9 sonuçtan 1 ile 9 arası
 1. #1
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  15.09.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  36
  Mesajlar
  17.668
  Tecrübe Puanı
  375

  Standart Fotoğraf Sanatçıları Siirt'te

  ULUSLAR ARASI FOTOĞRAF SANATÇILARI SİİRT’TE

  Siirt Barosunun organize ettiği ve Siirtliler Board.net sitesinin destek verdiği FOTOĞRAFÇA “Yöresel Kıyafetler” konulu fotoğrafçılık eğitimi Pazar günü sona erdi.Eğitim çerçevesinde Siirt’e gelen Uluslar arası Fotoğraf Sanatçıları Siirtli fotoğraf tutkunlarıyla birlikte Pervari ilçesini gezdiler..


  Uluslar arası Fotoğraf Sanatçısı Faruk Akbaş, Fethiye Fotoğraf Kulübünden Ahu Erdoğan ve Ömer Öner ile İzmir Fotoğraf Sanatı Derneğinden Arzu Sandal, Cuma ve Cumartesi günü SGK konferans salonunda fotoğraf tutkunlarına fotoğrafçılık eğitimi ve fotoğrafların dilini anlama konusunda seminer verdiler.


  Cumartesi günü Siirt ve Tillo’da tarihi evleri gezip görüntüleyen ekip, Pazar günü de fotoğraf tutkunlarıyla birlikte Pervari’nin Aşağıbağcılar köyünde yöresel kıyafet konulu çekimler gerçekleştirdiler.


  Cuma ve Cumartesi günleri yapılan seminere yoğun katılım olduğu gözlemlenirken, İlimizde doktorluk yapan Uluslar arası Fotoğraf Sanatçısı Ömer Yağlıdere de seminerin ikinci gününde geziye katılarak katılımcılara bilgiler verdi. Tillo, ve Pervari’deki çekimlere katılan Yağlıdere, ilimize gelen Fotoğraf ekibiyle birlikte Siirt’in 3 boyutlu fotoğraflarını çektiklerini belirterek, “ne yazık ki SİİRT FOTOĞRAF ALBÜMÜ yok. Gönül isterdi ki, bu çekilen fotoğrafları bir albüme çevirebilsek” dediler.

  Fotoğraflar: Muhammet KURT - M.Şirin AKSU - Emin SADIK

 2. #2
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  15.09.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  36
  Mesajlar
  17.668
  Tecrübe Puanı
  375

  Standart

  Fotoğrafçılık Eğitimi Sona Erdi

  Siirt Barosu'nun kültürel etkinlikler kapsamında düzenlediği 'Yöresel Kıyafetler' konulu fotoğrafçılık kursu sona erdi.


  Uluslararası Fotoğraf Sanatçısı Faruk Akbaş, Fethiye Fotoğraf Kulübü'nden Ahu Erdoğan ve Ömer Öner ile İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği'nden (İFOD) Arzu Sandal, iki gün süreyle SGK Konferans Salonu'nda fotoğraf tutkunlarına fotoğrafçılık eğitimi ve fotoğrafların dilini anlama konusunda seminer verdi. Eğitim kapsamında Siirt ve Tillo'da tarihi evler ile Pervari'nin Aşağıbağcılar köyünde yöresel kıyafet konulu çekimler gerçekleştirildi. Baro Başkanı Mehmet Ali Özel düzenledikleri kursun büyük ilgi görmesinden

  son derece mutlu olduklarını belirtti. Özel, "Siirt Barosu olarak çeşitli etkinlikler düzenleyerek kültürel yaşamımıza bir renk katmak istiyoruz. Daha önce düzenlediğimiz fotoğraf yarışmalarının ardından ilimizdeki fotoğraf tutkunlarını biraz daha bilinçlendirmek istedik. Kursun gördüğü ilgi bizim bu düşüncemizin doğruluğunu gösteriyor. Bu tür etkinliklerimiz önümüzdeki dönemlerde de devam edecektir" dedi.

  Siirt'te Fotoğrafçılık Eğitimi Sona Erdi haberi 08 Kasım 2009 Pazar haberleri

 3. #3
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  15.09.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  36
  Mesajlar
  17.668
  Tecrübe Puanı
  375

  Standart


  Siirt'te Fotoğrafçılık Eğitimi Sona Erdi

  Siirt Barosunun kültürel etkinlikler kapsamında düzenlediği “Yöresel Kıyafetler “ konulu fotoğrafçılık kursu sona erdi.

  Uluslar arası Fotoğraf Sanatçısı Faruk Akbaş, Fethiye Fotoğraf Kulübünden Ahu Erdoğan ve Ömer Öner ile İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD)’nden Arzu Sandal, iki gün süreyle SGK konferans salonunda fotoğraf tutkunlarına fotoğrafçılık eğitimi ve fotoğrafların dilini anlama konusunda seminer verdiler. Eğitim kapsamında Siirt ve Tillo’da tarihi evler ile Pervari’nin Aşağıbağcılar köyünde yöresel kıyafet konulu çekimler gerçekleştirildi.

  Siirt Barosu Başkanı Mehmet Ali Özel düzenledikleri kursun büyük ilgi görmesinden son derece mutlu olduklarını belirtti. Özel “Siirt Barosu olarak çeşitli etkinlikler düzenleyerek kültürel yaşamımıza bir renk katmak istiyoruz. Daha önce düzenlediğimiz fotoğraf yarışmalarının ardından ilimizdeki fotoğraf tutkunlarını biraz daha bilinçlendirmek istedik. Kursun gördüğü ilgi bizim bu düşüncemizin doğruluğunu gösteriyor. Bu tür etkinliklerimiz önümüzdeki dönemlerde de devam edecektir.”dedi.

  Kursu fotoğraf meraklısı 30 kişi takip etti.

  http://www.habercinim.com/haber_detayi.asp?id=6276

 4. #4
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  15.09.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  36
  Mesajlar
  17.668
  Tecrübe Puanı
  375

  Standart

  TEŞEKKÜRLER SİİRT BAROSU

  Yöresel Kıyafetler konulu fotoğrafçılık eğitimi pazar günü sona erdi.

  FOTOĞRAF DERSLERİNE YOĞUN İLGİ

  Siirt Barosunun organize ettiği Siirtgundemi.com ve Siirtliler-Board.net sitesinin destek verdiği “Yöresel Kıyafetler” konulu fotoğrafçılık eğitimi pazar günü sona erdi.

  Uluslararası Fotoğraf Sanatçısı Faruk Akbaş, Fethiye Fotoğraf Kulübünden Ahu Erdoğan ve Ömer Öner ile İzmir Fotoğraf Sanatı Derneğinden (İFOD) Arzu Sandal, cuma ve cumartesi günü SGK konferans salonunda fotoğraf tutkunlarına fotoğrafçılık eğitimi ve fotoğrafların dilini anlama konusunda seminer verdiler.
  Cumartesi günü Siirt ve Tillo’da tarihi evleri gezip görüntüleyen ekip, pazar günü de fotoğraf tutkunlarıyla birlikte Pervari’nin Aşağıbalcılar köyünde yöresel kıyafet konulu çekimler gerçekleştirmişlerdir.

  Cuma ve cumartesi günleri yapılan seminere yoğun katılım olduğu gözlemlenirken, ilimizde doktorluk yapan Uluslararası fotoğraf sanatçısı Ömer Yağlıdere de seminerin ikinci günü katılarak katılımcılara bilgiler verdi. Tillo ve Pervari’deki çekimlere katılan ekip, ilimize gelen fotoğraf ekibiyle birlikte Siirt’in 3 boyutlu fotoğraflarını çektiklerini söyledi ve “ne yazık ki Siirt Fotoğraf Albümü yok, gönül isterdi ki, bu çekilen fotoğraflar bir albüme çevrilseydi,” dediler.


 5. #5
  V-I-P Array
  Üyelik tarihi
  07.02.2009
  Mesajlar
  18
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  gerçektende çok iii geçti günümüz Uluslararası Fotoğraf Sanatçısı Faruk Akbaş, Fethiye Fotoğraf Kulübünden Ahu Erdoğan ve Ömer Öner ile İzmir Fotoğraf Sanatı Derneğine çok tşkr ediyorum...

 6. #6
  V-I-P Array
  Üyelik tarihi
  04.09.2005
  Yer
  siirt
  Yaş
  36
  Mesajlar
  821
  Tecrübe Puanı
  32

  Standart

  Gerçekten Güzel anlar yaşadık güzel kareler çekmeyi öğrendik emeği geçen herkese Başta ÖMER hoca'ya sonsuz tşk...
  Düşünüyorum Da Düşüncelerin En Güzeli; Senin, Beni Düşünüp Düşünmediğini Düşünürken Düşünmek Olsa Gerek Diye Düşünüyorum..

 7. #7
  V-I-P Array
  Üyelik tarihi
  04.08.2007
  Mesajlar
  1.409
  Tecrübe Puanı
  45

  Standart

  Bence biz arkadaşlar için çok güzel bir gündü bu etkinlik sayesinde kendi kültürümüze tekrardan hatırladık bize çok güzel bir hafta geçirdiler hem böylesi güzel hafta için hemde verdikleri eğitim için Uluslararası Fotoğraf Sanatçılarına çok teşekür ediyorum...
  Kelimeler anlatamaz bazen derdini,
  Bir sessizliğe mahkum edersin ya kendini,
  Sözlerin bittiği yerde son UMUT,
  Döktüğüm gözyaşlarım gibi sevdim ben seni...

 8. #8

  SİTE KURUCUSU
  Array
  Üyelik tarihi
  31.07.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  41
  Mesajlar
  13.495
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart

  EBU TURAB: FARUK AKBAŞ’LA SÖYLEŞİ  Kuşkusuz önce insan gelir. Zira doğa katliamı yapan doğa fotoğrafçıları var.

  Geçtiğimiz hafta Siirt Barosunun Kültür-Sanat etkinlikleri kapsamında şehre gelip Siirtli genç fotoğraf sanatçılarına ders veren Faruk Akbaş’la yazarımız Ebu Turab görüştü.

  Hocam önce sizi tanıyalım. Faruk Akbaş kimdir?

  1959 Mersin doğumlu. Muğla İşletmecilik Y.O mezunu. IFSAK üyeliği yaptı. Gültekin Çizgen Multivizyon Stüdyosu’nda çalıştı. Fotoğrafevi’ni kurdu. Türkiye’de fotoğraf gezilerini ve kamplarını başlattı. Asya ve Afrika ülkelerine İstanbul’dan başlayan karayolu turları düzenledi. (İran, Afganistan, Pakistan, Hindistan, Nepal, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Gürcistan, Rusya (Sibirya), Çin, Moğolistan, Suriye, Ürdün, Mısır…) Yarışmalarda ödüller aldı. Jüri üyelikleri yaptı. Çeşitli kurum ve kuruluşlarda dia gösterisi ve söyleşisi yaptı. “Türkiye Fotograf Rehberi” kitabını çıkarttı. “Fotoğraf’ın F’si” isimli kitabını yayına sundu. “Türkiye’de Trekking” isimli CD çıkartı. Çeşitli dergi ve gazetelerde foto röportajları yayınlandı. İçinde fotograf, resim, heykel, seramik ve ahşap boyama atölyelerinin bulunduğu Kayaköy Sanat Kampı’nı kurdu.

  Fotoğraf yaşam süreci içerisinde bir an’dan kesit veriyor. Bu nedenle fotoğraf sanatı için “yaşamı o an’da donuklaştırdığı” konusunda eleştiriler var bu konuda ne düşünüyorsunuz hocam?

  Fotoğrafçılık anın billurlaşması. Yaşamdan kesitler sunuyor bize fotoğraflar. Fotoğrafın doğasında yaşamı dondurmak var zaten. Onun öncesi ve sonrası belleklerimizde oluşuyor.

  Bakmak ile görmek arasındaki fark nedir sizce?

  Bakmak ve görmek arasında kalın bir çizgi var. Bakmak kolay ama görmek; toplumsal, sosyal kaygılar, bilgi birikimi ve benzeri konularda birikimle ilgili.

  Hiç çekmeyi arzu ettiğiniz ama henüz çekemediğiniz fotoğraf var mı?

  Çok fazla. Mesela Siirt’in yaylalarını, Pervari’yi veya Cudi Dağı’nı Siirtli arkadaşlarım eşliğinde çekmek istiyorum. Cilo Dağları, Van Gölü çevresi, Tendürek Dağları, Ağrı dağı yaylaları ilk aklıma gelenler. Yani çekilecek pek çok şey var.

  Fotoğrafçılık pahalı bir sanat uğraşısı mı?

  Kesinlikle. Ancak paranın dışında bazı unsurlar da var. Örneğin belli bir bilgi birikimi, istekli ve sabırlı olmak gibi; bunlar belki paradan daha önemli.

  Kevin Carter'in 1994 yılında çektiği fotoğraf Pulitzer Ödülü almıştı. Siyah Küçük kızın Birleşmiş Milletler Kampına ulaşmak için çabalarken yanında bir akbabanın bulunduğu hani o ünlü fotoğraf. Ne yazık ki Carter küçük kıza yardım etmemiş ve bu konuda yoğun eleştiriler almıştır. Sizce fotoğrafçılıkta etik konusunda neler söyleyebilirsiniz?

  Kuşkusuz önce insan gelir. Zira doğa katliamı yapan doğa fotoğrafçıları var. Başkası fotoğraflamasın diye çektiği çiçekleri, mantarları yok edenleri bilir, duyarız.

  Küreselleşme üzerine fotoğrafçılık konusunda neler söyleyebilirsiniz?

  Aslında çirkinleşme desek. Küreselleşme kavramı ile kültürel ve doğal dokuya darbe desem sanırım abartmış olmam. Günümüzde hızla artan bir kültürel çözülme ve dejenerasyon yaşanıyor.

  Cemil Meriç’in ünlü bir sözü vardır. “En büyük krallar, hazineleri yağmalandıkça büyürler” bu bağlamda küreselleşmenin bir tür yağmalama olduğu düşünülürse fotoğraf açısından ülkemizde potansiyel bir zenginlik var mı? Bu konudaki görüşlerinizi öğrenebilir miyim?

  Şu konuya şöyle baksak. Gittikçe bozulan ve çürüyen bir yapı ile karşı karşıyayız. Bu bizim daha çabuk kendimize gelmemizi gerektiriyor. Bunu fotoğrafa uyarlarsak, bu gidişle çekecek bir şey kalmayacak. Artık daha çok tanık olmalı, daha çok çekmeli, daha çok sahip olmalıyız.

  Son olarak İlimiz fotoğraf sanatına gönül verenlere tavsiyeniz nelerdir?

  Siirt ülkemizin en güzel köşelerinden biri. Ancak yine ülkemizin her yerinde olduğu gibi görsel el değmemişliğini koruyor. Kenti ve çevresini fotoğraflamak önemli ve öncelikli görevler arasına alınmalı. Ancak burada fotoğrafça bir dil ve üsluptan ödün vermemek asıl olmalı.

  Teşekkür ederim.

  Ben teşekkür ederim.

  ---- Kaynak: SİİRT GÜNDEMİ com  Faruk Akbaş ile Söyleşi

 9. #9
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  15.09.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  36
  Mesajlar
  17.668
  Tecrübe Puanı
  375

  Standart

  Hemen hemen 1 yıl geçti aradan.
  Bu tür etkinliklerin ilimizde yangınlaştırılmasını temenni ederim.


 

Benzer Konular

 1. iyi fotoğraf çekmenin püf noktaları
  By DeRBeDeR in forum SB FOTOĞRAFÇILIK EĞİTİMİ
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 29.10.2009, 21:54
 2. Profesyonel Fotoğraf Çekme Teknikleri ve Kısa Notlar
  By nesta_34 in forum SB FOTOĞRAFÇILIK EĞİTİMİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19.05.2009, 10:15
 3. Fotoğraf Çekmenin Püf NoktaLarı
  By DeRBeDeR in forum SB FOTOĞRAFÇILIK EĞİTİMİ
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 03.11.2008, 17:17
 4. Fotoğraf nedir ve Tarihçesi...
  By DeRBeDeR in forum SB FOTOĞRAFÇILIK EĞİTİMİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.08.2008, 08:21
 5. Herkes İçin Dijital Albüm
  By RoHaN in forum SB FOTOĞRAFÇILIK EĞİTİMİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.01.2008, 23:09

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •