2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  10.10.2006
  Yer
  SİİRT
  Yaş
  49
  Mesajlar
  352
  Tecrübe Puanı
  22

  Post Asıl Sorun; Ahlaksız Eğitimle, Eğitimsiz Dindarlıkta

  Asıl Sorun; Ahlaksız Eğitimle, Eğitimsiz Dindarlıkta Küçük yaşta evlilik mi daha tehlikeli yoksa fuhuş, alkol, uyuşturucu mu? Yeni bir tartışma başladı; efendim, küçük yaşta evlilik yapan ya da yapılmasına izin veren ailelere ceza getirilmesi konusunda. Küçük yaşlarda evlilik çoğu zaman kabul görmeyen ve hatta çağ dışılık olarak algılanan bir davranış olarak niteleniyor.

  Biz de küçük yaşlarda özellikle kız çocuklarının evlendirilmesine hoş bakmıyoruz. Kız çocuklarının toplumda en az erkek çocukları kadar her şeye hakları olduklarına inanıyoruz. Evlilik müessesinin ciddiyetine ve kutsallığına da canı gönülden katılıyoruz. Küçük yaşta evlenmenin birçok zararını sayabiliriz burada; gençliğini yaşayamamak, çocuk yaşta anne-baba olmak, evlilik müessesini sadece ve sadece bazı ihtiyaçları gidermek olarak algılamak, sevgisiz ve saygısız bir aile oluşturmak gibi.
  Erken yaşta evlenmenin ve evlendirmenin sebebini de eğitimsizlikle ama aslında çaktırmadan da dindarlıkla özdeşleştirmeye çalışanlar var. Bir baba, bir ana tabiî ki evladının namusunu korumak isteyecektir ama bu ona evladının hayat tarzına, kimi sevip kimi sevemeyeceğine dair müdahaleyi de gerektirmez. Denge kelimesi aslında Kur’an’ın da en önem verdiği kelimeler arasındadır. İfrat ve Tefrit arasında gidip gelmemeye çalışmak her Müslüman’ın görevleri arasındadır. Evlatlarınız sizin köleleriniz değil hayata getirdiğiniz bir nevi arkadaşlarınızdır.
  Diğer yandan erken evliliğe karşı olan “Eğitimli” zümrenin çocuklarına baktığımızda aslında çok daha vahim bir manzara ile karşı karşıya geliriz. Erken evlenmeye çocuğunun ruh sağlığı gereği karşı olan ailelerin birçoğunun çocuklarının maalesef alkol, sigara, uyuşturucu, kumar ve fuhuş batağında olduğunu görüyoruz.
  Şimdi durum böyleyken, “Eğitimsiz” olan ve kızını 16-17 veya 18 yaşında evlendirmiş Ahmet Amca demez mi ki “benim kızım evlenmeseydi belki de bunlar gibi uyuşturucu, sigara, alkol kullanacaktı, Allah göstermesin fuhuş yapacaktı”…
  Ne Ahmet Amca, Ne de Sayın “Eğitimli” zümre, Haklı!
  Bize lazım olan Geleneğine, Dinine, Vatanına bağlı Modern okumuş ve kendi rızasıyla, istediğiyle evlenmiş veya evlenebilecek olan gençler ve dahi kafalar.
  Asıl Sorun, Ahlaksız Eğitimle, Eğitimsiz Dindarlıkta.
  Selam ve dua ile
  ey insan

  ey tebessümünden cennetler yaratılan

  gül bahar geliyor, ağla gök seviniyor

  ************************************************** **************************************************
  Kitap Köşesi Bölümünde "Lütfen okumadığınız kitabı tanıtmayınız."

 2. #2
  PRENSES Array
  Üyelik tarihi
  16.02.2009
  Yer
  ((KuRTaLaN))
  Mesajlar
  3.122
  Tecrübe Puanı
  75

  Standart

  çok güzel açiklamişsin abi ellerine ve yüreğine sağlık gençliyi yolsuzlaştırmayalım!
  (Y@L@Ncı ^^^kraL^^)


 

Benzer Konular

 1. Msn Hatalari ,sorunlari ,anlamlari
  By SeRCii in forum MESSENGER & E-MAİL
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 23.09.2006, 22:42

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •