1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  10.10.2006
  Yer
  SİİRT
  Yaş
  49
  Mesajlar
  352
  Tecrübe Puanı
  22

  Post İşletmecilere Tavsiyeler I

  İşletmecilere Tavsiyeler I SİİRTLİLER.NET 04.02.2010
  Karar verme sanıldığı gibi günün anlam ve önemine göre karar verme olarak anlaşılmamalıdır. Eğer iyi bir işletmeci olmak istiyorsanız karar verirken en az 5 yıl sonrasını düşünerek karar vermek zorundasınız çünkü sizin karar vermenizde etkili olan çevre faktörleri artık yeni moda deyimle 10 yılda bir trend (üslup) yenilemiyor.  İşletmecilere Tavsiyeler I


  Bir yeri, bir kurumu işletmek için birçok meziyeti de bünyenizde barındırmak zorundasınızdır. Bunların önemli olanlarından bir kaçını saymak istersek; karar verme, sabırlı olma, düşünerek harcama yapma, pazarlama yeteneğine sahip olma, ilk aklımıza gelmesi gerekenler olur. İşletme kavramını içi boş, eskilerin deyimiyle “dükkan bekleme” gibi bir kavram olarak algılarsak hızla gelişen adeta bir sanat dalı olmaya aday “satış pazarlama” üsluplarına ayak uyduramayıp tepe taklak geliveririz.
  Karar verme sanıldığı gibi günün anlam ve önemine göre karar verme olarak anlaşılmamalıdır. Eğer iyi bir işletmeci olmak istiyorsanız karar verirken en az 5 yıl sonrasını düşünerek karar vermek zorundasınız çünkü sizin karar vermenizde etkili olan çevre faktörleri artık yeni moda deyimle 10 yılda bir trend (üslup) yenilemiyor. Aslına bakarsanız artık trend her yıl kendini yeniliyor ve değişimine hız kesmeden devam ediyor, fakat biz her yıl yenileme yapmaya kalkarsak bu bizim hesaplarımızı alt üst edeceği için karar verirken 5 yıl içinde ne gibi değişikler olabilir diye karar vermek zorundayız.
  Yeni bir işyeri açtık diyelim işyerinin elektrik tesisatını kurarken siz günlük 200 müşteriye göre kurdunuz ve beyaz yansımalı ışıkların size şimdilik yeterli olduğunu düşünüyorsunuz, sakın tüm tesisatı bu verilere göre yaptırtmayın günlük en az 1000 müşteri ve ışık kapasitesini en az 5 katına çıkartacak şekilde kurdurun tesisatınızı. Dükkanı açarken müşteri giriş çıkışı olmadığı için rahat bir şekilde kurulumunuzu gerçekleştirdiniz ama açtıktan sonra artık sizi rahat bırakacak müşteri olmayacaktır. Tesisatınızı kurarken ileride nasıl pratik bir şekilde tesisatın kapasitesini arttırabilirim düşüncesi hakim olsun sizde.
  Mallarınızı depolayacağınız alan kesinlikle satış yapacağınız alan kadar düzenli ve pratik ulaşılabilecek şekilde olmalı depolama alanın tesisinde vereceğiniz karar ileride size o kadar çok yarar sağlayacak ki bunu siz bile hayal edemezsiniz. Malların sergilenmesinde artık trend “geniş alan & az ürün” yani ürünü tezgahta rahatça gösterebileceğiniz, göze albenili gelecek bir tarz seçmelisiniz. Sergileme her zaman geniş alanda olmalı. Dükkanın fiziki yapısını her yıl genişletme imkanınız olamayacağına göre malların büyük bir kısmını depoda saklamak zorunda kalacaksınız o halde deponuzu kurarken çok iyi karar vermeniz gerekiyor. Depo öyle bir şekilde kurulmalı ki, satış elemanınız ya da sizin oradaki her hangi bir ürüne ulaşıp müşteriye geri dönmeniz en fazla 20 saniye sürmeli. Kendinize ve satış personelinize depo eğitimi vermelisiniz.
  Teknolojik gelişmelerin hızı müşterilere de yansıdı ve artık müşteriler alışverişi, özellikle de alışverişin ödeme safhasını çok hızlı bir şekilde atlatmak istiyorlar. Dünyadaki yaşam tarzlarının şekillendiricisi olan ekonomik gelişmeler insanlara daha dikkatli harcamaları konusunda sürekli uyaran tarzda veriler sunuyor ve bu alışveriş sıklığını arada da olsa etkiliyor. Buna çare olarak mutlaka 1 fazla ödeme noktasını yedekte tutun. Yedek ödeme noktasını isterseniz portatif yapın ve sırada bekleyen müşterinize “ben sizi bu kadar bekletemem” diyerek sanki sırf onun için kurmuş gibi o portatif ödeme noktasını müşterinizin sizi izleyen gözleri önünde “hokus pokus” dercesine kuruverin. Bu hareketiniz hem işlem sürecini hızlandıracak hem de müşterinin kendisini özel hissetmesine neden olacaktır.
  Bu haftalık bu kadar ama yukarıda anlatmaya çalıştığımız konular sadece kar amacı güden kurum ve kuruluşlar için değildir, aynı zamanda kar amacı gütmeyen kuruluşlar da bazı değişikliler yaparak bu tavsiyelerimizi kendilerine uygulayabilirler.
  Selam ve Dua ile…  Siirtliler.Net / Bekir Berkay TÜRKAY Okunma: 533
  ey insan

  ey tebessümünden cennetler yaratılan

  gül bahar geliyor, ağla gök seviniyor

  ************************************************** **************************************************
  Kitap Köşesi Bölümünde "Lütfen okumadığınız kitabı tanıtmayınız."


 

Benzer Konular

 1. Sağlık- Önemli tavsiyeler
  By !br@h!m in forum SAĞLIK OCAĞI
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 03.07.2009, 16:20
 2. Lokman aleyhisselamin Ogluna yaptigi tavsiyeler
  By polis56 in forum İSLAMÎYET (GENEL)
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09.03.2009, 21:20
 3. İştahsız Çocuk İçin Tavsiyeler
  By NyHaT in forum ÇOCUK KULÜBÜ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16.10.2008, 20:33

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •