8 sonuçtan 1 ile 8 arası
 1. #1

  SİTE KURUCUSU
  Array
  Üyelik tarihi
  31.07.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  41
  Mesajlar
  13.495
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart GapGenç Festivali Mardin Toplantısına Katıldık (7-8 Mart 2009)

  08-11 Mayıs 2009 tarihleri arasında Mardin’de yapılacak olan GAPGENÇ FESTİVAL’İN düzenleme komitesi Mardin’de toplandı. İki gün süren toplantı boyunca Festivalin düzenlenmesi ile ilgili birçok konuda kararlar alan düzenleme komitesi toplantısına 30 gençlik temsilcisi katılmıştı.

  Siirt'ten de Siirt Gençlik ve Bilişim Derneği adına ben ve Mudemhan abim katıldık. Kendi aramızda gittiğimiz Mardin toplantısı yolunda, başımıza neler geldi neler!

  Ama içlerinde ne tuhaf olanı neydi biliyor musunuz? Hasankeyf'e geldik. Arabayı durdurup birer hatıra fotoğrafı çekmek istedik. Arabayı durdurur durdurmaz her bir taraftan çocuklar çıktı. O güzel Türkçe'leriyle "abi size buranın hikayesini anlatayım mı?" demezler mi?

  Berkay Hocamızın her seminerde üzerinde durduğu bir konudur. Halk dilencilik yapmıyor, ekmeğini bu şekilde kazanıyor. Tarihini anlatıyor, parasını kazanıyor. Ben Murat abiye, Murat abi bana fotoğraf çektikten sonra kızlardan bir tanesi "abi size fotoğraf çekeyim mi, çeke çeke fotoğrafçı olduk zaten" dedi. Verdik küçük ablamıza çekti bize en kralından bir fotoğraf  Hasankeyf'in çıkışından sonra uzun bir müddet taşlı topraklı yollar başlıyor. Duble yol çalışmaları nedeniyle yollar kan revan içinde. O arada lastiğimiz patlıyor. Şansımıza yedek lastiğimiz yanımızda ama alet edavat eksik. Az ileride Mardin Taşı yapan ustalar var. Onlardan aldık. Lastiğimizi tamir edip düştük tekrar yollara.  Yollarda ufak ufak çukurlar var. Onlardan kaçmak imkansız gibi birşey ve jilet gibi kesiyor lasitkleri.

  Sohbet ede ede gidiyoruz. Midyat'ı ikinci kez görmek de nasip oldu bana. En son yine Siirtliler Board ile birlikte gelmiştim buralara. Her taraf kilise ve cami dolu. Mardin TOKİ'yi gören hayran kalıyor. Teksik Fabrikası var ki, tüm duvarları işlemeli taşlar.

  Mardin'e vardık. Mardin ikiye ayrılıyormuş. Yukarı taraf, eski Mardin, aşağı taraf Yenişehir diye anılıyor. Toplantı yapılacak yer, Mardin Öğretmenler Evi çok amaçlı salon.

  Öğretmenevi önüne park ettik aracımızı ve recepsiona sorduk toplantı yerini. Geç kalmış az biraz. O mahcubiyet üzerimizde var ve hemde bu ekiple hiç tanışmıyoruz, Sadece bir kaç kez ekip başkanları ile telefon ve msn görüşmem olmuştu.

  Girdik içeri, tüm gözler üstümüzde. Toplantıyı da böldük iyi mi Kıvrılıp bir köşeye dinlesek diyorum ama Mardinli Tekin, hemen sandalye çekiyor ve yer gösteriyor bize.


  Yusuf eliyle 5 diyor. 5 gruba ayrılıyoruz. Herkes bir konuda tartışıp fikir meydanı oluşturuyoruz. Bize de basın ile ilgili konu düştü. 10-15 dakika dışarıda grup halinde düşünüp taşınacağız.

  Grup lideri beni yaptılar. Basın ile ilgili açıklamalarım oldu ve toplantıda bulunan bir Mardin Taş Ustası benle aynı fikirde olmadığını dile getirdi. Olabilir dedik ve ertesi gün benim söylediklerim tartışıldı.

  Gece geç saatlere kadar toplantı sürdü. Otelde yer ayırıp yemek yedikten sonra Mardin geceleri nasılmış diye bakınalım dedik.  Dışarıdaki ilk manzara dikkatimi çekiyor. Murat abi hemen bilgilendiriyor beni. Mardin'e GÜNDÜZ MEZARLIK, GECE GERDANLIK derlermiş.

  Canlı Müzk yapılan bir mekan tek varmış, koskoca Mardin'de ve hınca hınc dolu. Murat abim, elmalı nargilesi ve salepi aldı yanına fokur fokur fokurdattı.


  Halay çekip, dans ettik ve baktık ki canlı müzk bizi kesmez, bindik arabaya doğru Eski Mardin'in o dar sokaklarına. Saatler 22,30... Sokaklarda in cin top oynuyor. Arabayı park edip yavaş yavaş çıkıyoruz o dar ve uzun mistik kokulu Eski Mardin yolundan. Duvarlar ve caddenin temizliği o kadar dikkatimi çekiyordu ki, imrendim diyebilirim.

  Bu arada arabada 8 kişiyiz ve gezimiz çok neşeli geçiyor. Hatıra fotoğrafları da çektik bol bol. Hepsi de genç ve canı yakın arkadaşlar. Allah hepsinin de gönlüne göre versin. Kilisli kardeşim, sana da buradan selam gönderiyorum.


  Yukarı çıkıp Ulu Cami ve Postaneyi gördükten sonra yokuş aşağı hızla iniyoruz. Artuklu Kervansarayı denilen lüks bir otel varki, önünde bir sürü polis ve özel harekat timi kapıda bekliyor. biz de ne oluyor dedik, meğersem vali içerdeymiş. Bakamadık içeriye ama olsun, dıştan görüntüsü bile muhteşemdi. Aşağıya doğru inerken solda bir çeşme var. Orada su içip çıkacakken elektrikler kesildi  8 kişi arabaya inip geri döndük Öğretmenevine. Yolda acıktık tabi. Koskoca Mardin'de bir tane çorbacı, çaycı, simitçi bulamadık. Öğretmenevine döndüğümüzde arkadaşlar bir lokanta tavsiye ettiler. Ben yorgundum ve odama çekilip yattım.

  Pazar günü.

  Sabah kalkıp gündüz gözüyle Mardin'e bakayım dedim. Soğuk ve rüzgarlı bir hava. Dağ esintisi.

  Öğretmenevi yanı başında bir küçük lokantada bize yemek ayarlanmış. Kahvaltı ve öğle yemeğini orda yiyecektik. Kahvaltıda bir kuş sütü eksikti. Afiyetle yedik yemeğimizi ve sohbet koyuydu doğrusu. 9 ilin gençlik derneklerinin yanı sıra Gap'dan ve Ankara'dan gelenler de var.

  Afiyetle yedik sabah kahvaltısını ve toplantıya dün kaldığımız yerden devam etmek için yerimizi aldık. Projeden sorumlu Mardin Gençlik Evi sorumlusu Yusuf Kurt salona geldi. Telaşı yüzünden okunuyordu. "Bakan geliyor" dedi. Hazineden Sorumlu Devlet Bakanımız Mehmet Şimşek geliyor. Yanında Mardin Milletvekili de var. işte büyük bir fırsat dedik hepimiz. Dünden beri sponsor sponsor diyorduk. İşte en büyük destek geliyor dedik. Ama umduğumuz gibi olmadı maalesef. Bu fırsatı lehimize çeviremedik. Bakan Şimşek, slaytı izleyip bizlerden taleplerimizi istedi, miktarı veremedik. O da her konuda yanınızdayım, desteğe hazırım dedi ve gitti.  Toplatı tüm güzelliği ile devam etti. Konuşulması gereken tüm konular görüşüldü ve 8 Mayıs öncesi son bir durum değerlendirmesi için 4 Nisan'da tekrar toplanma kararı alındı. Saatler 12.00'yi gösterdiğinde yemek için yine aynı mekanı gitmiştik. Toplantı hepimizi yormuştu. Hiç bu kadar uzun süreli toplantılara katılmamıştım. Yol yorgunluğunun yanı sıra zihinsel olarak da yoruluyorduk.  ve acısıyla tatlısıyla Mardin toplantısı bitip, dönüş yoluna giriyoruz. Yanımız bu kez 3 Batman yolcumuz var. Yol üstü Midyat'a uğrayıp demli bir çay içtik.  Bir çok filme mekan olan Gelüşke Hanı'ndayız.

  Batman Teknoloji ve Bilişim Derneği Nurullah Şaşmaz ile ekibimiz bir arada


  Dönüşte Batman'da MADO'da sıcak bir çay ve dostlarımızla karşılaştık.

  Oldukça faydalı geçen ve son derece önemli bulduğumuz bu toplantının Güneydoğuya getirilerini hesaplamak için makineler yetmez. GAP'a bağlı tüm illerin idarecileri (bence) bu organize bir el uzatmalı ve gençlere destek çıkmalıdır. Çırpınan gençleri görmezden gelmemelidir.
  "BİZİM YANIMIZA GELEN HİÇ KİMSE GELDİĞİ GİBİ AYRILMAMIŞTIR"
  Şeyh Muhammed Kazım KS

 2. #2

  SİTE KURUCUSU
  Array
  Üyelik tarihi
  31.07.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  41
  Mesajlar
  13.495
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart

  09 Mart 2009 Pazartesi

  GAPGENÇ FESTİVAL DÜZENLEME KOMİTESİ MARDİN'DE TOPLANDI!

  08-11 Mayıs 2009 tarihleri arasında Mardin’de yapılacak olan GAPGENÇ FESTİVAL’İN düzenleme komitesi Mardin’de toplandı. İki gün süren toplantı boyunca Festivalin düzenlenmesi ile ilgili birçok konuda kararlar alan düzenleme komitesi toplantısına 30 gençlik temsilcisi katılmıştır.

  Düzenleme Komitesi Mart’ın ikinci haftası etkinlik çağrısı yapacağını ve etkinlik yapmak isteyen gençlerin ve gençlik kuruluşlarının başvurularını almaya hazırlanmaktadır.

  Toplantının ikinci gününde Düzenleme Komitesi toplantısı Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Mardin Milletvekilleri Cüneyt Yüksel ve Gönül Bekin Şahkulubey tarafından ziyaret edildi. Düzenleme komitesi tarafından GAPGENÇ Festival hakkında bilgilendirilen ziyaretçiler Festivale destek olacaklarını belirttiler…

  Güneydoğu Anadolu bölgesinde; gençler ve gençlik alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirecek olan GAPGENÇ Festival 08-11 Mayıs 2009 tarihleri arasında Mardin’de gerçekleştirilecektir. Türkiye’deki ilk bölgesel gençlik festivali olacak olan GAPGENÇ Festival şunları amaçlamaktadır: Gençlik grupları arasındaki iletişimi ve paylaşımı sağlamak üzere yeni açılımlar yaratılmasına olanak sağlamak birinci öncelik olarak yer almaktadır. Gençliğin katılımı esasını temel alan organizasyon farklı şehirlerden, kültürlerden gelen gençlerin ortak katılım araçlarının geliştirilmesine ve paylaşılmasına yönelik bir platform oluşturmayı hedeflemektedir.

  Gençlerin kendileri ve çevreleri ile ilgili sorunlar hakkında çözümler üretebilecekleri alanlar oluşturmak, kültürel ve sanatsal faaliyetler aracılığıyla kendilerini ifade edebilecekleri alanlar yaratmak, farklı bölgelerden ve kültürlerden gelen gençlerin bir araya gelmesini sağlayarak kültürler arası diyaloga katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Bu festivalle görece hizmetlere erişimi kısıtlı gençlerin sosyal katılımını güçlendirmek ve katılım araçlarına erişimini arttırmak temel unsur olarak yer almaktadır. Gençlik alanında bölgesel düzeyden ulusal ve uluslar arası düzeye, ulusal ve uluslar arası düzeyden bölgesel düzeye bilgi akışını sağlayacak alanların yaratılması hedeflenmektedir.

  Teması ‘Değişim İçin Paylaşım’ olan ve bölgeden, ulusaldan ve yurtdışından gençlerin katılımıyla dört gün sürecek Festivalde paneller, konserler, atölyeler, kültür sanat etkinlikleri, sergiler ve STK fuarı bulunacaktır… Festivalin düzenleme komitesinde 30 gençlik kuruluşu yer almaktadır. Festivalde etkinlik düzenleyecek kuruluşların başvuruları bittiğinde festival programı düzenleme komitesi tarafından nisan ayı içerisinde duyurulacaktır.

  LİNK: GAPGENÇ FESTİVAL

 3. #3

  SİTE KURUCUSU
  Array
  Üyelik tarihi
  31.07.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  41
  Mesajlar
  13.495
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart

  İLK DEFA BÖLGESEL GENÇLİK FESTİVALİ DÜZENLENECEK  GAP Gençlik Festivali hazırlık toplantısı Mardin’de yapıldı. İki gün süren toplantıda yol haritası belirlendi. Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, toplantının son bölümüne katılarak, festivale destek vereceklerini belirtti.
  Türkiye’de ilk bölgesel gençlik festivali özelliği taşıyacak olan bu organizasyonla ilgili olarak Mardin Öğretmenevinde yapılan hazırlık toplantısına GAP bölgesinde yer alan 9 ilin STK temsilcilerinin yanı sıra Siirt’ten de; Siirt Gençlik ve Bilişim Derneği Başkanı Muhammed Kurt, genel sekreter Murat Demirhan ile Siirt Gençlik Evi ve Siirt Kültür Turizm Sanat ve Kalkınma Derneği’nin temsilcileri katıldı.  Toplantının açılışında söz alan Festival Tertip Komitesi üyeleri amaçlarını ve beklentilerini şöyle açıkladılar: "Gençlerin kendileri ve çevreleri ile ilgili sorunlar hakkında çözümler üretebilecekleri alanlar oluşturmak, kültürel ve sanatsal faaliyetler aracılığıyla kendilerini ifade edebilecekleri alanlar yaratmak, farklı bölgelerden ve kültürlerden gelen gençlerin bir araya gelmesini sağlayarak kültürler arası diyaloga katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu festivalle görece hizmetlere erişimi kısıtlı gençlerin sosyal katılımını güçlendirmek ve katılım araçlarına erişimini arttırmak temel unsur olarak yer almaktadır. Gençlik alanında bölgesel düzeyden ulusal ve uluslararası düzeye, ulusal ve uluslararası düzeyden bölgesel düzeye bilgi akışını sağlayacak alanların yaratılması hedeflenmektedir."  Daha sonra katılımcıların katkılarıyla festival yol haritası belirlendi. Buna göre; GAP Gençlik Festivalinde paneller, konserler, atölyeler, kültür sanat etkinlikleri, sergiler ve STK fuarı yer alacak.  Siirt Gençlik ve Bilişim Derneği Başkanı Muhammed Kurt, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, gençler ve gençlik alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirecek olan GAPGENÇ Festivali’nin, 08-11 Mayıs 2009 tarihleri arasında Mardin’de gerçekleştirileceğin bildirdi.


  LİNK: Siirt'in Haber Merkezi : www.siirtajans.com [ Gençlik Festivali hazırlıkları sürüyor ]

 4. #4

  SİTE KURUCUSU
  Array
  Üyelik tarihi
  31.07.2005
  Yer
  Siirt
  Yaş
  41
  Mesajlar
  13.495
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart

  TOPLANTI İLE İLGİLİ HABER - FOTOĞRAF ve VİDEOLAR İÇİN LİNKLER:

  www.gapgenc.org

  Konu Kont tarafından (16.03.2009 Saat 02:33 ) değiştirilmiştir.

 5. #5
  Super Moderator Array
  Üyelik tarihi
  28.07.2007
  Mesajlar
  1.311
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart

  videoya ekledikleri müzikten sonra mono kayıt almışlar. sol yanım acıdı valla.

 6. #6


  Yusuf İLÇİN
  Array
  Üyelik tarihi
  21.01.2008
  Yer
  Bulgaria
  Mesajlar
  10.996
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart

  Fazla söze ne hacet abi tepeden tırnaga yorulmuş olabilirsin ama bu projenın altından sen ve diğer ekipler inşallah altından kalkacaksınız ve buna bence değecek derneğimiz ile ilgili cok buyuk adımlar sayenizde atılıyor ve inşallah bu gibi faydalı gelişimleri devanımı gelmesiyle dileğimle. Hazineden Sorumlu Devlet Bakanımız Mehmet Şimşek tarafından projenin desteklenmesi Yüce Allahtan temennimdir İnşallah bekledığiniz destek sesinizi duyurarak en kısa zamanda ulaşir.
  +
  Bu arada kont abime katılıyorum

 7. #7
  Eşref EREZ

  ASAYİŞ B€RKEMAL
  Array
  Üyelik tarihi
  19.05.2006
  Yaş
  46
  Mesajlar
  6.566
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart

  festivalde ses getirmek boynumuzun borcu oldu artık
  BİZ ARTIK ÜÇ KİŞİYİZ
  BEN , KEYFİM VE KAHYAM..! 8. #8
  Teğmen Array
  Üyelik tarihi
  30.07.2007
  Mesajlar
  53
  Tecrübe Puanı
  15

  Standart

  guzel gecmış galıba


 

Benzer Konular

 1. Doğum Günlerinin Gizemli Karşılığı..
  By !SheKer! in forum TATLI SOHBET ODASI
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 30.06.2009, 07:33
 2. GAP Gençlik Festivali (8-9-10-11 Mayıs 2009)
  By RoHaN in forum SİİRT VE SİTE ETKİNLİKLERİ
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 29.04.2009, 12:09
 3. GapGenÇ Festivali için Siirt'teki Gençlik Dernekleri Toplandı (15-03-09)
  By RoHaN in forum SİRGEB - Siirt Gençlik ve Bilişim Derneği
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 16.03.2009, 03:38
 4. Doğduğumuz günler ve özelliklerimiz
  By DeRBeDeR in forum ÖZEL GÜNLER
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 07.02.2008, 23:00

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •