1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  10.10.2006
  Yer
  SİİRT
  Yaş
  49
  Mesajlar
  352
  Tecrübe Puanı
  22

  Post Doğusuyla Batısıyla Türkiyem

  Doğusuyla Batısıyla Türkiyem
  Hep söylenir, “işte efendim Güney Doğu Anadolu probleminin asıl kaynağı hizmetin olmamasından” diye. Biz bunun belki bundan 10 yıl öncesi için doğru olduğunu kabul edebiliriz ama artık bu hizmet, özellikle devlet-hükümet hizmeti olunca dengeler eşitlenmeye hatta Güney Doğu lehine iyileşmeye bile başladı. Batıyı iyi bildiğimiz için ve doğuda da ömrümüzün yarısını geçirdiğimiz için herhalde bu konuda bilgi verebilecek insanlar arasındayız.
  Geçen Ramazan Bayramında Türkiye’min doğusundan en batı noktalarından olan Muğla’ya özel aracımızla giderken gördüklerimiz yukarıdaki yorumumuzu tasdikler gibiydi. Yollar bir bölgenin gelişmişliğini gösteren en önemli öğelerden birisidir. Yollara, yapım çalışmalarının bitmiş halini düşünerek, 1-10 arası değerlendirme yapacak olsak
  Siirt-Batman –Diyarbakır 8,
  Diyarbakır-Urfa 8,
  Urfa- Adana 10,
  Adana- Pozantı 9,
  Pozantı- Karapınar 9,
  Karapınar-Konya 8,
  Konya-Isparta 5,
  Isparta- Burdur 8,
  Burdur- Muğla 6 değerlendirmelerinde bulunabiliriz.
  Sağlık Hizmetleri konusunda Siirt’in ne düzeye geldiğini ailecek bilenlerdeniz ki bu hizmetlerin gerçekten de en güzel ispatının her poliklinik için artık sayıları neredeyse bir elin 5 parmağını geçmeyen il dışına sevk edilen hastalardan anlamak mümkün. Diğer yandan 3 özel hastanenin Avrupa standartlarında hizmet vermesi ve Devlet Hastanesinin bu özel hastanelerle yarış halinde olması, eskiden 10 uzman doktor bulamazken şimdi 120 uzman doktorun bulunması Sağlık hizmeti konusunda ne halde olduğumuzun göstergeleri olsa gerek.
  Batı Anadolu’ya gidildikçe çoğu Doğu Anadolulu insanımız daha parlak ışıklar, daha çok hizmetin gittiği yerler göreceği öngörüsünü taşır. Bu bazen doğruymuş gibi de görünebilir ama aslında ciddi bir yanılgı içindedirler. Gittikleri ya da ziyaret ettikleri yerlerin büyük şehir olduğunu unutarak gidenler, bir de bu şehirlerin varoşlarını ziyaret etsinler. İstanbul’un bazı yerleri Siirt’in köylerinden dahi kötü durumdadır.
  Muğla, turizm gelirleriyle ünlü bir ilimizdir ve çoğu kez televizyonlarda izlediğimiz yerlere sadece bazı ayrıcalıklı insanların gidebildiği gerçeğini göz ardı ettiğimiz bir ildir. Halbuki Muğla’da da Siirt’te olduğu gibi çok zor şartlarda yaşayan ve hizmet bekleyen insanlar var. Dalyan Muğla’nın en çok turist çeken beldelerinden biri, bu beldeye sadece birkaç km uzaklıktaki sahil kenarındaki köyün öğrencileri kışın soğukta ve yağmurda gölün karşı kıyısındaki evlerinden Dalyana kayıklarla geçmek zorundalar. Çocuklar çok üşüdüklerini ve bazen kayığın yanaştığı iskelede ıslak zeminden dolayı düştüklerini anlatıyorlar. Merak edenler “Çandır’da Çileye Devam” haber başlığı altındaki bağlantıya tıklayarak okuyabilirler. Muğla'da, Burdur'da, Isparta'da, Denizli'de buna benzer birçok örnek bulabiliriz. Davulun sesi bize buradan değişik gelmesin, davul heryerde aynı çalıyor da ezgiler farklı, ama davul yine de aynı davul.
  Sözün özü bunun gibi daha birçok örneklere sahip Batı Anadolu insanı artık ciddi bir şekilde sitem etmeye ve doğuya yapılan hizmeti kıskanmaya başladı. Güzel olan, Doğu Anadolu’nun kıskanılacak hizmetler alması. Umarız bu güzellikleri devamlı görürüz.
  Ha unutmadan, köylüler sorunlarını çözen olmazsa bir dahaki seçimlerde hesap soracaklarmış…
  Selam ve dua ile
  www.Siirtliler.Net / Bekir Berkay TÜRKAY
  ey insan

  ey tebessümünden cennetler yaratılan

  gül bahar geliyor, ağla gök seviniyor

  ************************************************** **************************************************
  Kitap Köşesi Bölümünde "Lütfen okumadığınız kitabı tanıtmayınız."


 

Benzer Konular

 1. buraya kadarmış türkiyem...teşekkürler türkiyem...
  By özlem_20 in forum GENEL SPOR HABERLERİ
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 26.06.2008, 21:48
 2. TÜRKİYEM
  By blackwolf in forum DERİN DUYGULAR
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 21.06.2008, 21:47
 3. BULUT BULUT SEVDADIR TÜRKİYE'M!
  By adıyaman in forum SİZE AİT ŞİİRLER
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 22.03.2007, 07:43
 4. YAŞASIN TÜRKİYEM
  By Cem_dalga in forum ŞİİR - EDEBİYAT - MAKALE
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.11.2006, 16:12

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •