ölçülerde gerçekleştiği hususu elbette ki tartışılabilir bir husustur. Zira ilkelerine tam anlamı ile sahip çıksaydık, işaret ettiği muasır medeniyet düzeyine ulaşmış olacaktık. Ulaşmadığımıza göre, bu hususu çok iyi düşünmemiz gerektiğini kabul etmemiz kaçınılmazlığı söz konusudur.

  Önder Atatürk’ün arkasından gidenlere bir göz atacak olursak, rütbece kendisinden çok üstün olanların arkasından gitmiş olmalarının da O’nun dehasını ve büyüklüğünü gözler önüne serdiğini söylemek yanlış bir tespit olmaz. Onuncu Yıl Nutku, büyük insanın geniş ufkunu, vatan ve millet sevgisini ortaya koymaktadır. Bugün gençliğe emanet ettiği Gençlik ve Spor Bayramının 90. yıldönümünü kutlarken, kendisini rahmetle anıyor ve manevi huzurunda saygıyla eğiliyorum.

  19 Mayıs Atatürk Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.
  M. Tahir HAZİNOĞLU


 

Benzer Konular

 1. 1 Mayıs İşçi Bayramı
  By MamE in forum ÖZEL GÜNLER
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 05.05.2009, 10:02
 2. GAP Gençlik Festivali (8-9-10-11 Mayıs 2009)
  By RoHaN in forum SİİRT VE SİTE ETKİNLİKLERİ
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 29.04.2009, 12:09
 3. Anadolu Gençlik Derneği Gençlik Koşusu
  By RoHaN in forum SİTE ARŞİV DEPOSU
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 15.02.2009, 10:43
 4. >>>BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN<<<
  By kartal56 in forum ÖZEL GÜNLER
  Cevaplar: 27
  Son Mesaj: 25.10.2006, 15:31
 5. Ramazan bayramı bir sevinc bayramıdır
  By Cem_dalga in forum İSLAMÎYET (GENEL)
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 23.10.2006, 12:31

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •