1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  10.10.2006
  Yer
  SİİRT
  Yaş
  49
  Mesajlar
  352
  Tecrübe Puanı
  22

  Post Bediüzzaman'ın Açılımı, Hrant ve ASALA

  Bediüzzaman'ın Açılımı, Hrant ve ASALA


  İnsanlığın varoluşundan bu yana en fazla “barış”a ihtiyaç duyulmuş. Ademoğlunun “İblis” tarafından en kolay kandırıldığı tarafı “savaşçı” tarafı olsa gerek. Savaşların getirdiği anlatması zor acılara rağmen Ademoğlu, çoğu kez savaşla yaşamayı kendine amaç edinmiş hatta iyi bir halt zannedip havasını bile atmıştır savaşçı olmanın…
  Ülkemizdeki yaşananlar ise “sorun, çatışma, anlaşmazlık” gibi kelimelerle yumuşatılmaya çalışılsa da maalesef verdiği acılara bu yumuşatıcı kelimeler çare olamamıştır.
  Kimine göre sorun, kimine göre savaş olan olayların çaresi hep dışarıda aranmış ve dahi hali hazırda da aranmaktadır. “Sorun da, çözüm de bizdedir”, diyen ya çok azdır ya da sesi duyulmamaktadır. Bu yüzden "Bağcıyı bırakıp üzüm yemeye bir türlü geçilememektedir".
  Çözümün Avrupa, Amerika, Rusya gibi diyarlarda aranması sorunu içinden çıkılmaz bir hale getirmektedir. Sorunun çözümünü yıllar önce bulmuş ve dahi sorun daha küçücük bir çıban iken fark etmiş Üstad Bediüzzaman Said-i Nursi’nin şu cümlesi dikkate alınmış olsaydı acaba binlerce vatandaşımızın canına mal olan bu sorun bu hale gelir miydi? Bediüzzaman bana göre 5 yıllık değil, 20 yıllık değil, 100 yıllık kalkınma planları yapabilen bir dehaydı. Kendinden sonraki 100 yılı görebilen birikime, akla ve fikre sahip ender insanlardandı. Üstad’ın “Açılım”ının sadece bir kısmını anlatan bir cümle ile sizlere hatırlatmak isterim, gerisini artık siz kitaplardan okursunuz. Üstad, dil konusunda harika bir tespitte bulunmuş ve yıllar öncesinden şu cümleyi bizim dikkatlerimize sunmuş;
  Üstad diyor ki; “Fünun-u cedideyi, ulûm-u medaris ile mezc ve derc; ve
  lisân-ı Arabî vâcip,
  Kürdî câiz,
  Türkî lâzım kılmak.
  Yukarıdaki cümlede vacip, caiz ve lazım kelimelerini iyi analiz ederseniz Üstad’ın zekasına bir kez daha şapka çıkarırsınız.
  Hrant ve ASALA


  Bazılarınız belki bu iki kelimeyi yan yana koymamdan rahatsız oldunuz ama insan ve şeytan yazmaktan öte bir şey değildir muradım. Toprağı bol olsun vatandaşımız Hrant Dink’i kaybettiğimizden beri olayın üzüntüsünü yaşayanlardanım. Hrant Bey’in öldürülmesinde hiçbir haklı sebep bulmuyorum ve bulacağımı da sanmıyorum.
  Hrant Bey’in ölümünden sonra tarihimize bir slogan girdi “Hepimiz Hrantız!”, diye. Bu slogan bana göre eksik ve eksikliği giderilmediği sürece de zararlı bir slogan, hatta yaralayıcı bir slogan.
  Hrant Beyin ismini Türkiye’de bilmeyen yok artık ama acaba kaçımız MEHMET BAYDAR, BAHADIR DEMİR,İSMAİL EREZ,NADİDE AKBAY, EVNER ERGUN gibi 30 kadar ismi hatırlıyor?
  Kimler mi bunlar? Bunlar Ermeni Terör Örgütü ASALA militanlarının şehit ettiği Büyükelçilerimiz, Konsoloslarımız ve aileleri.
  “Hepimiz Hrantız!” diyenler ne zaman bu isimleri de pankartlarında taşımaya başlarlarsa ben de gidip o gruba katılacağım.
  Aslında biz ne zaman;
  “Hepimiz Mehmediz, Bahadırız, İsmailiz ve dahi Hrantız” dersek asıl o zaman soruna işaret etmiş oluruz. Demezsek ne olur? Daha çok “ O günler” bulunur….
  Sayın Dışişleri Bakanımızın Lübnan’daki gayretlerini gereksiz görenlere ASALA terör örgütünün Lübnan’da kurulduğunu hatırlatmak isterim.
  Yazımın birinci bölümü için ise bir gerçeği de söylemeden geçmeyelim ki kafalar bulanmasın. Efendim biz ailecek hiçbir cemaate üye değiliz.
  Selam ve dua ile….
  Konu bbturkay tarafından (27.01.2011 Saat 02:04 ) değiştirilmiştir.
  ey insan

  ey tebessümünden cennetler yaratılan

  gül bahar geliyor, ağla gök seviniyor

  ************************************************** **************************************************
  Kitap Köşesi Bölümünde "Lütfen okumadığınız kitabı tanıtmayınız."


 

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •